חי מהיורו עד גיל 19: ישראל - צרפת 0:0 (מחצית 1)מכבי חיפה גברה 1:2 על מכבי נתניה במשחק אימוןמאות אוהדים מחו נגד משה חוגג באימון בית''ר ירושליםאסף נמני: ''חובת ההוכחה היא עליי, אני לא מפחד מלחץ''השוער מחמוד קנדיל חתם לעונה נוספת בבני סכניןאולטראס הפועל הודיעו רשמית: חרם המינויים הסתייםהפועל ב"ש פתחה את מכירת המנויים לעונת 2022/23הבעלים גולדהאר הגיע למחנה האימונים של מכבי ת''אראשי איגוד ההתעמלות ערכו קבלת פנים חגיגית לנבחרתמוחמד שכר חתם לשלוש שנים נוספות בקריית שמונה
קארין סנדל (ההתאחדות לכדורגל)

סנדל: ''כדורגל הנשים בארץ מדשדש כבר 20 שנה''

שבת | | 13:00    מאת אביחי חיים

קפטנית הנבחרת והיו''ר החדשה של ארגון השחקנים יורה: ''אומרים לנו תביאו הישגים יהיה השקעה ואנחנו אומרים שצריכים השקעה על מנת שנביא הישגים. הסולידריות מהכדורסל לא קיימת בכדורגל''

בשנה האחרונה קארין סנדל עברה מהפך. סנדל אשר נחשבת לאחת מבכירות הכדורגלניות בישראל משחקת במ.ס קריית גת אלופת המדינה בשנתיים האחרונות, היא בעלת מספר ההופעות הגדול ביותר שיש לשחקנית בנבחרת ישראל עם 51 משחקים ו''הרגל עוד נטויה'', מנהלת מערכת זוגית מתוקשרת עם זוכה האח הגדול האחרון, ישראל אוגלבו, כוכבת ''הגולסטאריות'' שתעלה לעונה שנייה ב-HOT ועתה נבחרה ליו''ר ארגון השחקנים והשחקניות של ישראל ברוב ברור לטובתה של סנדל: ''האמת זה הפתיע אותי מאוד, אחרי הבחירה קיבלתי המון הודעות משחקנים ושחקניות שהם שמחים על הבחירה והם מרגישים רוחות של שינוי וזה חימם לי את הלב וגרם לי להרבה מוטיבציה לעשות למענם'', סיפרה ל''ישראל ספורט'' בפרויקט יום האישה 2019.

תפקיד יו''ר ארגון השחקנים/שחקניות הוא כרגע תפקיד ללא שיניים שלא באמת עשו בו שימוש בשנים האחרונות. סנדל מבטיחה שאיתה זה יהיה אחרת. ''המטרה שלנו היא לקדם את כדורגל הנשים בישראל כי זה הבית שלנו, הדרישות של התפקיד מחייבות אותי להסתכל בראייה מרחבית על כל ענף הכדורגל בארץ. אחד הצעדים הראשונים שעשינו שיש בעיו דחופות הקמנו ועדת נשים על הישיבה הראשונה כדי שתהיה התייחסות ספציפית לנשים וזה לא ייבלע ויש המון דברים שצריך לעשות גם בכדורגל הגברים ואנחנו יושבים על התוכניות על מנת לייצר שינוי משמעותי במעמד השחקן והשחקנית בארץ''. 
 

 

המדים החדשים שלנו #nationalteam

A post shared by Karin sendel (@karinsendel) on


''הסולידריות שקיימת אצל שחקני הכדורסל, לא קיימת אצל שחקני הכדורגל'', הוסיפה. ''השחקנים והשחקניות צריכים להבין את הכוח שיש לנו וגב חזק שעומד מאחוריהם אזי נצליח לייצר כאן שינויים משמעותיים וזו אחת המטרות שלנו לחזק את האמון וללכת יד ביד ככוח חזק ומאוחד כדי להשיג את המטרות שלנו. הדבר הראשון שנמצא על השולחן הוא נושא החוזה האחיד- לא הכוונה לשכר עצמו, אלא לסעיפים הדרקוניים בתוך החוזה הסטנדרטי הקיים שהוא נגד טובת השחקן וזה יהיה במו''מ מול מנהלת הליגה של הגברים. נחזק את הקשר והאמוון בין השחקנים והשחקניות לגרום להם להבין שיש כאן דף חדש עם הנהלה חדשה, עם ארגון שרוצה להיות האבא והאמא של השחקנים וככל שנחזק את האמון נוכל לעשות צעדים משמעותיים בעתיד''. 

