טורניר גמר הסבב: רוג'ר פדרר גבר על דומיניק תיםדיווח: ''יאן אובלק רוצה לעזוב את אתלטיקו בינואר''רעננה נותרה במאזן מושלם, עוד הפסד למכבי חיפהליגת האלופות: חולון הביסה 74:94 את טלקום בוןרשמית: סנטיאגו סולארי ימשיך כמאמן ריאל מדרידטרגדיה: המנהל הטכני של ברנטפורד הלך לעולמובאטלר הוצג בפילדלפיה: ''המטרה שלנו היא אליפות''בן שהר: ''הגיע הזמן שנגיע למשחק עם ראש מורם''דיווח: אלכסיס סאנצ'ס הציע את עצמו לריאל מדרידהחטא ועונשו: גונסאלו היגוואין הורחק מ-2 משחקים
החיה את הפועל פ''ת עם ניסן יחזקאל. אסף נימני (שרון צין)

''לא רצו את ניסן בפ''ת ולמרות הקשיים, עלינו ליגה''

שבת | | 13:47    מאת

הוא נחשב לעוזר המאמן הכי צעיר שהגיע לנבחרת, עם שנה בלתי נשכחת בה העלה עם ניסן יחזקאל את הפועל פ''ת. אסף נימני האיש שהיה לצידו של המאמן, פותח את הכל. מה באמת קורה במלאבס? ראיון מיוחד

עמדת עוזר המאמן בכדורגל העולמי, היא לא מהבולטות בשטח. צריך הרבה מזל, טיימינג וחוצפה חיובית. לאסף נימני, עוזר מאמן הפועל פתח תקווה, היה את כל אלה, אך מעל הכול עבודה קשה. בגיל 17 הוא הצטרף לנערים ב' אצל היריבה העירונית, וסיים איתם עם אליפות. אליפות צה"ל עם נבחרת משמר הגבול, 4 שנים בליגת העל כעוזר מאמן בהפועל רמת השרון, עוזר מאמן נבחרת ישראל הצעירה עם גיא לוזון, עלייה לפלייאוף העליון עם מכבי הרצליה והעלאת הפועל פתח תקווה לליגת העל עם ניסן יחזקאל. כל זה והוא רק בן 30. עם תואר בקרימינולוגיה אסף נימני, עוזר מאמן הכי צעיר בשתי הליגות הבכירות ובנבחרת ישראל, מכוון גבוה ומדבר על השנה הקשה בהפועל פתח תקווה.

 

איך זה לעבוד עם ניסן יחזקאל ?

"תראה, ניסן הוא האבא ואימא של כולם. הוא מתווה את הדרך. המטרה שלי כעוזר, היא רק לפקס את המאמן על דברים שאני חושב שצריך להשים עליהם יותר דגש. ניסן הוא מאמן שמאוד משתף את הצוות. אנשים צריכים להבין את זה. הוא לא מאמן של 'אני מחליט, אני בעל הבית'. "

 

אז ניסן לא היה אוטוריטה מוחלטת.

"ממש לא. תראה הנושא הזה עולה באוויר הרבה זמן. הנושא של עמדת עוזר המאמן. אני חושב שאם לא ניסן, אני לא חושב שהייתי מקבל כזאת במה וחשיפה, כמו שקיבלתי העונה. אני מדבר בתוך אסף כרגע, קיבלתי יד חופשית מאוד גדולה ממאמן וזה לא דבר מובן מאליו. היה חלוקה מאוד ברורה באימונים. זה אפילו דיבור חופשי עם שחקנים. אני לא צריך אישור כזה או אחר לבוא לשחקן ולהגיד לו X. הוא סומך עליי והוא יודע מה אני הולך להגיד. גם מול התקשורת. לא כל מאמן נותן לעוזר שלו להופיע בטלביזיה. היה שקיפות מלאה ביני לבין ניסן. יש מלא עוזרי מאמנים שהם מאחורי הקלעים, אבל לא אצל ניסן".

 

הוא לא בן אדם של הרבה מילים. מי זה ניסן יחזקאל ?.

"הוא בן אדם מאוד אמיתי, הולך עם האמת שלו. הפועל פ"ת עלתה ליגה, בגלל שניסן היה צמוד רוב העונה לדרך שלו. הוא לא נתן לאנשים לסטות אותו ימינה או שמאלה. הוא למד מטעויות עבר של מאמנים בהפועל פ"ת. נצמד לדרך שלו ולא נתן לרחוב לנהל אותו. הוא נטרל את הפן האישי ונצמד לצד המקצועי נטו. למדתי ממנו לעמוד בלחצים והכי חשוב מה זה לויאליות".

