נבחרת הקדטים של ישראל הפסידה ליוון ברבע הגמרבכר: ''עשינו חצי דרך אל החלום, המשחק בשבת תקוע''חלום האלופות בחיים: 2:3 למכבי חיפה על הכוכב האדוםלברון ג'יימס האריך את חוזהו בלייקרס בשנתיים נוספותסכנין סיימה שנייה בבית א', נקודה ראשונה להפועל חיפהרון פולונסקי סיים חמישי בגמר ב-200 מטר מעורב אישיענבר: נלמד ונתקן טעויות תוך מתן גיבוי מוחלט לשופטיםשלושה ימים לפתיחת העונה: בני סכנין עברה בבקרהרכש חדש למחזיקת הגביע: שאפי סוליימאנוב חתם בב''שאיביץ': ''אנחנו מצפים לצרף 2-3 שחקנים נוספים בקרוב''
מי יהיה המאמן? נבחרת ישראל (אימג'בנק, Gettyimages)

מי רוצה להיות מאמן: הריאליטי החדש של הכדורגל הישראלי

ראשון | | 20:00    מאת גיא סלומון

חמישה חודשים לפני פתיחת קמפיין מוקדמות מונדיאל 2018 ונבחרת ישראל עדיין ללא מאמן קבוע. ועדת האיתור תחליט רק לקראת סוף החודש, אבל בחירה במאמן בלבד לא תספיק. מה צריך להיות השינוי הגדול?

בשבועות האחרונים החלה ועדת האיתור, שמינתה ההתאחדות לכדורגל בראשותם של חיים רביבו, צביקה רוזן והיו"ר עופר עיני, בעבודתה לקביעת זהות המאמן הבא של נבחרת ישראל. נקבעו חמישה מועמדים סופיים למשרת המאמן הלאומי: אלישע לוי, אלי אוחנה, גיא לוזון, ניר קלינגר, רן בן שמעון. רשימה מכובדת וללא ספק כל אחד מהם ראוי לאמן את ישראל, אבל הדרך שבה המינוי נעשה היא חובבנית וחלמאית.

ישראל מצויה כחמישה חודשים לפני פתיחת קמפיין מוקדמות מונדיאל 2018 שייערך ברוסיה, ההגרלה שקיבלה הנבחרת מאוד קשה ומהבית שקיבלנו יהיה כמעט בלתי אפשרי לעלות אפילו לפלייאוף. ישראל הוגרלה כזכור לבית שכולל את ספרד, איטליה, אלבניה, מקדוניה, ליכטנשטיין. בית קשה לכל הדעות. בנקודת הזמן הזאת אין אפילו מאמן קבוע לנבחרת ולמרות זאת, נקבע משחק מבחן נגד ג'מייקה במאי והנבחרת תצא בסוף החודש הבא למסע משחקים בארה"ב, כאשר מכבי תל אביב מאיימת לא לשלוח שחקנים למסע עקב עומס. במצב הנוכחי, ישראל לא מוכנה בכלל לקמפיין - לא נקבעה זהות המאמן, אין תוכנית מסודרת עם ההתאחדות ועם הקבוצות לגבי המדיניות של המאמן שייבחר, אין עדיין מנהל מקצועי לנבחרת. חוסר הסדר ממש בולט לעין.

מועמד ראוי. אלי אוחנה (ההתאחדות לכדורגל)
ומה לגבי המועמדים עצמם?

אלי אוחנה - המועמד הראוי ביותר לזכות בתפקיד, בין היתר בשל העובדה שהוא כבר מאמן את נבחרת הנערים והנוער למעלה משלוש שנים ואך זה טבעי שאוחנה ימשיך גם בבוגרים ויעלה שחקנים צעירים ומוכשרים לנבחרת הבוגרת, וימשיך את הדרך שמוכרת לשחקניו. אוחנה גם משמש סמל ומודל לחיקוי לנערים.

אלישע לוי - מועמד ראוי לכל הדעות. הוא מאמן כבר למעלה מעשרים שנה בליגת העל זכה בשתי אליפויות עם מכבי חיפה, אימן בכל הקבוצות מהתחתית ועד לצמרת. מאמן מצוין שצריך לתת לו הזדמנות.

גם הוא מועמד ראוי לכל הדעות. אלישע לוי (דור שוקר)
גיא לוזון - ההצלחות של גיא בחו"ל בהחלט מהווה מרכיב בבחירה, אך בארץ הוא לא הצליח בקבוצות הבכירות (הפועל תל אביב) והוא מזוהה רק עם מכבי פתח תקווה. על כן הסיכויים שלו לזכות במינוי נמוכים למדי.

ניר קלינגר - בהחלט מועמד ראוי. זכה באליפות עם מכבי תל אביב, לוחם, דעתן, מבין כדורגל מצוין, מנהיג. גם כשחקן הוא שימש כקפטן הנבחרת והיה שחקן של מאמן. הוא מוטיבטור מעולה שמדרבן את השחקנים.

רן בן שמעון - כנראה לא יומנה עקב העובדה שהוא לא סיים עונה בקבוצה ופוטר לפני מספר שבועות ממכבי פתח תקווה, למרות שהוא לקח אליפות עם קריית שמונה.

זמן לתכנית ארוכת טווח. עופר עיני (ישי נאמן)
על ההתאחדות להחליט ולמנות במהרה מאמן כדי שיתווה תוכנית על, לא רק לקמפיין הנוכחי, אלא תוכנית ארוכת טווח של שמונה שנים לפחות, שבה יתנו דגש על כישרונות מהנוער ועל פיתוח היכולות הטכניות של השחקנים. הכדורגל הישראלי צריך להתנהל לפי המודל האירופי, המתבסס על פיתוח אקדמיות לכדורגל, דוגמת קלייר פונטיין בצרפת. מה שאומר, צוות מאמנים קבוע שילווה את כל נבחרות ישראל מהילדים ועד הבוגרים, מאמנים שיקנו שיטה וסדר לכל הנבחרות ושיהיה מנהל מקצועי אחד לכל הקאדר שיפקח על האקדמיות.

לסיום, נקודה נוספת שארצה לציין. ההתאחדות לכדורגל בראשות עופר עיני לא צריכה לשלם הון עתק לשכירי חרב שעושים טובה שבאים לחנך את הכדורגל הישראלי. הרעיון של ההתאחדות להביא את פרננדו היירו, קפטן נבחרת ספרד לשעבר, בהחלט נכון אבל אם הוא דורש הרבה כסף, אז אפשר לוותר על הרעיון ולמנות מאמני עבר ישראלים שיעזרו וייעצו להתאחדות בבחירת צוות המאמנים לנבחרות. אל אל ישראל.

נגישות