עוזב את ליגת העל: גודסוואי דוניו חתם בנפטצ'י באקומקום 9 לאנסטסיה גורבנקו ב-50 חזה באליפות העולםאוהדי בית''ר י-ם ''מכינים'' את משה חוגג לקראת הכלאמדר לא ייצא לליגת הקיץ עם בוסטון ויישאר עם הנבחרתתמנע נלסון לוי זכתה במדליית ארד בגרנד סלאם מונגוליהעילי פיינגולד: ''כמו מול ספרד, נעשה את זה מול אנגליה''מילאן תפתח עונה נגד אודינזה, אינטר תתארח בלצ'החצאי גמר לגורבנקו ומיכאל לייטרובסקי באליפות העולםג'ו רגלנד: ''מרגיש בנוח להיות מי שאני בהפועל חולון''מכבי חיפה תקיים במהלך השבוע הבא מיני מחנה אימון
זה כבר לא מראה נדיר (צילום: kinexon-sports)

זה לא רק מספרים: על תחום ה''ספורט אנאליטיקס''

רביעי | | 16:00    מאת שחר שמיר

מספרים וסטטיסטיקות שונות מאפשרים לאוהד הממוצע לנהל ויכוחים על איכות השחקנים בסגל, אך התחום מתקדם כבר הרבה מעבר ובעתיד הקרוב ניתן יהיה לחזות עד כמה שחקן מועד לפציעות

סטטיסטיקה ומספרים הם חלק בלתי נפרד מעולם הספורט. אנחנו סופרים את כמות הבעיטות שנבעטו לשער, את כמות האסיסטים לשחקן במהלך משחק ואפילו את מהירות ומרחק הריצה שכל שחקן עשה במהלך משחק.

אחת הסיבות שאנו כצופים אוהבים לקבל את הנתונים האלו היא העובדה שיש לנו משהו נוסף להתעסק בו במהלך המשחק ובכלל, במהלך השבוע בשיחות בין אוהדים שמשווים למי יש יותר גדול. כלומר למי יש שחקן יותר גדול בקבוצה אותה הוא אוהד.
 


במועדונים הגדולים ביותר באירופה, כבר מגיל הילדים והנוער, לכל קבוצה יש אנליסט צמוד שעוזר למאמנים להגיע להחלטות הנכונות לפני המשחק בעזרת דוחות שהוא מכין על הקבוצה היריבה ונתונים חשובים שיכולים לעזור למאמן להתמודד בשלבי המשחק המתקדמים. אותם אנאליסטים משתמשים בחברות חיצוניות ובתוכנות שונות שעוזרות להן לקבל ולנתח את הנתונים הרבים המצטברים בעזרת הטכנולוגיה הקיימת. אותן חברות יודעות לעקוב אחרי אירועים שקורים במגרש ויכולים להיות חשובים לאותם מועדוני ספורט. התחום הזה בהקשר של ספורט-טק נקרא ספורט אנאליטיקס.

ספורט אנאליטיקס מאגד בתוכו סטטיסטיקות מתחום הספורט ומאפשר לנתח באמצעות טכנולוגיות חכמות ומתקדמות את המהלכים במגרש. בעזרת המידע הרב שמצטבר ניתן לייצר יתרון יחסי על היריב, לשפר יכולות ולתקן טעויות קריטיות על ידי ניתוח של פעולות, תנועה וכל ביצוע ששחקן בקבוצה שלהן או בקבוצה היריבה עושה וללמוד וללמד איך לעשות את זה נכון. לקבוצות, באופן טבעי, הנתונים הללו חשובים במיוחד ואלו נתונים שבעזרתם הן יכולות להבין מה הן עושות טוב, מה הן עושות טוב פחות ואיפה כדאי להן לשפר ולהשתפר. כמובן שבעזרת אותו מידע אפשר לעקוב אחרי שחקן מסוים אותו מעוניינים לרכוש, ולהבין אם היכולת שלו והנתונים שהוא מציג יכולים לעזור לקבוצה.
 


