טורניר גמר הסבב: רוג'ר פדרר גבר על דומיניק תיםדיווח: ''יאן אובלק רוצה לעזוב את אתלטיקו בינואר''רעננה נותרה במאזן מושלם, עוד הפסד למכבי חיפהליגת האלופות: חולון הביסה 74:94 את טלקום בוןרשמית: סנטיאגו סולארי ימשיך כמאמן ריאל מדרידטרגדיה: המנהל הטכני של ברנטפורד הלך לעולמובאטלר הוצג בפילדלפיה: ''המטרה שלנו היא אליפות''בן שהר: ''הגיע הזמן שנגיע למשחק עם ראש מורם''דיווח: אלכסיס סאנצ'ס הציע את עצמו לריאל מדרידהחטא ועונשו: גונסאלו היגוואין הורחק מ-2 משחקים
ג'ורדי ברתומיאו (אימג'בנק, Gettyimages)

ג'ורדי ברתומיאו: ''הליגה הישראלית עדיין בשלבי גדילה''

רביעי | | 14:45    מאת רוני כהן

על הזכייה של מכבי ביורוליג, המעבר של בלאט ל-NBA, על השיפורים הדרושים בכדורסל הישראלי ועל הפרויקט החדש של הפועל ירושלים. מזכ''ל היורוליג בראיון בלעדי לישראל ספורט

עונת היורוליג החלה את דרכה לפני כחודש, עונה שמהווה המשך ישיר לזכייה הסנסציונית של מכבי תל אביב בגביע היורוליג השישי בתולדותיה כנגד כל הסיכויים. "ההופעה של מכבי במהלך הפיינל פור הייתה מושלמת". אומר מנכ"ל היורוליג, ג'ורדי ברתומיאו. "הם סיפקו לנו חצי גמר מלהיב מול צסק"א מוסקבה שהוכרע מסל ניצחון של טייריס רייס, וגמר מדהים בין שתי הקבוצות הטובות באותה שנה. אני רוצה לציין גם לטובה את כל העזרה והתמיכה שמכבי קיבלה מאוהדיה. האווירה שהייתה במהלך הפיינל פור היא משהו שבלתי אפשרי לתאר במילים".

"באופן כללי על הפיינל פור שנערך במילאנו, אני חייב להגיד שאנחנו מאוד מרוצים. צפינו בארבעה משחקים יוצאים מהכלל באולם מלא לגמרי ועם אווירה מדהימה. מלבד המשחקים עצמם, איזור האוהדים (רחבה גדולה מחוץ לאולם בה נערכו והוצגו מוצרים ותכנים הקשורים לפיינל פור וליורוליג) הייתה הצלחה גדולה עם כמאתיים וחמישים אלף מבקרים כשגם לשאר האירועים המקבילים, כמו טורניר הכדורסל הבינלאומי לנוער, הגיעו מספר גדול של אוהדים".

שחקני מכבי ת''א (מכבי ת''א, האתר הרשמי)
ישנן מגמות חיוביות שראית בעונה שעברה?

"אנחנו מאוד מרוצים מכל העונה ומכך שנרשמה עליה במספר הצופים ביורוליג ברחבי היבשת בכל פלטפורמה, מכמות הקהל שהגיעה לאולמות ועד לעליה במספר הצופים בטלוויזיה ובשידורי האון ליין. בנוסף נרשמה עליה של 8.7% בהכנסות ביחס לעונה הקודמת. ממוצע הקהל בכל משחק עלה בעשרה אחוזים והגענו לשיא מבחינת הפרסום הטלוויזיוני כשסיפקנו את שידורי היורוליג למאתיים ואחת מדינות על פני חמישים ושתים רשתות טלוויזיה, כשגם בפלטפורמות האון ליין שלנו (הכוללת את אתר היורוליג, הטוויטר, הפייסבוק ויוטיוב) נרשמה עליה סולידית. שתי ההחלטות שלקחנו בשנה שעברה, הוספת המשחקים לטופ 16 בפורמט החדש והעברת חלק מהמשחקים ליום שישי, התבררו כמוצלחות ואנחנו יכולים להגיד בגאווה שהם מאחדים בין האוהדים שלנו".

אתה לא חושב שצריך לעבור לסדרת במקום הפיינל פור? בשלוש השנים האחרונות הקבוצה הפחות מוכשרת זכתה בתואר. זה הוגן לדעתך?

