עדיין ללא ניצחון: רק 1:1 לליברפול מול קריסטל פאלאסיובנטוס ניצחה 0:3 את ססואולו, נאפולי כבשה חמישייהמדליית ארד ללונה צ'מטאי סלפטר בריצת 10,000 מטריםאתלטיקו מדריד הביסה 0:3 את חטאפה, צמד למוראטהבשורה לאוהדים: רכבות מחיפה בסיום המשחק ברביעימכבי בני ריינה החתימה את שחקן הכנף לזאר יובאנוביץ'שחייה: מיכאל לייטרובסקי רביעי בגמר אליפות אירופהמשלימים את הסגל: ג'וש פאטון חתם בהפועל גלבוע/גלילממשיכה להתחזק: ג'ורדן בוטאקה חתם בהפועל ירושליםהקאמבק הושלם: דור פרץ חוזר רשמית למכבי תל אביב
ענבל פיזרו בדמעות (צילום: קרן איזקסון)

השחיינית הפראלימפית ענבל פיזרו הודיעה על פרישה

שלישי | | 16:04    מאת מערכת ישראל ספורט

השחיינית הפראלימפית, שזכתה בתשע מדליות פראלימפיות, נפרדה בדמעות מהבריכה בגיל 33: ''במים הרגשתי שאני יכולה לעוף". שר הספורט, חילי טרופר: ''ענבל היא סמל למצויינות ומודל לחיקוי עבור רבים''

כשהיא נרגשת מאוד, מלווה במנכ"ל הוועד הפראלימפי ניסים סספורטס, המנהל המקצועי ד'ר רון בולוטין, מתאמת היחידה לספורט הישגי יעל לנדר, ואביה פיטר פיזרו, הודיעה היום (שלישי) השחיינית הפראלימפית ענבל פיזרו על פרישתה מנבחרת השחייה, למרות שכבר הבטיחה את מקומה במשחקים הפראלימפים בטוקיו 2021.

ענבל פיזרו סיפרה: "השחייה היתה החיים שלי, במים הרגשתי שאני יכולה לעוף, ככל שהיה יותר קשה אהבתי את זה יותר. תמיד היה יחס ישיר בין מה שנתתי מעצמי למה שהשגתי. זה כבר לא כך. כבר אין ביכולתי להיות הספורטאית שהצבתי לעצמי להיות, כדי להיות נאמנה לספורטאית שהייתי, מתוך כבוד לספורטאית שהייתי ולספורט בכלל – היום אני מסיימת". פיזרו בת ה-33 נולדה משותקת בשתי גפיים תחתונות בשל סיבוך בעת הלידה. היא הגיעה לבריכת השחייה באיל"ן חיפה בגיל חמש, ובגיל 12 כבר השתתפה בתחרויות בינלאומיות.

פיזרו ייצגה את ישראל בארבעה משחקים פראלימפים בהם זכתה בתשע מדליות. לאתונה (2004) הגיעה כשהייתה בת 16, ומשם חזרה עם מדליית כסף ומדליית ארד, מבייג'ין (2008) חזרה עם שלוש מדליות כסף, ומלונדון (2012) עם שלוש מדליות ארד. בריו (2016) זכתה במדליית ארד אחת. בנוסף, לענבל שלוש מדליות מזהב, שבע מכסף ושתיים מארד מאליפויות עולם, ושלוש מדליות מזהב, שתיים מכסף ואחת מארד מאליפויות אירופה.

מימין: יעקב ביננסון, ענבל ופיטר פיזרו (צילום: קרן איזקסון)
מאמנה, יעקב ביננסון, התקשה להפרד מהספורטאית הבכירה: "אם לא היתה ענבל לא היתה נבחרת שחייה. 20 שנה אנחנו יחד. את היום הזה אזכור כל החיים. קשה לקבל את ההחלטה שלה, אבל אני רואה את ענבל שמחה ואני מתרגש איתה". ענבל פיזרו, בת קבוץ יזרעאל, התנדבה לשרת בצה"ל כמדריכת שחייה ובמקביל לאימוני השחייה והתחרויות בארץ ובעולם היא מסיימת לימודי פסיכולוגיה ומנהל עסקים בבינתחומי בהרצלייה.