זה לא רק ספורט

אך מלבד היכולות האלו, עולם הספורט אנאליטיקס מאפשר לא רק לשפר את היכולות של הקבוצות והשחקנים אלא גם יכול לעזור לקבוצות והמועדונים בהגדלת הרווחים ומקסום החזר ההשקעה על ידי בחינה וניתוח ההשפעה של הפרסומות בתוך האצטדיונים והבנה של ההשפעה של אותם מפרסמים על קהל הצופים. לדוגמא, חברת בלוק סיקס אנאליטיקס (Block Six Analytics) מאפשרת בעזרת פלטפורמת ה"משין לרנינג" שלה לבחון את יעילות הפרסומות בזמן משחק והיא עושה זאת על ידי בחינה בזמן אמת של כל הפלטפורמות המפרסמות בזמן אירועי הספורט - על ידי איסוף מידע, הבנה של מה אומר המידע שנאסף והתאמה לצרכי הלקוחות שלהם. בעזרת כל המידע הנ"ל, לקוחות החברה, קנייני ומוכרי החסויות, יכולים להבין מה עובד טוב ואיפה כדאי להם יותר להשקיע על מנת ולקבל החזר השקעה הולם.

תחום נוסף בו נוגע עולם הספורט אנאליטיקס הוא תחום מניעת הפציעות. הדבר המתסכל ביותר עבור קבוצות והאוהדים שלהן הוא להגיע לשלבים המכריעים של העונה בלי הכוכב הכי גדול שלהם בגלל פציעה מרגיזה שאולי אפשר היה למנוע בעזרת מעקב מתאים והבנה של עומס על הגוף. בזכות מכשירים לבישים שאוספים מידע באופן קבוע בזמן משחק ואימון ניתן לאסוף הרבה מאוד מידע על האתלט, על אופן האימון שלו, על קצב האימון וכמות האימונים ובכך לנתח ולהעריך מה עליו לעשות בהמשך כדי לא להיפצע, אולי הוא צריך לנוח במשחק פחות חשוב או לוותר על אימון כוח קשה שיכול להביא לפציעה. חברת קיטמן לאב מתמחה באיסוף וניתוח מידע על שחקנים ומאפשרת באמצעות הטכנולוגיה שלה ומנסה לחזות את הסיכויים של שחקן להפצע. זהו תחום יחסית בתולי שעדיין לא ברור אם באמת יכול לספק את מה שהוא מבטיח אבל בהחלט שווה לעקוב. במידה ויצליחו לפצח את הנושא כפי שמצפים יתכן ובעתיד נראה שחקנים מסיימים את הקריירה שלהם בשלהי שנות ה- 40.
 


לסיכום, ספורט אנאליטיקס הוא תחום מתפתח מאוד שכבר היום עוזר לקבוצות להשתפר ולהגיע מוכנות יותר למשחקים, הוא יכול לעזור להם במציאת שחקנים טובים ומתאימים יותר לקבוצה ולשיטה שלהם ולעזור להם בשיפור ההכנסות והרווחים. אני בטוח שככל שהתחום הזה ילך ויתקדם והטכנולוגיה תעבוד על אוטומציה, אנחנו נראה משחקים הרבה יותר מהירים, עם הרבה יותר מצבים והרבה יותר עניין לאוהדים.

שחר שמיר הוא יזם והבעלים של ראנקי, חברה העוזרת לסטארטפים לצמוח ולגדול באקוסיסטם העולמי. העיסוק היומיומי בסטארטפים וטכנולוגיות חדשות ואהבתו לספורט גרמו לו להתעמק ולחקור את העולם הזה של ספורט-טק ומידי שבוע הוא יכתוב ויסקר את התחום הטרנדי הזה מזוויות שונות. מוזמנים לעקוב אחריו גם באינסטגרם.

נגישות