"הפיינל הפור הוא הזמן החשוב ביותר של העונה, אירוע מאחד שמושך עניין לא רק מאוהדי הקבוצות שהעפילו אלא של כל אוהדי הכדורסל ברחבי העולם. בנוסף לכך יש לקחת בחשבון דברים נוספים כמו האינטרסים הכלכליים והתקשורתיים ושמחובתנו להעריך את ההחלטות שאנחנו לוקחים על סמך כל החישובים המעורבים. מה גם שאני באופן אישי חושב שהמושג הוגנות מוטל בספק כשמשתמשים בטיעונים סובייקטיביים כמו הכישרון של הקבוצה. אנחנו לא צריכים לשכוח שכל קבוצה שהגיעה לשלב הסופי שיחקה 27-29 משחקים במשך העונה נגד הקבוצות הטובות ביבשת, דבר המהווה ללא ספק הוכחה לתחרותיות ולכישרון של הקבוצות שהגיעו עד לשלב זה של העונה".

הוספת המשחקים לטופ 16 נחלה הצלחה גדולה. אתם חושבים על הוספת משחקים נוספים לליגה? יש עוד איזשהם שינויים שאתם מעוניינים לעשות בתחום?

"בעונת 2015-16 נשקיע את כל מאמצינו בשינוי היורוליג ובהעברתה למבנה הפירמידה ולכן אני לא רואה סיטואציה בה נשנה את מבנה המשחקים עד שנסיים לעבוד על התכנית הזאת. ברגע שנסיים את מלאכת הקמת מבנה הפירמידה, נצטרך לבצע התאמות שעשויות לכלול שינוי במספר המשחקים אך אנחנו עדיין שוקלים את כל הפרטים. לדוגמא, אנחנו רוצים להעריך את ההשפעה של השיטה החדשה כדי שנוכל להמשיך לקדם קבוצות בעלות בנייה לטווח הארוך תוך כדי השארת המועדונים הטובים ביותר באירופה למספר רב של שנים ביורוליג". 

שחקני מכבי ת''א וגיא גודס (האתר הרשמי)
כפי שנכתב בתחילת הראיון, היורוליג עומדת לעשות מספר שינויים, אחד מהם הולך להיות שינוי גדול, כזה שעשוי לשנות את גורלן של לא מעט קבוצות כדורסל באירופה. תכנית "המשחק ההוגן" (The financial fair play). תכנית זאת קובעת שעל מועדוני הכדורסל להעמיד תקציב מאוזן בין הכנסות הקבוצה להוצאותיה כדי למנוע את המצב הקיים כיום בלא מעט קבוצות ספורט שעיקר התקציב שלהן מגיע מתרומות הבעלים, דבר העשוי לגרום לקריסתן במקרה והבעלים פושט את הרגל או לא מעוניין יותר להשקיע בקבוצה.

"הסיטואציה שאנו נתקלים בה לאחרונה היא שקבוצות רבות אצלנו מעמידות תקציב לא מאוזן בין הכנסות הקבוצה להוצאות שלה וכשאחוז גדול מהתקציב שלהן מגיע מבעלי הקבוצה", מרחיב ברתומיאו. "הכוונה שלנו היא להגדיל את ההכנסות של התקציבים הלא מאוזנים האלה באמצעות מכירת כרטיסים, זכויות שידור, ספונסרים ושיווק כך שיבטיחו יציבות ארוכת טווח למועדונים. בשנת 2012 אישרה הנהלת היורוליג את תכנית "המשחק ההוגן", תכנית שתתבסס על יכולות התקציב שכל קבוצה תוכל להעמיד על פי מידע שהמועדונים ימסרו לנו. התכנית כוללת סעיפים נוספים כמו הצבת תקציב מינימום לקבוצות המשתתפות ביורוליג, הצבת רף הפסד כספי (כשהוצאות הקבוצה גדולות מהכנסותיה) מקסימלי תלת שנתי שלא ניתן לחרוג ממנו, תקרת שכר לשחקנים, הגבלת תרומות הבעלים לתקציב הקבוצה והעלאת ההכנסות מפרסום ומספונסרים על פי הערך של הקבוצה בשוק. אנו נמצאים בעיצומו של יישום התהליכים עם המועדונים שלנו כשהחוקים צפויים להתחיל מעונת 2015-16 ויעשו נוקשים יותר ויותר בצורה פרוגרסיבית בעתיד".

אתה לא מפחד שהתכנית תיצור בעקיפין תקרת שכר שכתוצאה מכך קבוצות ישלמו פחות לשחקנים שיעדיפו לעבור לליגות אחרות?

"אני באמת לא מאמין שלכללי "המשחק ההוגן" יהיו השפעה כזאת. ב-NBA למשל יש תקרת שכר והשחקנים נשארים בליגה, בליגת האלופות יש גם כללי משחק הוגן המגבילים את תרומות הבעלים והם ממשיכים להיות תחרותיים כרגיל. אני רוצה לציין שכל הצעדים שנבצע יהיו לטובת הקבוצות והשחקנים. אנו מבקשים לשפר את היציבות של הקבוצות ולמנוע מצבים כפי שראינו בשנים האחרונות מקרים דרמטיים של קבוצות עם בעיות כלכליות. היורוליג לא יכולה לקחת את הסיכון שיש קבוצה שתשתתף במפעל ללא יכולת לעמוד בדרישות הכלכליות המינימליות להשתתפות בליגה".

