הקפטן נשאר: אופק אביטל האריך את חוזהו בהפועל חיפהשהר ייצא לשיקום בלונדון, שביעות רצון מהסגל שנבנהמכבי נתניה המריאה למחנה האימון השנתי בהונגריהגם הוא שם: רפאל נדאל העפיל לרבע הגמר בווימבלדוןדיווח באנגליה: כדורגלן מהפרמייר ליג נעצר בחשד לאונסשוב בבירה: אור זהבי חתם רשמית לעונה בבית''ר י-םחוזר לארץ: סינטאיהו סלליך חתם לשנתיים בהפועל ת''אתומר גינת ערך אימון בכורה מחודש, כל המנויים נמכרוממשיכה בבניית הסגל: ג'רל מרטין מצטרף למכבי ת''אפורסם דו''ח האלימות: שירי שואה, התפרעות והומופוביה
מוטי בייטנר, העביר כמעט את כל חייו בהפועל רמת גן (באדיבות: ירון בר לב, אתר המכתש)

מוטי בייטנר: ''קשטן רצה להוכיח שהוא קשוח על חשבוני''

שבת | | 09:18    מאת אביחי חיים

איפה הם היום: מגנה לשעבר של הפועל רמת גן מספר על הזמנים ההם בהם היו משחקים עבור הסמל, איפה שכל שחקן משחק קרוב לבית. על הפועל רמת גן בתקופתו, איבוד האוהדים והחוסר כבוד לשחקני עבר לטענתו: ''פעם עוד הייתי מתרגש מזה, היום זה כבר לא מזיז לי'''. על הגביע, מאמין: ''נעלה לחצי גמר גביע המדינה''

מוטי טופלה בייטנר הוא חלק בלתי נפרד מההיסטוריה הרמת גנית. הקיצוני שהפך למגן בתקופתו של לופא קדוש והצטיין בתפקידו, היה אחראי במו רגליו על עליית קבוצתו ליגה מול הפועל ראשל''צ ברגע בו הוא טוען המאושר בחייו. מוטי בן ה-56 בעל משרד ביטוח, נשוי פלוס שלושה, גדל בגבעתיים, אך לא היו לו הרבה ברירות ובחר לשחק בהפועל רמת גן, טוען: ''אז זה היה תקופה אחרת, כל אחד היה משחק ליד הבית שלו. לא כמו היום שיש אנשים שמגיעים מאשקלון כדי להתאמן למשל עם מכבי ת''א''. הוא זכה באליפות היסטורית עם הנוער של הפועל רמת גן עד שבגיל 15-16 עלה לבוגרים ובכך דילג על השנתונים המקובלים לאור היכולת הגבוהה שהציג על כר הדשא.

מוטי העביר כמעט את כל קריירת המשחק באורדונים, אך לקראת הסוף משהו השתבש והיחסים החמים התקררו: ''אחרי כל כך הרבה זמן בקבוצה, הלכתי לבוררות עם הפועל ר"ג. מאכזב במיוחד. אחרי העונה עם קשטן לא יכולתי כבר להסתכל לאנשים בעיניים. אני רק חיכיתי לקבל את הצ'ק, היו משלמים אז בצ'קים דחויים. קיבלתי את הצ'קים ולפני אותה עונה חזי ויטקובסקי אמר לי – אם תרצה לעזוב, אם תרצה שחרור, תקבל עם שטיח אדום. לא נדרוש שום דבר, מגיע לך מה שתבקש. ואז קיבלתי את הצ'קים הדחויים וביקשתי שחרור. אמר אין בעיה, רק תגיד כמה אתה מוכן לשלם. אמרתי לו – אתה לא מתבייש? עד היום האחרון של ההעברות לא נתנו לי לעבור לקרית-אונו, ככה סיימתי את דרכי כשחקן מקצועני בהפועל רמת גן''.

בייטנר והחברים (ירון בר לב, אתר המכתש)

אחרי הקריירה הארוכה באדום, הגעת לקרית אונו שהייתה אז בליגה א', אבל את ההישג שהגעתם עימה אף אחד לא יכול היה לשער.
הגענו לחצי גמר גביע המדינה עם קרית אונו. זו הייתה הקבוצה היחידה מליגה א' שהגיעה אי פעם לחצי הגמר. נכון, הפסדנו 4:2 להפועל פ''ת שאימן אותה אברם גרנט הידוע, אני מאוד נהנתי שם. היה בקבוצה חומר אנושי נפלא ושיחקתי שם שנתיים מקסימות במיוחד''.

משחקן התקפי קיצוני, להפוך להיות מגן. איך קיבלת את זה? 
'
'שמע עשיתי חיים לא פשוטים למאמנים. יצחק ויסוקר רצה גם שאהיה מגן, אך אני לא נתתי לו לעשות את שרוצה. עם לופא זה היה אחרת, כנראה הוא קשוח יותר ולכן הוא הצליח. זה תפקיד שמאוד נהנתי לעשות אותו. בישלתי הרבה שערים, הייתי רץ על הקווים במהירות מטורפת ואפשר לומר שבזכות לופא מצאתי את מקומי''.

