חי מהיורו עד גיל 19: ישראל - צרפת 0:1 (מחצית 1)מכבי חיפה גברה 1:2 על מכבי נתניה במשחק אימוןמאות אוהדים מחו נגד משה חוגג באימון בית''ר ירושליםאסף נמני: ''חובת ההוכחה היא עליי, אני לא מפחד מלחץ''השוער מחמוד קנדיל חתם לעונה נוספת בבני סכניןאולטראס הפועל הודיעו רשמית: חרם המינויים הסתייםהפועל ב"ש פתחה את מכירת המנויים לעונת 2022/23הבעלים גולדהאר הגיע למחנה האימונים של מכבי ת''אראשי איגוד ההתעמלות ערכו קבלת פנים חגיגית לנבחרתמוחמד שכר חתם לשלוש שנים נוספות בקריית שמונה
לי קורזיץ, הגולשת האולימפית (ויקיפדיה)

לי קורזיץ: ''הספורט הנשי בישראל הולך קדימה''

שישי | | 13:22    מאת אביחי חיים

גולשת הרוח האולימפית ואלופת העולם ארבע פעמים לשעבר, מסמנת את המטרה הבאה, מאחלת לעצמה רק בריאות ועדיין זוכרת את הרגע הקשה ביותר בקריירה: '' בשנייה האחרונה פספסתי את המדליה האולימפית''

שמזכירים את השם לי קורזיץ בעולם הספורט, עולות התמונות מהרגעים המאושרים מאליפויות העולם והגאווה הגדולה שהביאה לישראל שהפכה אותה לאחת מגולשות הרוח הטובות בעולם, אך מאחורי ההישגים וההצלחה הגדולה, קורזיץ התמודדה עם מחלה בדם מגיל צעיר שעימה היא מתמודדת גם היום: ''המסלול שלי היה שונה מכל ספורטאי שהוא פורש. התרכזתי איך לחיות ולהתרגל למצבי הבריאותי החדש'', סיפרה ל''ישראל ספורט'' בפרויקט יום האישה 2019. 

''אחרי אליפות העולם האחרונה בברזיל, זו הייתה התחרות האחרונה שלי וזה היה הרגע שלי שהחלטתי על פרישה'', מספרת. ''מאז אולי פעמיים נגעתי בגלשן רוח, עשיתי את אליפות העולם האחרונה בברזיל, בשביל שאני ארגיש מספיק רגועה לפרוש אחרי הפסד מאוד צורם באולימפיאדה. אמרתי לעצמי שאין מצב שאני לא מנסה עוד אליפות עולם רק כדי להחזיר לעצמי את הביטחון כדי להראות שמה שהיה בעבר, לא משקף את הרמה שלי במטרה לפרוש בשקט וללכת לטפל בגוף שלי ובעצמי''. 

''עכשיו אני מרגישה יותר טוב אז המחשבות מתחילות לרוץ'', המשיכה, ''כל החיים עשיתי ספורט ועכשיו אני שואלת מה אני עושה? הריכוז שלי היום הוא להגיד תודה על מה שיש לי וליהנות מכל מה שיש לי בחיים ולהעביר את הידע שלמדתי הלאה'. אני מרצה מעל חמש שנים, הייתי עושה הרצאות בעבר במינון מאוד נמוך בשל מצבי הבריאותי בעבר והיום, ההרצאות גודלות ואני מתזזת בכל הארץ ומספרת את הסיפור האישי שלי שהוא מתמקד בהישגים הגדולים שלי בספורט ובוא נודה בזה ספורט הישגי לא הכי בריא לגוף ועם הרקע שלי זה היה בעייתי''.
 
קורזיץ התמודדה עם המחלה, אך היא לא שוכחת את הרגעים הקשים בתחרויות השונות וגם לא מצטערת על כך שבחרה בשייט על פני הג'ודו בילדותה. ''נורא קשה לי לחשוב על איזה מצב הייתי ובכל זאת התמודדתי עם הכאבים הגדולים בכל תחרות. זו הייתה תקופה נוראית של כמה שנים. ברגע שאתה סובל יום אחרי יום אתה בתוך מעגל של סבל ואתה לא באמת חי, חייתי בהסתרה שאני מחייכת כלפי חוץ ואני עצובה בפנים. הים זה הבחירה הכי טובה שיכולתי לעשות. החיבור שלי עם הטבע זה בילט-אין. עדיף ליפול על הים מאשר על המזרון וללכת מכות ומי שמכיר אותי יודע שאני כולי ים גם באופי שלי שאני קצת לא צפויה ואי אפשר לדעת מה יהיה מחר- אני והים זה אחד''.  

