הקפטן נשאר: אופק אביטל האריך את חוזהו בהפועל חיפהשהר ייצא לשיקום בלונדון, שביעות רצון מהסגל שנבנהמכבי נתניה המריאה למחנה האימון השנתי בהונגריהגם הוא שם: רפאל נדאל העפיל לרבע הגמר בווימבלדוןדיווח באנגליה: כדורגלן מהפרמייר ליג נעצר בחשד לאונסשוב בבירה: אור זהבי חתם רשמית לעונה בבית''ר י-םחוזר לארץ: סינטאיהו סלליך חתם לשנתיים בהפועל ת''אתומר גינת ערך אימון בכורה מחודש, כל המנויים נמכרוממשיכה בבניית הסגל: ג'רל מרטין מצטרף למכבי ת''אפורסם דו''ח האלימות: שירי שואה, התפרעות והומופוביה
ז'אן טלסניקוב, אלוף אמיתי (פייסבוק)

ז'אן טלסניקוב: ''הצלחתי ולא במקרה, מבחינתי הגעתי לטופ''

שני | | 15:00    מאת אביחי חיים

איפה הם היום: שחקן העבר התאקלם נפלא בבית''ר ירושלים והפך ליקיר האוהדים: ''התחברתי לקהל המטורף שהיה לבית''ר, אהבה ממבט ראשון''. הקשיים לאורך הקריירה: ''אני מתגבר בכל פעם על הקשיים, אין לי ברירה אני מחויב''. נבחרת ישראל: ''עליתי מברית המועצות בגיל 7 והגעתי לשם ללא קשרים'', על ההמשך: ''אני היום עושה טוב לכדורגל הישראלי ולספורטאים ההישגיים''

כאשר מסתכלים על חייו של ז'אן טלסניקוב אפשר לחוות יחד עימו את המסע הגדול שעבר ועדיין עובר בחיים שלו. הילד הקטן שעלה מברית המועצות לארץ ישראל בגיל 7 בלבד, הפך לישראלי לכל דבר בזכות הכדורגל שנתן לו את הדרך להתבטא ובכך שינה ללא ספק את מסלול חייו. ''המפגש הראשון מול המקום הזה (ישראל) הוא מאוד קשה'', מספר. ''אתה נלקח ממקום שנולדת בו למקום חדש לגמרי, אין לך את השפה, אתה לא מכיר אף אחד ובנוסף לכך המשפחה שלך עלתה בזמן הקומוניזם אז לא היה תקשורת. אתה מרגיש די אבוד''.

מילדות טלסניקוב התגלה ככישרון (פייסבוק)
טלסניקוב, המשיך: "אהבת המשחק והכדור היה המפלט שלי. שיפרתי מיומנויות, הלכתי לים עם אמא שלי כי גרנו באשדוד והיינו קרובים לים ואז אבא שלי זיהה שאני ממש מוכשר ברמות. ההתמודדות שלי עד שעברנו לדירה מסודרת, הייתה להיות עם הכדור 24 שעות. זה היה המקום שלי לעוצמה, הכלי שלי להתמודד ולייצר חוסן נפשי. הוא עזר לי להתאקלם חברתית בגלל שהייתי טוב, אז נתנו לי הרבה כבוד וקיבלתי גם הכרה חברתית ואז למדתי את השפה ואתה רואה אני מדבר איתך עברית יפה מאוד'', התלוצץ.