בשנים האחרונות כוחן של הקבוצות הסיניות וחוסנן הכלכלי מאפשר להן למשוך אליהן שחקנים איכותיים ובעלי שם עבור שכר מכובד. כך קרה שמירוסלאב ראדוליצ'ה, הסנטר המוכשר של נבחרת סרביה שנתן הופעה גדולה באליפות העולם בקיץ האחרון, בחר לדחות הצעות מפתות ממועדוני העילית של היבשת לטובת חוזה על סך 1.5 מיליון דולר בשנדונג ליונס הסינית כשגם אנדריי בלאטץ' עשה את המעבר מהליגה הטובה בעולם לליגה הסינית עבור חוזה בסך 2.5 מיליון דולר. "אני לא רואה את הליגה הסינית ככזאת שמתחרה איתנו על שחקנים, חוץ מכמה מקרים של שחקני יורוליג שבוחרים באפשרות הזאת אבל לא הייתי מתייחס לזה כאל משהו דרמטי. יש לנו כבר שיתוף פעולה ופיתוח פרויקטים בסין מאז 2007 שבא לידי ביטוי בארגון משחקי ידידות בין קבוצות סיניות לקבוצות יורוליג, החלפת מידע בין מאמנים, פיתוח קליניקות ופעילויות רבות נוספות. אנו רואים בסין שוק ענק שבו הכדורסל האירופי יכול להביא ולשתף את הדרך של הבנת הכדורסל שלו ושמחים על שיתוף הפעולה שלנו איתם". 

איך אתה מרגיש לאור העזיבה של כישרונות אירופאים ל-NBA?

"אני מאמין שהבעיה העיקרית היא לא בעזיבת השחקנים, משום שהם הולכים וחוזרים. אנחנו צריכים לגדול ולהפוך את היורוליג לאטרקטיבית מספיק שהם לא יעזבו. זה התפקיד שלנו. הדאגה העיקרית שלנו בהיבט זה היא לא אם שחקנים יעזבו ל-NBA אלא מתי השחקנים בוחרים ללכת ל- NBA. זו הנקודה העיקרית שאנו רואים שיש לקחת בחשבון כי בחלק מהמקרים השחקנים בוחרים לעשות את השינוי הזה מוקדם מדי וזה משהו שגורם להשפעה שלילית על הקריירה שלהם".

עשה עבודה נפלאה. דיויד בלאט (מכבי ת''א, האתר הרשמי)
הקיץ נרשמה היסטוריה לא קטנה בענף הכדורסל כשדיוויד בלאט מונה למאמן הראשי של קליבלנד קאבלירס והפך למאמן האירופאי הראשון שעושה את המעבר של אימון קבוצת NBA, כשגם אטורה מסינה ונבן ספאחיה מונו לעוזרי מאמנים באלופת ה-NBA, סאן אנטוניו ספרס ובאטלנטה הוקס בהתאמה. "אני חושב שיש שני גורמים שצריך לקחת בחשבון כאשר מדברים לא רק על מאמנים, אלא גם שחקנים שהולכים ל-NBA. הראשון הוא הגלובליזציה של הכדורסל ושל החברה שלנו. בהתרחבות הגלובלית של ה-NBA אחת מהפעולות המרכזיות היה להגדיל את מספר השחקנים שמגיעים ממדינות שונות. הגורם השני שאנחנו צריכים גם לקחת בחשבון הוא השיפור המתקדם של רמת הכדורסל באזורי כדורסל מסורתיים כמו אירופה, אבל גם בחלקים אחרים של העולם כמו דרום אמריקה, אסיה או אוסטרליה, מה שמצמצם את הפער בין ה-NBA לשאר הליגות. אני רוצה באופן אישי לאחל את הטוב ביותר לדיוויד בפרויקט החדש שלו שאני בטוח שיהיה מוצלח".

מה דעתך על העבודה שבלאט עשה במכבי?

"דיוויד היה אחד המאמנים הגדולים ביותר באירופה בשנים האחרונות והזכייה ביורוליג בשנה שעברה במילאנו הייתה אישור נוסף להצלחתו ולמקצועיותו. לדעתי התכונה החשובה ביותר אצלו היא שדיוויד מעצב את שחקניו עם ערכי מפתח כמו עבודת צוות, הקרבה וכישרון על מנת ליצור קבוצה שבה יהיה לכל השחקנים תפקיד ברור ושלקבוצה תהיה מנטליות מנצחת".

