רק 1:1 לליברפול מול לידס בחוץ, נשארה במקום השישיחולון ניצחה את הפועל י-ם, גלבוע/גליל את מכבי ת''אנשים: רמלה דרסה את רמת גן, אשדוד ניצחה את חולוןכדוריד: הפועל ומכבי ראשל''צ עלו לחצי גמר הפלייאוףאבוקסיס: ''הם השוו מכלום'', מזרחי: ''המזל היה איתנו''עמוק בתוספת הזמן: בית''ר סחטה 2:2 מול בני יהודהנוף הגליל והפועל י-ם נפרדו ב-1:1, נס ציונה התקרבהמכירת הכרטיסים לסופר קאפ הצרפתי תיפתח בשלישינשים: נדחתה העתירה של אליצור רמלה לקיצור העונהצ'פרין מאיים, באיירן מינכן ודורטמונד לא יהיו בסופר ליג
פייר לוקווה וקטי ספיצ'קוב(צילום: איגוד השייט)

ועדת הבדיקה של האיגוד: הניקוד של ספיצ'קוב לא ייפגע

שני | | 17:20    מאת מערכת ישראל ספורט

ועדת בדיקה מטעם איגוד השייט בדקה את יחסיה של הגולשת - סגנית אלופת העולם כזכור - עם מאמנה בעקבות תלונות של גולשות נוספות. יושב ראש האיגוד, גילי אמיר: ''נקטנו בצעדים המתבקשים''

ועדת הבדיקה לאירוע "יחסי המרות" בנבחרת הגולשות האולימפיות, סיימה את עבודתה והגישה את ממצאיה ומסקנותיה ליו"ר ולהנהלת איגוד השייט. הערב (שני) נמסרו עיקרי הדוח וההמלצות להנהלת האיגוד ולבנות הנבחרת.

הוועדה בראשותה של הגב' סמדר פינטוב, מנכ"לית איגוד השייט, כללה כחברים את דני אורן, מנהל היחידה לספורט הישגי, את עורכת הדין ורד בוסקילה סמנכ"לית הוועד האולימפי ואת עורך הדין אייל יפה כמשקיף. הוועדה זימנה להופיע בפניה 16 עדים שכללו את הגולשות האולימפיות, המאמן לשעבר, המנהל המקצועי, אנשי מקצוע שליוו את הנבחרת וכן שורת אנשי מקצוע בלתי תלויים וביניהם שופט בינלאומי, פסיכולוג קליני לספורט, ואנשי מקצוע נוספים.

הוועדה שמעה את העדויות, ריכזה ואימתה גרסאות, קראה עשרות מסמכים של סיכומים מקצועיים של המאמן והצוות המקצועי, התכתבויות מיילים והתכתבויות ווטסאפ מכלל הגורמים המעורבים. לאחר הצבת המסד העובדתי של האירוע, קיימה הוועדה דיון מקצועי וכן דיון ערכי באירוע חריג זה. בסיכום עבודתה, קבעה הוועדה כי לא היתה העדפה מקצועית של הגולשת קטי ספיצ'קוב בשום שלב עד תום אליפות העולם בספטמבר 2019 בגארדה וכי הישגיה של הגולשת קטי נובעים מיכולותיה הטובות יותר מאשר של חברותיה לנבחרת בתקופה זו של המבחנים האולימפיים בטוקיו.

קטי ספיצ'קוב (איגוד השייט)
הוועדה והעדים הדגישו שוב ושוב כי ספורט השייט והגלישה הינם ענף ספורט אישי, בו נמדד המתחרה ביכולותיו ובכישוריו. עוד קבעה הוועדה, כי מרגע שנודע דבר הקשר בין המאמן לגולשת ולאחר שהמאמן הודה בכך, מספר ימים לפני אליפות העולם אשר נערכה בגארדה איטליה, קיבלו היו"ר והמנהל המקצועי החלטה ניהולית-מקצועית שלא לפרסם הדבר עד לאחר התחרות, כדי למנוע מתח ורכילות ועל מנת לאפשר לבנות להתרכז באליפות העולם. הוועדה סומכת ידיה ומגבה את יו"ר האיגוד והמנהל המקצועי בהחלטה זו.