יו"ר הועד הפראלימפי, ד"ר שוקי דקל, אמר: "ענבל היא ספורטאית למופת, ואישיות מיוחדת במינה. נחושה, חרוצה, שאפתנית ונבונה, ובעיקר משמשת דוגמה ומופת לספורטאים צעירים, שחיינים ואחרים, שנושאים אליה עיניים והולכים בדרכה. ענבל מייצגת את הספורטאים בהנהלת הוועד הפראלימפי הישראלי ומייצגת אותנו גם בוועד הבינלאומי. היא נרתמה לסייע בסוגיות שונות בארץ ובעולם, ואת ההצלחה של ביטול אליפות העולם בשחייה במלזיה לאחר הדרת נבחרת ישראל, יש לזקוף גם לזכותה. אני עם כל משפחת הספורט הפראלימפי, מצר מאוד על פרישתה, אך עם יכולות ושאיפות כמו של ענבל, אני בטוח שעוד נשמע עליה רבות, ואני מקווה מאוד שהעשייה העתידית שלה תהייה קשורה בקידום הספורט פראלימפי. בהצלחה ענבל יקרה".

יו"ר איל"ן, רו"ח אהוד רצאבי אמר: "כבר כשפגשתי את ענבל, לפני 14 שנה, הבנתי שניצבת לפני בחורה יוצאת דופן. ענבל, אז אולי בת 18, בקשה לפגוש אותי, את היו"ר החדש של איל"ן. השחיינית הצעירה באה לדבר איתי בביטחון ובנחישות על החשיבות של הקצאת משאבים לטובת הספורטאים. היא לא בקשה דבר לעצמה, אלא רק דאגה לחבריה הספורטאים הנכים. בזכותה הקמנו את הקרן לחלוקת מלגות לספורטאי אילן, וכל שנה, בהתייעצות עם ענבל, אנחנו מקצים משאבים למטרה זו. לאורך השנים הקפדנו להיפגש, לא כיו"ר ושחיינית אלא כשני חברים. תענוג להקשיב לה, לייעץ לה ולהתייעץ איתה. ענבל היא תחרותית והישגית, היא נחושה והיא מאוד מאוד חכמה. זוהי לא פרידה ממנה, כי בהכירי את ענבל ואת היכולות שלה אני בטוח שתמצא את עצמה  משתלבת בעתיד במערכת  הספורט של אילן ומסייעת לבנות את המדליסטים הבאים של ישראל".

ענבל פיזרו (אימג'בנק, Gettyimages)
יו"ר ההתאחדות הישראלית לספורט נכים, אלי בירנבאום, אמר: "אני נמצא בתפקיד חודשים לא רבים, אך שמה של ענבל הגיע אלי עוד לפני שהגעתי להיות חלק מההתאחדות לספורט נכים. השחיינית המצטיינת הביאה לאורך השנים כבוד וגאווה למדינת ישראל, וביכולות המופלאות שלה, הכישרון, הנחישות וההישגים האדירים היא שמה את ספורט הנכים על  סדר היום הציבורי והעלתה את המודעות לספורט הפראלימפי. אני מאחל לענבל הצלחה רבה בדרכה החדשה".

שר התרבות והספורט, ח"כ חילי טרופר: "ענבל פיזרו היא סמל למצויינות ןמןדל לחיקוי עבור רבים. ענבל הקדישה את כל חייה לשחייה והצליחה להפוך לשחיינית מובילה עם הישגים עצומים, בהם תשע מדליות פראלימפיות. אני מאחל לענבל הצלחה רבה הדרכה החדדשה. זו גם הזדמנות להודות לאביה של ענבל, פיטר, שמלווה את ענבל ואת הענף במשך שנים".

נגישות