ז'אן טלסניקוב לא נפרד מהכדור (פייסבוק)
ז'אן טלסניקוב היום הוא מאמן לשינוי מחשבתי. שחקן העבר גילה שכוח המחשבה הוא הכוח שמניע אותו קדימה בכל התמודדות אפשרית וזה היה הכלי שהוא הצליח לטענתו. ''אני היום יודע שאני רלוונטי, אותם שחקנים בכירים שאני עבדתי עימם כמו דור פרץ, דור מיכה, דן איינבינדר, עודד גביש,  וכו' צעירים ומבוגרים מכל קצוות הארץ ובכל המועדונים, אני מביא להם את החוויה ואני לא רק מדבר עליה. הם מזהים שאני הייתי שם וזה העוצמה שלי. אני משתמש לא רק במשפט ''מחשבה מייצרת מציאות או מחשבה חיובית'', אלא אני חי את זה היום וחייתי ככה כל החיים וככה אני הצלחתי. אני היום עושה טוב לכדורגל הישראל ולספורטאים ההישגיים. עומרי גלזר התייחס לאימון תחת ז'אן: ''אתה בן אדם מדהים ואני מרגיש שחלק גדול מההצלחה שלי עד עכשיו הוא בזכותך. עברתי איתך תהליך של כמעט שלוש שנים.למדתי והפנמתי המון ממך. כיום אני מרגיש שאני ספורטאי ובן אדם יותר טוב בזכותך''.

עשייה משותפת עם דן איינבינדר (פייסבוק)

עומרי גלזר, מעריך מאוד את טלסניקוב (רמי כהן שמאלי)
קריירת הכדורגלן החלה בעירוני אשדוד מגיל צעיר וכבר בגיל 11 עשו על טלסניקוב סרט דוקומנטרי. אביו שראה את הפוטנציאל החליט ללמוד במכון ווינגייט אימון והוא לקח אותו תחת חסותו. ''במשך שש שנים הוא אימן אותי עד שנפטר בגיל 16 בנסיבות טרגיות (התאבד א.ח) והוא זה שנתן לי את המיומנויות להמשך קריירת הכדורגלן'', התרגש. ''עמדתי בפני החלטה מאוד משמעותית של מה אני הולך לעשות וזה גיל קריטי, החלטתי להמשיך בחיוביות ושהגעתי לבוגרים בגיל 18 היה את השבר הגדול ופגשתי מכשול מאוד קשה כאשר שנה וחצי לא ראיתי הרכב. לא הייתי מספיק טוב, עד שעשיתי החלטה להפוך את התפקיד שלי לקשר דפנסיבי והחלטתי שאף אחד לא עובר אותי. נכנסתי להרכב, עליתי ליגה והגענו לליגת העל. הצלחנו, שלמה שרף בגיל 21 וחצי קרא לי לסגל הרחב של הנבחרת ואז קרה שבר נוסף בירידת הליגה. עופר טלקר ועמיר תורג'מן כל אחד הלך לקבוצה אחרת ורק אני נשארתי באשדוד. כנראה שבגלל הערכיות שלי ועל המאמץ הגדול שהשקעתי, זה לא נעלם מעיניו של אלי כהן השריף שעקב אחריי, האמין בי והביא אותי לבית''ר ירושלים ומאז השאר היסטוריה''.  

ז'אן טלסניקוב במדי עירוני אשדוד (פייסבוק)
ההגעה לבית''ר הייתה לא פשוטה עבור הקשר שהפך עם השנים לאחד מהשחקנים הטובים ביותר ששיחקו בבית''ר ירושלים. ''הביאו אותי בתור שחקן סגל ובתוך עשרה משחקים הפכתי להיות שחקן הרכב וחלק מהברנז'ה הירושלמית. עשיתי מעבר קיצוני מאשדוד ועברתי לחיות בירושלים. שכרו לי בית והייתי לבד, לא הכרתי נפש חיה והייתי ממש בודד. אמרתי לעצמי שאני חייב לחיות לבד כדי להתחבר לעיר ולאט לאט התחברתי לחברים בקבוצה כמו שמוליק לוי, איתן מזרחי ואיציק קורנפיין ועוד רבים. הכרתי את העיר ובדיעבד גרתי שם 17 שנה. היום אני מכיר את ירושלים יותר טוב מאשדוד. על סמך ההתמודדויות הלא פשוטות הללו אני היום נותן את ההדרכה והייעוץ לכל מי שחפץ בכך וזה הייעוד שלי בחיי''.