לי קורזיץ, אחת מגולשי הרוח הטובות בעולם (הועד האולימפי בישראל)

למרות ההצלחות הגדולות שהפכו את לי קורזיץ לאחת מגולשות הרוח הטובות בעולם, היא לא הצליחה להשיג את המדליה האולימפית הנכספת. ''לפני האולימפיאדה בלונדון, הייתי במצב רפואי קשה מאוד ותוך כדי המשכתי להתחרות. למדתי איך לתמרן את הגוף שלי כדי לא להתפרק, הגעתי למצב שהייתי במקום השני באולימפיאדה ופשוט זה חמק ממני מבין האצבעות. כואב לי לשמוע את זה בכל פעם. זאת הייתה המטרה שלי כל החיים, הייתי 4 פעמים אלופת העולם ועדיין אני מרגישה שחסר לי משהו בלב. משהו בשבילי ובשביל ההערכה העצמית שלי עד כמה שזה נשמע עצוב, אבל ככה זה ספורטאים הישגיים ברמות האלה, עברו אני עדיין חולמת על זה בלילה, בשנייה האחרונה פספסתי את המדליה וזה אחד הרגעים הכי קשים שהיו לי בקריירה''.

''אי אפשר להגיד שלא הלך לי טוב באולמפיאדה'', המשיכה. ''הייתי במקום השני ורק ביום האחרון נפלתי למקום ה-6, אני יודעת שכל עוד הייתי בטופ 10 ידעתי שאני שומרת על יציבות ואני בין הספורטאים הטובים בעולם''. 

קורזיץ טוענת שענף השייט ימשיך לשלוט בישראל בענפים האישיים: ''אני בטוחה שענף השייט ימשיך להביא הצלחות. יש איך לחנך את הדור הבא. לענפים אחרים יש פחות ידע ברמות הגבוהות והם לא שברו את ''תקרת הזכוכית''. אני בטוחה שיצטרפו עוד ענפים, אך השייט תמיד יהיה חזק בישראל''.

על הספורט הנשי בישראל: ''הספורט הנשי בישראל הולך קדימה. פרויקט ''אתנה' מעניק וממנף ונותן גב לנשים וביטחון. חשוב להגיד שגם אם הבנות מאוד מוכשרות, ''החברה'' שמה בנו את הספורטאיות במקום שמאוד קשה להתמיד בספורט, דווקא בגיל ההתבגרות ואני חושבת שהגב הזה חשוב. ככל שהן מצמיחות יותר ספורטאיות זה נותן גב ותמיכה לנערות שיבואו אחרינו''. 

לי קורזיץ,  מאמינה בשייט הישראלי. (ויקיפדיה)

שרת הספורט, ח''כ מירי רגב, מסיימת 4 שנים של קדנציה ולגולשת לשעבר לי קורזיץ, אין טענות מיוחדות כלפי השרה: ''תמיד אפשר לעשות יותר. כל שר ספורט יש לו דברים יותר טובים או פחות טובים, מן הסתם אני רוצה שלענפים האישיים והאולימפיים יגיעו תקציבים יותר גדולים בשביל שנוכל לעבוד טוב יותר ונכון, אבל אין לי תלונה אליה באופן אישי. פוליטיקה זה פוליטיקה''.

על החלומות לקראת העתיד, הלימודים והחלום להעניק מהידע שלה, סיפרה: ''חולמת להעביר כמה שיותר מעצמי והדרך שלי שתביא למיצוי ופוטנציאל אצל אדם אחר. בנוסף, לספר על הדרך שעברתי עם הגוף שלי בתור ספורטאית ואדם.  רק לפני חודש וחצי חזרתי מאליפות עולם של נערים בקליפורניה ושמחתי שיכולתי לתת להם מהידע שלי. אני כאן עבור כל אדם שרוצה לשפר את עצמו ולנצל כמה שיותר אחוזים מהפוטנציאל שטמון בו. אני מעדיפה לאמן ילדים, כי אני יכולה לשנות להם את הכיוון המחשבה ולבנות אותם לדרך שאני מאמינה בהם ולתת להם ארגז כלים לחיים עצמם, אבל הכל פתוח. אני עדיין צוברת ידע כדי לעשות את המעבר בין ספורטאי למרכז העניינים לבין מאמן/מדריך שנותן מעצמו למען הספורטאי''.

קורזיץ סיכמה, ''הייתי רוצה להיות בריאה תמיד''.

נגישות