עדיין בתמונה: העתודה הביסה 48:95 את רומניהרשמית: חורחה סמפאולי פוטר מנבחרת ארגנטינהדשאן: ''אין דבר שגדול יותר מזכייה בגביע העולם''דאליץ': ''המסר שלנו? מדינה קטנה, חלומות גדולים''נשים: נבחרת העתודה סיימה שישית ביורובאסקטמודריץ' נבחר למצטיין המונדיאל, אמבאפה הצעירסיפורה של חגיגה: כל המספרים מגמר המונדיאלפעם ב-20 שנה: נבחרת צרפת זכתה במונדיאלדג'וקוביץ': ''לא הייתי בטוח שאחזור לרמות האלה''לקראת ההצגה: כריסטיאנו רונאלדו נחת בטורינו
(ישראל ספורט)

על מגרש הפסיכולוג: לקראת פתיחת משחקי הפלייאוף

שישי | | 21:30    מאת יעקב מאיר

התופעה של פסיכולוגים בכדורגל נפוצה באירופה, אצלנו בישראל לוקח לה יותר זמן להתפשט. לקראת רגעי ההכרעה בליגה ובגביע החשיבות של העבודה הפסיכולוגית עולה בצורה משמעותית

עד לפני מספר שנים חשבו שכדי להיות שחקן כדורגל טוב צריך לדעת לכדרר, לרוץ מהר ולבעוט חזק בכדור. עם השנים הבינו בעולם הכדורגל ששחקן טוב צריך להיות חזק ומהיר לא רק מהבחינה הפיזית אלא גם ובעיקר בראש, שחקן צריך לחשוב מהר, לדעת לתפקד תחת לחץ, להשתלט על הכדור מהר וכדו'. ואכן אנו רואים שבאקדמיות ובמחלקות הנוער המובילות בעולם עובדים כבר עם הילדים הצעירים על הנושאים הללו.

ישנו עוד נושא אחד שחופף לאותם פרמטרים שהולכים ותופסים תאוצה, וזהו כל נושא הפסיכולוגיה בספורט. לאט לאט אנו רואים יותר ויותר שחקנים שנעזרים בפסיכולוגים וגם בקבוצות ומאמנים שמסתייעים על ידם. פסיכולוגית הספורט של קבוצת הפועל באר שבע, מיכל יערון, פסיכולוגית קוגנטיבית, המשמשת גם כמנכ"ל "לעוף, פסיכולוגיית ספורט מתקדמת", מסבירה את הכניסה של הפסיכולוגים לעולם הכדורגל, "אחד הגורמים ללחץ הוא העובדה שהכדורגל של היום חשוף יותר, תחרותי יותר והרבה יותר מתוקשר. גם סכומי הכסף הגבוהים יכולים להיות מקור לחץ על השחקנים".

אחד הראשונים שהשתמשו בפסיכולוג. רן בן שמעון (ישי נאמן)
אחד המאמנים הראשונים בישראל שנעזר בפסיכולוג בשביל שחקני הקבוצה שלו זהו מאמן הפועל תל אביב, רן בן שמעון, שעובד בצמוד לפסיכולוג הספורט אלעד אשכנזי לא מעט שנים, עוד מאז התקופה היפה בעירוני קריית שמונה. בראיון שנתן בן שמעון לאוריאל דסקל בכלכליסט לפני כמעט שנתיים אמר המאמן על אשכנזי "כל שחקן אצלו (אשכנזי, ק.ב) השתפר במאות אחוזים. העבודה איתו מדהימה".

העונה גם מאמן הפועל באר שבע, אלישע לוי, שנחשב למאמן שמרן החליט לצרף לצוות המקצועי פסיכולוגית (מיכל יערון) שתעבוד בצמוד לקבוצה. "זאת הפעם הראשונה שאני עובד עם פסיכולוגית צמודה ואני מאוד מרוצה. אני מרגיש שיש כאן השנה שינוי מנטלי מאוד גדול", אמר לוי בראיון לישראל היום לפני כחודש וחצי. ואכן אפשר לראות שאם עד לעונה הנוכחית ראינו בבירת הנגב קבוצה לחוצה ומפוחדת, העונה אנו רואים בבאר שבע קבוצה שלא נבהלת מפיגור, קבוצה שמגיבה בצורה טובה להפסדים וכזו שמגיעה מוכנה מנטאלית למשחקים גדולים וחשובים.