 

אתם הצלחתם להשיג את כל המטרות שהצבתם לעצמכם העונה ?

"באופן כללי, כשאנחנו מסתכלים על זה. היה לנו מטרה אחת עיקרית. להעלות את הפועל פתח תקווה ליגה. על הדרך השגנו עוד כמה דברים תוך תנועה. כמובן שזה שילוב שחקנים צעירים. תסתכל לדוגמא את בני לוד, אחי נצרת ומכבי נתניה שרצו איתנו לעלייה העונה. אנחנו הקבוצה היחידה ששילבה כל כך הרבה שחקנים צעירים ועוד במשחקי עונה שיכולים לקבוע את העלייה שלנו".

 

זה לא היה נראה שהמטרה מקדשת את האמצעים עם הקהל בהתחלה.

"בתיחלת העונה הקהל הגיע איתנו למחנה האימונים. כצוות היינו מאוד פתוחים לקהל. החלק מה"חזית הכחולה", שזה הגרעין הקשה של האוהדים, הגיע למחנה האימונים איתנו בבולגריה. בין 15 ל-20 אוהדים בערך, שזה לא הולך ברגל. הם עודדו אותנו ובאו למשחקי אימון שלנו. אני חושב שאיפה שהוא בדרך היה שם, סוג של דיסאינפורמציה חזק בין הצוות המקצועי לקהל וזה אולי טיפה מה שפגע".

 

על איזה דיסאינפורמציה אתה מדבר ?

"אני חושב שאנשים מסוימים שאני לא יודע מה היה המניע שלהם. זרעו רעל בין הצוות לקהל. רוב הקהל של הפועל פ"ת הוא קהל מדהים שאוהב כדורגל וקהל שיודע להעריך עבודה טובה".

 

אז מי האנשים הספציפיים שאתה מדבר עליהם שגרמו לרעל הזה ?

"אני לא מכיר אותם, אבל אני יודע שהם קיימים ואני יודע שהם קיימים לאורך שנים".

 

אז בעצם אתה אומר, שזה בכלל לא היה קשור לתוצאות, זה התחיל עוד מהמחנה אימונים.

"לא...לא. אני חושב שזה התחיל לפני. באותו רגע שניסן יחזקאל מונה להפועל פ"ת  והיו אנשים שלא רצו אותו שם. אבל אני חושב שהרוע טיפה בלט כשהקבוצה דשדשה והקהל עמד על מספרים של 700 איש ביציע ואז כשזה התחיל לגדול ל-1000, 1500, 3500, 10000, זה נעלם. כי העונה הזו, הרוב השפוי של הקהל, קלט שקרה פה משהו השנה. שיש פה צוות שעבד קשה ומאמן שעבד בתנאים בלתי אפשריים".

בלתי אפשריים ?

"כן. תחשוב אתה. שיש לך אישה וילדים. אתה מגיע לעבודה וארבעה חודשים אתה לא מביא אוכל הביתה. אתה מגיע ארבעה חודשים, יום יום לעבודה, עומד בלחץ לא רגיל ואמורים לך שאתה חייב לעמוד ביעד שלך. בנוסף לכך, אתה גם לא תקבל את הכסף שמגיע לך לקבל. עכשיו לך תשבור את הראש. זה בלתי אפשרי, אנשים לא מבינים את זה. תשמע, אני באתי להפועל, אחרי נבחרת. רפי כהן פרש במיוחד כדי לבוא לעזור. ניסן יחזקאל אני יודע גם שקיבל גם הצעה מליגת העל בתחילת העונה וסירב לה ורצה לבוא להפועל פ"ת. אז זה לא עוד צוות שאתה הבאת אותו, להעביר עוד שנה בלאומית. באנו להעלות את הקבוצה ליגה, נקודה".

 

הציל את הקבוצה עם ללוז. דורון בן דקון (באדיבות וואלה ספורט)

 

האוהדים לא כל כך אהבו את ההשתתפות של טל מאיר, האחיין של המאמן בקבוצה.

"אני חושב שהנושא של טל מאיר יצא מעבר לפרופורציות. טל מאיר לא לקח דקות על חשבון של אף שחקן נוער. חשוב שנבהיר את זה. אנשים שייכו את הסכסוך של טל מאיר ורובי דבורה, שטל ורובי, בכלל לא משחקים באותה עמדה על המגרש. טל מאיר שחקן בזכות עצמו והוא לא קיבל העדפה כזו או אחרת מאף אחד. אנשים אוהבים לחשוב על זה, כי הם רוצים לענות את עצמם, נראה לי".