בהמלצותיה להנהלת האיגוד, קובעת הוועדה כדלקמן: לאור כל האמור, ממליצה הוועדה שלא לשנות את הניקוד אותו צברו כל הגולשות עד כה, בהתאם למבחנים האולימפיים ולנוהל שנקבע על ידי האיגוד והועד האולימפי; הוועדה לא הצליחה להגיע להסכמה פה אחד לגבי שיטת הניקוד למבחנים האולימפיים מנקודת הזמן הזאת והלאה ולכן לא מובאת המלצתה בנושא זה. למרות שלא נתבקשה הוועדה לדון ולהתייחס ברמה המערכתית, חושבת הוועדה שהאיגוד חייב להפיק לקחים מאירוע זה ולבצע מהלכים על מנת למנוע הישנות מקרים דומים בעתיד.

יו"ר איגוד השייט גילי אמיר, הודה לחברות וחברי הוועדה על עבודתם המקיפה ועל ההמלצות והודיע כי ההנהלה ואם יהיה צורך ביחד עם הוועדה המקצועית – יסכמו את סוגיית הניקוד מכאן ואילך ויביאו את הסיכום לאישור הנהלת האיגוד בתוך זמן קצר ביותר. אמיר אמר: "מהרגע שגילינו את אירוע ההתאהבות בלב הים ולאחר שאימתנו את כל פרטיו, נקטנו בצעדים המתבקשים, הן בפיטוריו של המאמן, הן בהקמת ועדת הבדיקה והן בניסיונות להחזיר את הבנות למסלול של אימונים והכנות. אני מקווה שהשכל הישר יגבר והבנות תשובנה מיד למסלול של אימונים ולא של בתי משפט ותקשורת".

זמן קצר לאחר פרסום הדוח, השייטות הגיבו בתקיפות: "המלצת הוועדה והחלטת איגוד השייט, שמות למרמס ופוגעות בצורה אנושה ברוח הספורט בכלל וברוח האולימפית בפרט. הוועדה והאיגוד בחרו להתעלם משורה ארוכה של עובדות שאינן במחלוקת, המלמדות על היחס המועדף והפסול שניתן לשייטת על ידי המאמן במהלך התקופה הממושכת בה ניהלו השניים מערכת יחסים פסולה, אותה בחרו להסתיר במכוון. בין היתר, הסתבר כי המאמן העביר לספיצ'קוב אימונים אישיים, תוך שהוא מותיר את השייטות האחרות להתאמן עם מאמנים מתחלפים ואף לבדן. הראיה, שבמהלך תקופת הרומן גדל משמעותית פער הניקוד בין ספיצ'קוב ובין השייטות האחרות".

עוד נמסר: "בניגוד לטענות האיגוד, האיגוד ידע על הרומן כבר חצי שנה. תהליך בחירת השייטת שתייצג את ישראל באולימפיאדת טוקיו, התנהל בצורה פסולה, לא שיויונית, לא הוגנת ולא שקופה. הדרך היחידה לנטרל את הפגיעה האנושה שנגרמה עקב התהליך הפגום, היא באמצעות השעייתה של ספיצ'קוב מנבחרת השייט. לא ראוי כי מי שהיתה שותפה פעילה למסכת הסתרה ורמייה והפיקה מכך תועלת מקצועית פסולה, תייצג את ישראל במשחקים האולימפיים. העובדה שאין בהחלטת איגוד השייט ולו מילת ביקורת אחת על ספורטאית שנהגה בצורה כזו, מלמדת כי המטרה סומנה והיתה ידועה מראש. כמו כן, הוועדה המליצה להפיק לקחים אך לא ננקט שום הליך בתום הגשת המסקנות לאיגוד. השייטות ימשיכו לפעול לשם הוצאת הצדק לאור במישורים המשפטיים והמקצועיים".

נגישות