"פסיכולוג ספורט עוזר לקבוצה לממש את עצמה"

בשיחה שניהלנו עם מיכל יערון הסבירה לנו פסיכולוגית הספורט של סגנית מוליכת הטבלה ש"פסיכולוג ספורט, האוריינטציה שלו היא לעזור לקבוצה לממש את עצמה". ההבדל בין פסיכולוג ספורט לפסיכולוג רגיל הוא "כמו רואה חשבון לעומת מנהל חשבונות, היסודות אולי דומים אבל יש עולם מושגים שונה לגמרי", מבהירה יערון. בנוגע לשאלה האם פסיכולוג ספורט צריך להבין בתחום הכדורגל או כל ספורט אחר בו הוא מתעסק אומרת יערון "צריך שיהיה לאיש המקצוע ידע אמיתי בעולם הספורט".

לא מעט שחקנים ישראלים נעזרים באופן אישי בשירותיהם של פסיכולוגים. לעומת זאת כמעט ולא מצאנו עד כה קבוצות שיעבדו באופן מסודר עם פסיכולוגים, הפועל באר שבע היא אחת הראשונות שעושה את זה. "כל אגודה לפי ההתנהלות שלה. זה תלוי במשאבים של הקבוצה וברצון של המאמן. יש פעמים שהעבודה היא עם כל הקבוצה ויש שהעבודה היא רק עם המאמן והקפטן. הכי חשוב שיהיה איש מקצוע רציני שמבין את הצרכים של הספורט בכלל ושל האגודה בפרט", שופכת יערון אור על ההתנהלות של פסיכולוג ספורט בקבוצה.

משתמשים בפסיכולוג. הפועל ב''ש (ישראל ספורט)
"הפלייאוף העליון הוא מקור לחץ גדול"

לקראת פתיחת הפלייאוף העליון ומשחקי ההכרעה בגביע המדינה שבהם כל משחק יכול לקבוע את זהות האלופה או מחזיקת הגביע, וכל טעות גורלית יכולה לעלות ביוקר לשחקן ולקבוצה, אין ספק שהעבודה של הפסיכולוגים האישיים והקבוצתיים עולה. הלחץ שמופעל על השחקנים הוא עצום וצריך שיהיה מי שיעזור להם להתמודד. דווקא כאן מיכל יערון קצת מרגיעה (פסיכולוגית בכל זאת, לא?), "הפלייאוף העליון הוא מקור לחץ גדול, אבל כל העונה היא גם חשובה. מי שידע להתכונן כל העונה, מגיע לפלייאוף מעמדה טובה יותר". "עבודה פסיכולוגית היא עבודה חינוכית לאורך כל השנה וכשיש את זה, זה מגיע לידי ביטוי בסוף העונה", מסבירה יערון.

הכל נכון, אין ספק ששחקנים וקבוצות שעובדים עם פסיכולוגים טובים יכולים ליהנות מזה גם במהלך העונה ובטח בשלבי ההכרעה של הליגה. אבל אם נהיה כנים, בדרך כלל הקבוצות עם השחקנים האיכותיים שמאומנות בצורה הכי טובה הן אלו שבסופו של דבר מנצחות וזוכות בדרך כלל בתארים. "יש המון דברים חוץ מזה (פסיכולוגיה, ק.ב), ויכולה להיות קבוצה בלי פסיכולוג שיכולה להצליח", מסכימה יערון עם הדברים.

נקווה שעם הזמן יותר ויותר קבוצות יצרפו לאימונים ולשיטת העבודה שלהן, אספקטים מדעיים ומנטליים שלא קשורים רק לצד הפיזי. אולי אז נעשה עוד צעד לעבר הכדורגל המודרני והמפותח שיש היום באירופה.

נגישות