למה ניסן שלח את דור אזולאי לנוער, כשהסגל גם ככה היה קצר ?

"הנושא של דור אזולאי, היה מול ההנהלה ולא מול ניסן יחזקאל. דור אזולאי שחקן טוב, אבל האנשים שמנהלים אותו, לא עושים לו שירות טוב. והוא לא הסכים לעמוד עם ההחלטה שההנהלה הציבה".

 

למה בעצם הקהל, לא אהב את ניסן.

"אני לא חושב שהקהל לא אהב את ניסן. אני חושב שזה התקשורת יותר מאשר הקהל. התקשורת נותנת לבודדים מאוד, שהם אלה שפוגעים בקבוצה הזו. הרוב השפוי של הקהל, יודע להעריך את העבודה הקשה שניסן עשה השנה. הפועל פתח תקווה זו קבוצה שצריכה שקט ויציבות".

 

מבחינת מקצועית, ליאור אסולין היה דבר שהתאים להפועל פ"ת בתחילת העונה ?

"בינגו".

 

מבחינת כיבושים.

"לא. אנשים לא מכירים את ליאור. לליאור אסולין, יש משהו מיוחד. אני הכרתי את הבן אדם תוך כדי תנועה כמובן. אבל אני חושב שהווינריות שלו, היא דבר מדביק. וראיתי את זה בערב המשחק שהוא טס לפיליפינים. דווקא ב- 1-1 מול יבנה. הגול שלו בדקה ה-94 , הבנתי כמה ליאור הוא שחקן שהיה בינגו והמלחמה של ניסן עליו, הייתה מאוד גדולה. ליאור החזיר לנו בענק".

 

פרשת האח הגדול, קצת הפריעה בדרך.

"אני לא רוצה יותר מידיי להיכנס לזה. אבל אני יודע שליאור, רצה לעשות את זה בעיקר בשביל הילדים שלו. שזה כלכלית זה היה עוזר למשפחה ולילדים שלו. אני לא יכול לשפוט אותו, כי אני לא הייתי במצב שלו. אנחנו ידענו על האח הגדול, רק אחרי שזה פורסם בתקשורת. אבל אני חושב שזה נטו צהוב. כי מעבר לזה שהוא עשה עבודה מדהימה, הוא חיבר את חדר ההלבשה ובאימונים לא הסתלבט כמו שכולם חושבים ועבד קשה מאוד. ליאור עשה השתדרגות מאוד גדולה השנה. אני מזכיר לך גם שהאוהדים לא קיבלו אותו בהתחלה. אבל הקהל למד לקבל אותו ולאהוב אותו".

 

מה הייתה המדיניות שלך ושל ניסן, לגבי הנוער. כי נוער ובוגרים בהפועל פ"ת הולך ביחד, יותר מכל מועדון אחר בארץ.

"אני מודה. אני וניסן לא ידעו את זה. רק אחרי שהגענו לפה, הבנו שנושא נוער ובוגרים בהפועל פ"ת, זה משהו בהרבה יותר מושרש ממה שאני וניסן חשבנו. בכל הנושא של העלאת צעירים לבוגרים, ניסן עשה את זה ביג טיים. המשחק הכי חשוב שלנו העונה שניצחנו 1:2 את אחי נצרת. שלושת החילופים שלנו, היו שחקני נוער. בכל משחק שלנו העונה, שילבנו שחקן נוער, כזה או אחר. וגם בשלבים קריטיים הם שולבו, צריך לזכור את זה. בהפועל הייתה מטרה והמטרה מקדשת את האמצעים".

 

אתה אומר את זה, כאילו קבוצות אחרות לא משתפות שחקנים צעירים.

"בסדר, אבל תראה מכבי נתניה. שיש להם מחלקת נוער לא פחות מבוטלת מאיתנו. עם תקציב והקבוצה כבר עלתה ליגה ורצה בצמרת והם לא שילבו שחקנים צעירים. הקבוצה הייתה כבר -10, 15 פור מהליגה. אנחנו במצב של שתי נקודות, ארבע נקודות, נקודה פור, שילבנו צעירים. בוא נגיד והייתה קוראת תקלה ולא היינו עולים, אז היו אומרים, מה עכשיו אתם משלבים את הצעירים, הם לא מסוגלים לעמוד בלחץ. הריי, תמיד יהיו אנשים שיגידו ההיפך".

 

הדבר שאתה הכי מתחרט עליו בתקופה שלך בהפועל.

"זה אני שומר לעצמי".

 

זה קשור אלייך או לשחקנים?

זה קשור להפועל כאגודה .