ההתאקלמות בבית''ר הייתה נפלאה. משחקן חוץ שהגיע מאשדוד, בבת אחת הפך ז'אן ליקיר האוהדים ולבן בית אצל כל אוהד ירושלמי. הנשמה הגדולה שיש לו כבנאדם נראתה בכל פינה בטדי והקהל הירושלמי פשוט התמוגג, פתח את ידיו וחיבק באהבה עד היום יחד עם שתי אליפויות שלא יישכחו לעולם: ''אני ממותג כשחקן נשמה. אמא שלי לימדה אותי בחיים ערך של הכרת תודה וכבוד. אני הגעתי לשם צנוע, אבל החלטתי לתת הכל. הם ראו את רמת ההשקעה שלי והנתינה שלי והם קיבלו חומר אנושי ברמה גבוהה מאוד. התחברתי לקהל המטורף שהיה לבית''ר באותה תקופה ומצאתי בית שחיבק אותי. אני מרגיש כאילו זו הייתה אהבה ממבט ראשון''.

טלסניקוב בימים יפים בצהוב שחור (פייסבוק)
הקריירה הקצרה על הקווים לאחר הפרישה הייתה גם מסע בחייו כאשר אימן את קבוצת הנוער של בית''ר והיה כעוזר מאמן של גיא עזורי. הלך איתו לב''ש והיה מנהל מקצועי במ.ס אשדוד ובעצם עבר את כל התחנות. ז'אן חזר לקבוצה הירושלמית כעוזר מאמן של אלי כהן השריף בסוג של סגירת מעגל ואז התפוצצה פרשת הצ'צ'נים. ''עברתי שבר עמוק והחלטתי לעזוב את האימון על הקווים ולהפוך להיות מאמן לשינוי מחשבתי, מאמן מנטאלי''.

לנבחרת ישראל, ז'אן טלסניקוב, הגיע בשנת 1998 וערך בה 21 הופעות יחד עם 4 שערים ובתור ילד שעלה מברית המועצות לארץ, זה אומר הכל. ''יש כאלה שעשו יותר, תמיד יש יותר, אבל אני לא מסתכל על אחרים. אני מסתכל על הסיפור של הילד בן ה-7 שהגיע לנבחרת ישראל ללא קשרים. בזכות עצמו, בזכות הערכים וזה הסיפור האמיתי''.

ז'אן טלסניקוב במדי בית''ר (פייסבוק)
הקשר יצא לשחק בליגה הסקוטית בתקופה שלא כל אחד היה יכול לצאת ושיחק שם היטב, אך לאחר שנה אחת חזר הביתה. ''הזמינו אותי להתאמן עם טוטנהאם הייתי שם במחנה אימונים בשוויץ בסן מוריס, מחנה אימונים של מיליונרים ברמות הכי גבוהות. בפעם הראשונה נחשפתי למועדון בפרמיירליג ברמה הכי גבוהה שיש. בסופו של דבר בגלל שהיו לי בזמנו רק 2 הופעות בנבחרת, לא יכולתי לקבל אשרת עבודה בליגה האנגלית והמומנטום עבר והגעתי לסקוטלנד. הליגה שם פחות טובה כאמור, אותה הגברת בשינוי אדרת. היה לי שם חוזה לארבע שנים, אך אלי גוטמן שכנע אותי לחזור. לא כל כך נהנתי בליגה הסקוטית מהמשחק עצמו, קיבלתי הצעה טובה שהייתה פחות טובה אמנם ממה שקיבלתי בסקוטלנד. החלטתי לחזור, קיבלתי חוזה ל-3 שנים בבית''ר ובדיעבד נפגעתי כלכלית מהמועדון כי הם לא שילמו משכורות במשך תקופה לאחר עזיבתו של גד זאבי. החזרה הייתה לא פשוטה וקשה מאוד. לא הייתי בכושר טוב ונהנתי קצת מהחיים הטובים בקטנה. אני לוקח על זה את האחריות. נפצעתי במפרק הירך, לא סיפרתי לאף אחד וכתוצאה מזה החלה הדרדרות. הרופא המליץ לי לפרוש, לא הקשבתי לו בזמנו וכיום אני סובל מזה''.