זה שאין יו''ר התאחדות לכדורגל וכדורגל הנשים נמצא תחת הארגון עצמו, זה פוגע בכם? יש מחשבות על הקמת מנהלת לנשים כפי שקורה בכדורסל הנשים?
''ההתאחדות מתנהלת, אבל בגדול זה לא באמת משפיע על התפקוד הכולל. הניהול השוטף נמצא בועדת הנשים של ההתאחדות. אני לא חושבת שיש צורך כעת להקים מנהלת ליגה לכדורגל הנשים כי היא תתפקד בדיוק כמו ועדת הנשים. אין לנו זכויות שידור לנהל מו''מ ויש בעיות אחרות שצריך לטפל בם, אבל המנהלת לא הפיתרון''. 

הכדורסל הישראלי של הנשים מצליח בארץ, למה הכדורגל של הנשים לא מתקרב כרגע להצלחה הזו?
''אני שואלת את עצמי את אותה השאלה. אני לא יודעת למה הכדורסל נשים מצליח בישראל ולא הכדורגל נשים, זה ויכוח של ביצה ותרנגולת לדעתי. אומרים לנו תביאו הישגים יהיה השקעה ואנחנו אומרים שאנחנו צריכים השקעה על מנת שנביא הישגים. הכדורסל הצליח להגיע למקום של מקצוענות מבחינת הרצינות מסביב, השכר שהשחקניות מקבלות הוא ראוי והכוכבות הגדולות מארה''ב שמגיעות לארץ ואני מאחלת לנו שנגיע למקומות הגבוהים שכדורסל הנשים הגיע בארץ''. 
 

 

ביום האישה כולם מדברים על הפערים בין נשים וגברים, וזה חשוב, אבל האמת היא שהפערים האלה מתחילים עוד הרבה קודם, כשהיינו נערות ששמעו שהן "לא מספיק טובות" או כשהכתיבו לנו מה אנחנו יכולות ולא יכולות לעשות. ביום האישה הזה, אני רוצה להגיד תודה להורים שלי, שמהיום שנולדתי תמיד גרמו לי להאמין שאני יכולה לעשות הכל, שהשמיים הם הגבול ונתנו לי את האפשרות לפרוש כנפיים ולעוף לאן שרק בא לי בעולם. תודה על זה שלא הקשבתם להערות מהסביבה שהרימה גבה כשהחלטתי שאני וכדורגל זאת אהבה לכל החיים ואפשרתם לי לרדוף אחרי החלומות שלי. בזמנו לא הייתה ליגה לילדות, נערות או נשים, לא היה עתיד והמכשולים היו רבים, הייתי הבת היחידה שמתרוצצת בין כל הבנים אבל תמיד עם חיוך גדול על הפנים. גם היום בישראל 2019 יש הורים שלא מאפשרים לילדות שלהן לשחק כדורגל בטענה שזה "של בנים" מחשש שהן יהיו "גבריות". את זה אנחנו צריכים לשנות, ובעיקר בגלל זה אני רוצה להגיד תודה להורים שלי על זה שאף פעם לא עצרו אותי ,שתמכו גם כשלא הבינו, ועל זה שהיום הם המעריצים הכי גדולים שלי כל פעם שאני עולה על המגרש. #מאמינים_בך_אולוויז #tbtnx_challenge

A post shared by Karin sendel (@karinsendel) on


כמו הכדורגל של הנשים, גם נבחרת ישראל לא מספקת עניין מסביב, מדוע?
''אין עניין מבחינת הקהל הישראלי בליגה ואז אין עניין בנבחרת. כדורגל הנשים מדשדש פה 20 שנה בניגוד למה שקורה בעולם. אין מועדון שמכבד את עצמו בעולם שאין לו קבוצת נשים, אני חושבת שבארץ יש לנו בעיה להשתחרר מהמגדריות שהכדורגל נחשב לגברי. אם יהיו הרבה יותר שחקניות וזה יהיה לגיטימי אני חושבת שנראה תמיכה גדולה בכדורגל הנשים בישראל".  

