נבחרת הקדטים של ישראל הפסידה ליוון ברבע הגמרבכר: ''עשינו חצי דרך אל החלום, המשחק בשבת תקוע''חלום האלופות בחיים: 2:3 למכבי חיפה על הכוכב האדוםלברון ג'יימס האריך את חוזהו בלייקרס בשנתיים נוספותסכנין סיימה שנייה בבית א', נקודה ראשונה להפועל חיפהרון פולונסקי סיים חמישי בגמר ב-200 מטר מעורב אישיענבר: נלמד ונתקן טעויות תוך מתן גיבוי מוחלט לשופטיםשלושה ימים לפתיחת העונה: בני סכנין עברה בבקרהרכש חדש למחזיקת הגביע: שאפי סוליימאנוב חתם בב''שאיביץ': ''אנחנו מצפים לצרף 2-3 שחקנים נוספים בקרוב''
הפועל ירושלים עם צלחת האליפות (מנהלת הליגה)

ליגת ה''טוטו'': על מנהלת שמתנהגת כמו מועצת ההימורים

שני | | 12:00    מאת גיא סלומון

השינויים התכופים בשיטה פוגעים אנושות בכדורסל הישראלי: פיינל פור, משחק בודד על תואר, משחקי בית וחוץ. זה הזמן ללמוד מאירופה ומה-NBA ולחזור למה שהיה כל כך טוב עד 2005 - סדרות פלייאוף

עושה רושם שליגת הכדורסל הישראלית, המאומצת על ידי ה"טוטו-ווינר", באמת מתנהלת כמו מועצת ההימורים. לאחרונה הועלו הצעות חדשות לשינוי נוסף כבר העונה בשיטת הפיינל פור. דיברו על לפצל את ימי המשחקים, לקיים משחק חצי גמר באולם כדורסל נוסף, או ב"מנורה במבטחים" בתל אביב או ברוממה בחיפה. השנה החליטו על פורמט שבמסגרתו הקבוצה שתסיים ראשונה בתום העונה הרגילה היא זו שתארח את הפיינל פור וככל הנראה העונה זה יקרה ב"פיס ארנה" בירושלים.

באף מדינה מתוקנת בעולם עם מסורת של כדורסל לא משנים שיטה תוך כדי עונה. משנת 2006,  אז התקיים הפיינל פור הישראלי לראשונה ,כל עונה משנים את הפורמט . אם זו אליפות שמוכרעת במשחק אחד, או בצמד משחקי בית וחוץ כשההפרש קובע בסיכום. אין שיטה קבועה, אין סדר, אין ארגון. מצד אחד, המטרה של מנהלת הליגה היא טובה - ליצור תחרות בליגה, עניין ואטרקטיביות. מאז שהונהגה שיטת הפיינל פור בהחלט זה שיפר את התחרותיות בליגה וקבוצות נוספות שהם לא מכבי תל אביב זכו באליפויות - מכבי חיפה, הפועל חולון, גלבוע/גליל והפועל ירושלים.

זמן לשינוי השיטה? יותם הלפרין וליאור אליהו עם הצלחת והנשיא (מנהלת הליגה)
שיטת הפיינל פור גם נותנת הזדמנות שווה לכל הקבוצות לזכות בתואר ונראה השנה שהאליפות פתוחה מתמיד ו-4-5 קבוצות רואות את עצמן כמועמדות רציניות לאליפות עקב חולשתה של מכבי תל אביב, וכל קבוצה ביום נתון יכולה לזכות בתואר - מכבי חיפה, האלופה הפועל ירושלים, מכבי ראשון לציון, בני הרצליה וכו'. אך גם יש לפורמט חסרונות רבים. השיטה לא משקפת את כל העונה ועבודה של עונה שלמה עלולה לרדת לטמיון בגלל משחק אחד לא טוב.

לדעתי, אם כבר עושים פיינל פור, האירוע צריך להתקיים במגרש ניטרלי ולא של אחת מארבע הקבוצות . למשל באולם "טוטו" בחולון, או בהיכל "קבוצת שלמה" בדרייב אין בתל אביב. בכל הליגות באירופה, וגם ב-NBA, האליפות מוכרעת בסדרות של הטוב מחמישה משחקים או הטוב משבעה. השיטה, שנותנת יתרון לביתיות ויוצרת יריבויות ועניין לאוהדים, הייתה נהוגה בישראל עד 2005 אך שינו אותה מכיוון שמכבי תל אביב לקחה אליפות בקלות מלבד "עונת הדובדבנים" של גליל עליון ב-1993. המטרה הייתה לפגוע במכבי תל אביב כי טענו שהליגה משעממת.

כאן יתקיים הפיינל פור? ה''פיס ארנה'' בירושלים (ששון תירם, לע''מ)
למרבה האבסורד, דווקא השנה כשהליגה תחרותית מאוד ומכבי תל אביב פגיעה, יש מקום להחזיר את פורמט סדרות הפלייאוף לאורך כל שלבי הגמר, כולל הגמר, לשיטה של הטוב מחמישה או שבעה. זה ייצור הנאה לאוהדים, לתקשורת ויחזיר את המתח לליגה. השינוי יביא יותר משחקים לקהל ויצור הרבה עניין. על מנהלת הליגה להחליט על פורמט קבוע למספר שנים ולא לשנות כל שנה לפי הלך הרוח של הציבור או של חברי המנהלת.

ואסיים בנימה אישית. החוק הרוסי, שמחייב קבוצות לשתף שני ישראלים בחמישייה, לא מונהג באף ליגה באירופה כולל רוסיה ולא קידם את הכדורסלן הישראלי, אלא גרם לתופעה של יתר במתאזרחים אמריקאים וכל מי שיש לו שורשים יהודים, הופך לשחקן ישראלי בקלות יתרה ומשחק על חשבון הישראלים המקוריים. צריך לראות לאורך זמן אם זה עזר לכדורסל הישראלי או לא. כרגע נראה שזה יותר מזיק מאשר עוזר.

נגישות