התקשורת הסקוטית פרגנה (פייסבוק)

טלסניקוב במדי דנדי יונייטד, נתן את הנשמה בליגה הסקוטית (פייסבוק)
טלסניקוב עזב את בית''ר ירושלים לפרויקט הגלקטיקוס של אשדוד ואז החל לחשוב על החיים שאחרי קריירת הכדורגלן הוא התחיל ללמוד קולנוע במהלך 4 שנים. הקשר הבין שכמה שהוא רוצה לשחק זה יהיה קשה מאוד: ''החלטתי להיפרד מהקריירה כי אחרי בית''ר כבר שום דבר לא אותו דבר. בגיל 31 הלכתי למ.ס אשדוד, אף אחד לא ידע שאני לומד קולנוע. השילוב היה מאוד קשה, אמרתי אמנם ביי ביי לקריירה, אבל עדיין הייתי חייב לשחק. באותו הזמן ששיחקתי באשדוד, אחי דן טלסניקוב נהרג בהיתקלות מול מחבלים שזה היה עבורי השבר הכי קשה בחיים'', נזכר. ''בזכותו הבנתי שתעצומות הנפש החזקה ביותר היא היכולת לייצר על המחשבה שלך תכנים שיתנו לך עוצמה איך לפעול ואיך להתמודד. אני מתגבר בכל פעם על הקשיים, אין לי ברירה אני מחויב. אין לי אף אחד שיעזור לי חוץ מאמא שלי והיום כמובן יש לי אישה וילדים. יצאתי לעולם הקולנוע ושיחקתי בסדרות ובסרטים כמו ''האלופה'', למדתי ק'ואוצינג, למדתי בגרמניה, יש לי את כל התעודות הבכירות ואני רוצה היום לתת לעולם וזה מה שאני עושה היום בהרצאותיי ומספר דרך סיפור החיים שלי באילו כלים להשתמש על מנת לייצר חוסן נפשי ולממש את הפוטנציאל והחלומות''. 

טלסניקוב מתגבר על כל הקשיים (פייסבוק)
טלסניקוב התייחס לליגה הישראלית: ''בית''ר ירושלים וכל קבוצה אחרת צריכה לעשות חשבון נפש ולחשוב על הדרך שבה אנו מחנכים. יהיה לנו העונג לראות את הכדורגל כפי שאנחנו נוסעים לראות באירופה. אני אוהב את בית''ר ואת ההיסטוריה שלי שם, אבל אני היום לא מזוהה עם קבוצה מסוימת אלא מזדהה עם כל קבוצה. אני מזוהה עם הכדורגל הישראלי כי אני היום נוגע בכל קצוות הכדורגל הישראלי כדי לעשות טוב''.

בנוסף, הדגיש: ''אני היום עובד  כנציג ההתאחדות בפרויקט לאומי שנקרא פרח''י ספורט, המסר הוא שהמדינה רוצה למנף את כל תרבות הספורט בישראל ואני מתעסק בשיווק הכדורגל בארץ. להגיד לילדים שכדורגל זה ספורט ערכי. כמו כן, פעם בשבוע אני נותן מעצמי למרכזי המצויינות בארץ כחלק משיתוף פעולה של עוד הרבה שחקני עבר ומאמנים טובים בכדורגל הישראלי לדור העתיד וגם בתחום האישי וכל זה אומר שאני עוסק בכדורגל מהבוקר עד הערב ונהנה מכל רגע, מצאתי את הייעוד שלי''.  

נגישות