 

ההנהלה בגדול.

"כהפועל אגודה תגיד את זה איך שאתה רוצה. אני לא רוצה לענות על השאלה הזו".

 

עד כמה אבי ללוז היה מעורב בקבוצה ?

"אבי בא, נכנס ונתן לנו את השקט לעבוד, גם כשהקבוצה נכנסה לסחרור הזה של המצב הכלכלי".

 

עם יד על הלב, בתחילת העונה ידעתם שאתם תעלו ליגה?

"ועוד איך. אני אגיד לך דבר אחד. יש לנו משהו שאין לאף אחד מהקבוצות האלה ואני אומר לך את זה כי פתוח. גם יותר ממכבי נתניה, הקהל. הקהל של הפועל פ"ת, הראה את העוצמה שלנו. ואנשים ראו את זה לקראת הסוף. החדר ההלבשה שלנו היה מאוחד, דברים לא יצאו החוצה. בשילוב של צעירים ותיקים היה פנטסטי. מהפגישת צוות ראשונה שלנו ביחד, ידענו שאנחנו הולכים להעלות את הפועל פ"ת ליגה. היה לנו הכול, חוץ מהנושא הכלכלי שכמעט פגע בנו. הכול נדבק לנו מההתחלה ושזה נדבר זה רץ. משלושת המשחקים הכי קריטיים שלנו, הבאנו 9 מ-9. שער חובה אחד ו-7 שערי זכות. זה לא משהו שהולך ברגל".

 

איך אתה מסביר את זה. כי זה היה על סף קריסה.

"באמצע העונה היה שלב קריטי שהרבה אנשים לא מודעים אליו. ניסן אמר שצריך איקס כסף כדי להציל את המועדון. להציל את המועדון, לא להעלות אותו ליגה. ואז התכנס צוות ההנהלה ביחד עם הצוות המקצועי, לתוכנית הבראה שזה שחרור שחקנים. השתחררו מכמה שחקנים צעירים, כמו לורן בן ארי שעבר לאשקלון ועוד שתיים, שלושה שחקנים ששוחררו. בעצם הפועל פ"ת לא התחזקה בינואר, היא בעצם נפגעה מעשית, נחלשה. באותה תקופה היינו עם מלא פציעות והקבוצה הייתה מפוצצת בכרטיסים צהובים והרחקות. ואנחנו הגענו לשלבים קריטיים של העונה עם 15 שחקנים באימון, זה לא תנאים נורמטיביים להעלות קבוצה ליגה. אתה מסכים איתי".

 

הצוות המקצועי שהעלה את הפועל פ''ת ליגה (נפתלי חזקיה)

 

באחוזים, עד כמה הקבוצה הייתה קרובה לפירוק ?

"הקבוצה הייתה קרובה מאוד לפירוק, יותר מאשר אנשים חושבים. אני לא מדבר איתך על כמה ימים בודדים של החלטות לגבי המועדון, מדובר על שעות בודדות. זה היה מאוד קרוב. דורון בן דקון, בעצם עזר לנו לצאת מהמצב הזה. אני עצמי, לא נכנסתי לכל העניין הזה. ניסיתי לנתק את עצמי מכל זה, למרות שזה בלתי נפרד. הכניסה של דורון בן דקון, הצילה את הקבוצה. אבי ללוז, זה שהוא לא הלך לפירוק, הציל את הקבוצה. שלא יהיה פה צל של ספק בכלל. דורון ואבי הצילו את הפועל פ"ת".

 

ממה הכי נהנית בתקופה שלך באם המושבות ?

"ה-0:2 שלנו בנתניה. אין ספק בזה. באותו רגע ידענו שאף אחד לא יכול לעצור אותנו. אני חושב שהתבגרתי המון מקצועית, אישית. זה הייתה שנה שכולנו הרגשנו אותה בבתים שלנו. אני עבדתי ברמת השרון, מכבי הרצלייה. שאתה מגיע למועדון בסדר גודל של הפועל פ"ת. אתה הולך לקולנוע, לסופר, לקניון. אתה תמיד תתקל באוהד הפועל ותמיד אתה תשמע את התגובות. אתה חי את זה, זה בא איתך הביתה. יש לך מחויבות לאנשים".

 

מי היה המנהיג בקבוצה שעשה את ההבדל ?

"כולם. מי שבלטו, היו אבי איבגי שניהל את החדר ההלבשה בצורה מדהימה. כל אחד נתן משהו. בקטע של הבדרנות, אסולין ושי רביבו".