לפני מספר שנים נעשה ניסיון להקים ליגת מזרח תיכונית באירופה (בנוסף ליורוליג ולליגות המקומיות) ביוזמת יו"ר פיב"א אירופה לשעבר, ג'ורג' וסילוקופולוס. הליגה נועדה לכלול כמה מאריות היבשת ביניהן אולימפיאקוס ופנאתינייקוס, קבוצות טורקיות ורוסיות וכן את מכבי תל אביב, אך הנהלת היורוליג לא אישרה בסופו של דבר הקמת הליגה. "היורוליג תמיד תומכת בכל יוזמה שחשובה ומפתחת את הכדורסל. יש לנו שיתוף פעולה מלא עם הליגה האדריאטית והליגה המזרח אירופאית (ה-VTB), ליגות שמרכזות קבוצות ממדינות שונות במטרה ליצור ליגה מקבילה שמשלימה את הליגות המקומיות. אנחנו חושבים שהיוזמות האלה חיוביות במדינות עם ליגות מקומיות חלשות מכיוון שכך עולה ההתעניינות הכללית באותן המדינות בכדורסל אך אין שום היגיון למימוש היוזמה הזאת במדינות עם ליגות מקומיות חזקות שלא זקוקות לשחק בליגה נוספת. למשל אני לא רואה את היוזמה הזאת מתפתחת אצל הקבוצות הספרדיות, הגרמניות והצרפתיות."

שחקני הפועל ירושלים (מנהלת הליגה)
מה דעתך על הפרויקט שנבנה בהפועל ירושלים? אתה חושב שהם יכולים להיות קבוצת יורוליג?

"אנחנו מודעים לפרויקט שהפועל ירושלים בראשות מר אורי אלון עובדים עליו ואנחנו מאוד שמחים על כך אך גם מחכים לתוצאות. אנחנו שמחים שפרויקטים חדשים קמים באירופה וכשאני אומר פרויקטים אני לא מתכוון רק לקבוצה טובה עם סגל טוב אלא לבניית אולמות מפוארים ולהתנהלות רצינית ומקצועית מצד ההנהלה. מימוש הדברים הללו יחד יוצרים פרויקט ארוך טווח שתורם להתפתחות הקבוצה עד לכדי אפשרות לשחק בליגה הטובה באירופה, היורוליג. עוד מוקדם מדי להעריך את האפשרות שהפועל ירושלים תשתתף ביורוליג, אבל אני אגיד את מה שאני אומר לכל הקבוצות עם השאיפות האלה וזה שהדבר תלוי בהן מכיוון שהיורוליג תמיד מקבלת בברכה את הקבוצות הטובות באירופה".

אמרת בשנה שעברה שהליגה הישראלית והליגה הגרמנית משפרות את רמתן. מה אתה חושב על הליגה הישראלית? יש מקום לעוד קבוצות ישראליות במפעלים האירופאים?

"קודם כל אני חושב ששתי הליגות מראות שיפור אבל לדעתי זה לא יהיה הוגן להשוות ביניהן היות ומדובר במודלים ובשווקים שונים. הליגה הגרמנית היא מהליגות החזקות באירופה והיא מראה שיפור גדול בשנים האחרונות במונחים של כמות הקהל שמגיע למשחקים, בסיקור התקשורתי, במצב הכלכלי ובמודעות ובהתנהלות הכללית. מצד שני הליגה הישראלית עדיין בשלבי גדילה, למשל הפרויקט שהוזכר קודם לכן של הפועל ירושלים הוא משהו שהליגה צריכה לקדם. נקודה חשובה נוספת בה יש לליגה הישראלית מקום לשיפור היא המתקנים וכל ההיבטים השונים הנוגעים למשחק ולבידור. ובשוק כל כך תחרותי אנחנו חייבים לעשות מאמץ נוסף כדי להביא את המוצר הטוב ביותר לאוהדים. לגבי ההשתתפות האפשרית של קבוצות ישראליות נוספות במפעלים האירופאים, אני בכנות לא רואה את זה קורה בעתיד הקרוב. העונה מכבי תל אביב ביורוליג והפועל ירושלים ביורוקאפ ישתתפו במפעלים האירופיים, שתי קבוצות שמראות לדעתי את הפוטנציאל של הליגה הישראלית". 

לסיום, איזה דברים חדשים מצפים לנו ביורוליג השנה?

השנה משתתפות במפעל שמונה קבוצות חדשות לעומת העונה שעברה כשחמישה מתוכן (ססארי האיטלקית, לימוז' הצרפתית, קלייפדה הליטאית, נובגורוד הרוסית וטורוב הפולנית) עורכות את הופעות הבכורה שלהן ביורוליג. יהיו לנו עוד מספר דברים חדשים השנה כמו תאורה אחידה באולמות שתתמקד בפרקט כדי לתת את כל תשומת הלב למשחק, הצגת השחקנים תשתה ונשיק במהלך העונה קמפיין עולמי שצולם בשיתוף פעולה עם השחקנים".

נגישות