מוטי בייטנר על הכתפיים (ירון בר לב, אתר המכתש)

הרגע המאושר בחייך, זו העלייה מול הפועל ראשל''צ?
''כן אין ספק. ישר אחרי המשחק פרץ למגרש אבי שפנצר, לקח אותי על הכתפיים ועשה לי סיבוב ניצחון זה בהחלט היה רגע מרגש ביותר בתקופה שלי ברמת גן''.

הפועל רמת גן ידועה בתנועתיות שלה, עולה ויורדת ליגות די בקלות. אולי בגלל זה הקהל נעלם? 
כן, עלינו בתקופתי שלוש פעמים ליגה, אך זה לא היה זה. אלו היו שנים בינוניות בייחוד לאחר העלייה השנייה כאשר האוהדים החלו ''לברוח'' ובמקום לאהוד את הפועל רמת גן, החלו לעודד את מכבי והפועל וכך לאט לאט האוהדים נעלמו. כמו גם המכתש שהיה הבית של האורדונים, נעלם וכעת מרגישים בחיסרון הגדול.אין דור אוהדים של הפועל רמת גן וזה חבל''.

מוטי בייטנר נלחם (ירון בר לב, אתר המכתש)

סלחת לקשטן בעקבות מה שהיה בעבר?
''כן זה כבר מאחורינו. קשטן רצה להוכיח שהוא קשוח על חשבוני. המעמד שלי לפי העונה הקודמת היה צריך להיות טוב מאוד. אבל אז הוא הגיע והחליט להביא שחקן על חשבון העמדה שלי. כמו כן, התראיינו אני ואריק גילרוביץ' לאיזה עיתון ואמרנו: ''ההגנה היא לא הבעיה של הקבוצה'', לאימון קשטן הגיע עצבני עם יצר נקמנות ועל כך שילמנו באותה העונה. מאז כמעט ולא ראיתי הרכב ורק בזכות הקהל הייתי משחק. נכון להיום? נפגשתי עם קשטן פעמים רבות וזה כבר נמצא בעבר הרחוק, השלמנו והכל טוב''. 

חזרת להפועל רמת גן בתור תפקידים מקצועיים, מאמן ילדים, יו''ר קבוצת הנוער, אבל עזבת את זה די מהר, למה?
''עבדתי כמה חודשים, המחלקה תפקדה בסדר, כולם קיבלו משכורות, אבל יום אחד ראיתי שהבוגרים לוקחים כסף ממחלקת הנוער, את כל מה שהצלחנו לגייס. פה הרמתי ידיים והלכתי הביתה''.

מוטי בייטנר, משחק כדורגל 3 פעמים בשבוע ב-7 בבוקר (צילום פרטי)

קבוצת הותיקים עושה חיל, אך מה לגבי המועדון עצמו אתה חושב שלא מכבדים מספיק את שחקני העבר?
כן אין ספק שקבוצת הותיקים של הפועל רמת גן היא דבר נפלא. אני גם הייתי משחק איתם, אבל עכשיו אני משחק בשבע בבוקר שלוש פעמים בשבוע וזה אף פעם לא מתבטל. זו דרך מצוינת להתחיל את היום ולעבור לעסקי הביטוח. מה אני אגיד לך, לא נותנים מספיק כבוד לשחקני עבר. פעם זה היה מפריע לי והייתי מחכה לראות מתי יגיע תורי, היום זה כבר לא מזיז לי ושיהיה להם בהצלחה''.

מה דעתך על הפועל רמת גן, יכולה לעלות לחצי הגמר?
''אני מאמין שכן. הם עשו מקדמה מאוד יפה לקראת הגומלין מול הפועל חיפה. מה גם, הקבוצה מהכרמל תגיע בלחץ למשחק השני כי הם יודעים שבמצב הנוכחי בשל שער חוץ האורדונים עולים. למרות הכל, אני מהמר עליהם חזק שיעלו לחצי הגמר גביע המדינה''.

מוטי ברשצקי מאדום של רמת גן לאדום של הפועל (באדיבות דוברות המועדון)

העונה של האורדונים, תסתיים בעליית ליגה?
''אני מאוד מקווה שכן, יש להם את כל הסיכויים לכך. למרות ששחררו את מוטי ברשצקי שהוא שחקן מצוין שגדל פה ולא גדלו או גדלים הרבה שחקנים ברמה הזאת. אני מכיר את ברשצקי מגיל קטן ואין לי ספק כי הוא יהיה אחד השחקנים הטובים בישראל. מצד שני, חבל ששחררו אותו והיו צריכים להילחם עליו כדי שיעזור במאבקים לעלייה, אך אני מבין שלא רצו להשאיר שחקן מתוסכל בסגל ואני מאחל לו רק טוב עם הפועל ת''א ולנו עליית ליגה בסיום השנה''.

נגישות