 

תשמע, עליתם ליגה שזה הישג חסר תקדים, אבל אתה מרוצה מהכדורגל שהפגנתם? כי זה היה נראה כאילו כל התקפה, החלוצים מנסים לצוד כדורים שמגיעים מחצי מגרש.

(הוא צוחק)... "אני מרוצה מהשחקנים שעמדו במטרה ובתוכניות משחק שהצבנו להם. אני מרוצה מזה שהפועל פ"ת עלתה לליגת העל. אני מבין את השאלה שלך. אבל אני רוצה שאנשים יגידו לי, מתי בפעם האחרונה הם ראו בליגה הלאומית כדורגל שהם ישבו ומחו כפיים כל שבת. גם מכבי נתניה ואני לא מתבייש להגיד את זה, לא הרשימה העונה ואני ראיתי אותם הרבה עם הסגל השחקנים הנוצץ".

 

והכדורגל הזה, יספיק להפועל פ''ת בעונה הבאה?

"לא. הפועל פ"ת צריכה להתחזק בלפחות 4 שחקנים זרים איכותיים. צריך גם 2,3 שחקנים לעמוד השדרה של הקבוצה. הפועל פ"ת עם בנייה נכונה, יכולה למצוא את עצמה בטעות הפלייאוף העליון, כמו רמת השרון שנה שעברה. מי שבנה את רמת השרון שנה שעברה, זה ניסן יחזקאל, אל תשכח".

 

מי שחקן העונה שלך?

"אני לא עונה על השאלה הזו (הוא צוחק). אני ראיתי שחקנים עושים התקדמות בצורה מדהימה תוך כדי העונה ואני עונה לך ברצינות עכשיו. קשה לי להצביע לך עכשיו על שחקן. אתה יודע מה, רפי כהן. אתה שואל אותי שאלה קשה. לא יודע איך לענות לך. שחקן העונה ואני רציני במה שאני אומר, זו הפועל פ"ת כקבוצה. במכבי נתניה אתה יכול להגיד ערן לוי, בהפועל אתה לא יכול לתת שם. מכל פעם מישהו בלט".

 

איך זה היה לעבוד עם גיא לוזון בנבחרת ?

"גיא לוזון הוא האבא של הטקטיקה. גיא הביא לי סוג של קרש הצלה. לפני שניסן מונה במכבי הרצלייה. אף אחד לא פנה אליי. וגיא הביא לי את ההצעה לבוא לצעירה. אני חייב לגיא הרבה. גיא היה בהחלט, בין אבני היסוד בכל מה שקשור בהחלטות שלי ובהתקדמות שלי. גיא אמר לי שאני חייב להיות משולב בכדורגל. שאסור לי להפסיק. הוא המליץ לי להגיע להפועל פתח תקווה".

 

אסף נמני וגיא לוזון בנבחרת הצעירה (שרון צין)

 

שחקן שמגיע לו קבוצת צמרת בליגת העל.

"אני חושב שאורי פסו הוא הפתעה מרעננת. עם עוד טיפה הכוונה ועבודה נכונה. הוא יכול להשתלב בקבוצה גדולה.יהיה מעניין לראות אותו, בו נגיד ככה.

 

אתה ראוי להיות מאמן ראשי בלאומית או בליגת העל ?

"הייתה לי כבר פנייה מקבוצה בליגה לאומית כבר לעונה הבאה ולא לקחתי.

 

למה ?

"הרבה אנשים שואלים אותי את זה וגם המשפחה שלי דוחפים אותי לעשות את הקפיצה הגדולה. בעולם המאמנים מכירים את העבודה שלי. עברתי תחת גיא לוזון, קורצקי, ניסן, אלו מאמנים עם קבלות. שאני ארגיש שלם עם עצמי בפנים במאה אחוז שאני יכול לקחת קבוצה. כלומר, להנהיג אותה עד הסוף חזק ולהציב לעצמי מטרות, אני אלך על זה בכל הכוח. כרגע אני חושב שיהיה לי הכי נכון לתת עוד שנה, עוד שנתיים. אין מה למהר. אני רק בן 30 והכי צעיר שאי פעם היה בנבחרת והכי צעיר שהיה אי פעם בשתי הליגות הבחירות".

 

בקיצור, ראית את ניסן עובר גהינום ואמרת לעצמך, בוא נדחה את הקץ.

"שאלה טובה (צוחק). לא יודע מה להגיד לך. יהיה טוב לאסף נימני, אם הוא ייתן עוד עונה, עוד שתים עונות, עוזר מאמן בליגת העל, הוא יוכל להיות בשל מספיק כדי לקחת קבוצה בליגת העל".

נגישות

showcase הנגשת אתרים | כל הזכויות שמורות