סנדל שיחקה במכללות בארה''ב, אך לא מצטערת לרגע על החזרה לישראל.
''הכדורגל זה ענף מספר אחד בארה''ב, יש קרוב ל-7 מיליון כדורגלניות והשחקניות שם הם מושא ההערצה לילדות קטנות ונחשבות לכוכבות ענקיות. תרבות הספורט היא אחרת מבארץ, אך אני לא מצעטרת שחזרתי לארץ. הייתי שם 4 שנים שזה זמן לא קצר, השיקולים שלנו הם כלכליים ודואגים להיום שאחרי, אבל אני שמחה ומאושרת מעצם זה שזכיתי לחוות כדורגל ברמה הגבוהה ביותר בעולם כמו שקיים בארה''ב.

מה דעתך על תפקודה של מירי רגב בתור שרת הספורט במהלך 4 השנים האחרונות ומי את רוצה שיהיה הבא בתור בתפקיד?
''ביקורת תמיד יש ותמיד אפשר לעשות יותר, אבל בסך הכל לשרת הספורט אכפת מכדורגל הנשים בארץ ומהספורט הנשי והיא עשתה הרבה מאוד דברים טובים לטובתנו. את הפולטיקה אני משאירה לפוליטיקאים, האינטרס היחיד שלנו הוא שמי שלא יהיה בתפקיד יפעל לקדם את הספורט והכדורגל הישראלי ושיהיה לו את האג'נדה והערכים התואמים למה שאנחנו רוצים לראות כמי שמחזיק בתיק הזה''.
 

 

@steve_madden_israel @studio_gili_algabi @dovevagami

A post shared by Karin sendel (@karinsendel) on


לדעתך, ספורט הנשים בישראל התקדם?
''אני חושבת שמאז שהקימו את אתנה - המועצה הלאומית לקידום נשים בספורט, כן רואים ניצנים של זה בשטח. פתאום אתה רואה ילדות קטנות משחקות כדורגל בבתי הספר, זה משהו שלא היה בזמן שלי, אני הייתי השחקנית היחידה שהיייתה משחקת עם הבנים, אז אני חושבת שיש שינוי , אבל זה קורה לאט. מקווה שהשינוי יביא להתקדמות ותוצאות עם הזמן''.

מה הסיכוי לזכות עם מ.ס קריית גת גם השנה באליפות?
''הסיכויים הם גדולים מאוד. צמצמנו את הפער מאס'''א ת''א והייתה לנו שנה לא פשוטה שעברה על הקבוצה. הליגה השנה הרבה יותר מעניינת וקשה וכל קבוצה יכולה לקחת נק' וזה יהיה מאבק פתוח עד הסוף. אני מאמינה שאנחנו יכולות לדבר גם בגביע (עלו לחצי הגמר, א.ח) ולקחת את האליפות''.

על העתיד סנדל, סיכמה: ''אני באמת מקווה ומאחלת שיהיה לנו 4 שנים פוריות של עשייה חשובה שתקדם את השחקנים והשחקניות ומקווה שבסוף הקדנציה נראה כדורגל נקי יותר, הוגן יותר וגם שהכדורגל נשים יתקדם. בימים אלו נפתחות כמה דלתות בעקבות הדברים שאני עושה ביום יום, אני לא יודעת איפה אהיה בעוד 5 שנים, אבל בכל מקרה זה יהיה במקום מעניין את זה אני מבטיחה ותמיד אעביר את המסר שלי חיה ותן לחיות כדי לפעול למען שינוי חברתי בישראל''.

נגישות