ויתרה על האליפות? דורטמונד הפסידה 2:1 ללברקוזןשער של וייסמן נפסל, ויאדוליד סחטה 2:2 מול אלצ'הדסה עלה לרבע גמר הגביע ההולנדי, זהבי יצטרף אליו?רשמית: ליגות העל בכדורגל ובכדורסל ישובו בסופ''שיורוקאפ נשים: ניצחון גדול לאליצור רמלה על מישקולץ'יצא בזול: ליאו מסי הורחק משני משחקים בפועל בלבדהפוליטיקה תכריע: משרד הבריאות תומך בחזרת הליגהוובה בראון חתם בראשל''צ, מאוריסיו קורדיירו בירושליםיו''ר מנהלת הנשים: ''ענף כדורסל הנשים בסכנת קריסה''דדאס: ''אנחנו רחוקים 40 דקות מהשגת היעד ההיסטורי''
נפצע עם פתיחת הפלייאוף. אלירן עטר (ליאת אבשלומי)

למה יותר כדורגלנים נפצעים אחרי פגרת הקורונה?

רביעי | | 12:30    מאת מערכת ישראל ספורט

רגע אחרי סיומן של ליגת העל והבונדסליגה ובזמן שהליגות בספרד, אנגליה ואיטליה עדיין בעיצומן, זה הזמן לבחון את השפעת הפגרה הכפויה על בריאות השחקנים. ומה ניתן לעשות בכדי להקטין את כמות הפצועים?

עם חזרת הליגות הבכירות בכדורגל מפגרת הקורונה, מתקבלות עדויות על עליה בכמות הפציעות של שחקני כדורגל. בבונדסליגה הגרמנית למשל, היו כ-0.27 פציעות למשחק טרום תקופת הקורונה השנה. לאחר חזרת הבונדסליגה למגרשים, נספר נתון של 0.56 פציעות למשחק, כלומר, עליה של יותר מפי שניים במספר הפציעות שהתרחשו. בליגות אירופאיות אחרות אין עדיין נתונים מדויקים, אבל הרושם שנוצר, הוא שבתקופה שלאחר הפגרה שחקנים נפצעים יותר ממה שנפצעו לפני פרוץ המגיפה. אז מה הן הסיבות לעליה בכמות הפציעות שלאחר פגרת הקורונה?

פרופ' יואב מקל, פיזיולוג ספורט וחוקר במכללה האקדמית בוינגייט, מסביר: "בכדורגל המודרני לשחקנים ניתנת מנוחה קצרה של כשבועיים שלושה בסוף עונה רגילה ולאחריה מתרחשת חזרה הדרגתית לפעילות לקראת העונה הבאה. פגרת הקורונה היטיבה עם השחקנים שסוף סוף קיבלו מנוחה ארוכה לאחר רצף של שנות פעילות אינטנסיבית. הבעיה היא, ששלושה חודשים של הפסקת פעילות הורידה את רמת הכושר והמוכנות הגופנית של השחקנים לרמה נמוכה שמעולם לא חוו. בגלל הירידה הדרסטית הצפויה ברמת הכושר של הכדורגלנים, נדרשת תקופת הכנה ותהליכי בנייה גופנית ארוכים מהרגיל לפני ששחקנים יוכלו לחזור לעומס הגדול".

עוד הוסיף פרופ' מקל: "הצורך הדחוף לחזור למשחקי ליגה כדי לסיים מהר את העונה, לא אפשר את הזמן וההדרגתיות הנדרשת לבנית הכושר הגופני באופן ראוי. במחקר רלוונטי שעשינו לפני כשנתיים במכללה האקדמית בוינגייט, על אפיוני הפציעה של שחקנים מקבוצה מובילה בכדורגל הישראלי, מצאנו ששחקנים ששיפרו באופן משמעותי את הכושר הגופני שלהם במהלך העונה, נפצעו פחות בהשוואה לשחקנים ששיפרו פחות את הכושר הגופני שלהם. כלומר, כושר גופני ומוכנות פיזית גבוהה מספקים הגנה מסוימת מפני פציעות בקרב כדורגלנים".

גם הם סבלו מפציעות. שחקני מכבי ת''א (ישי נאמן)
האם אפשר להקטין את כמות הפציעות בכדורגל בהווה ובעתיד הקרוב, למרות הקורונה? "בכלל לא בטוח", אומר שלי בר סלע, פיזיותרפיסט ומרצה לאנטומיה יישומית במכללה האקדמית בוינגייט.  "לדעתי בהווה זה די אבוד. אפשר אולי להוסיף עוד חילופים על החמישה שקיימים כיום, למרות שלא בטוח שזה יעזור. מעבר לכך, אם לא נקטין את עומס המשחקים העצום שיש כיום על כדורגלנים, בוודאי לאחר תקופת הקורונה, לא נפתור את בעיית הפציעות. במצב הנוכחי לא ניתן יהיה להיערך כראוי לעונה הבאה. אני צופה שהפציעות שאנחנו רואים לאחרונה יחזרו על עצמן גם בעתיד הקרוב".

פרופ' מקל טוען שכדי להקטין את ההסתברות לפציעות עד סיום העונה הנוכחית, כדאי למאמנים לעשות כמה דברים. "המאמנים צריכים לנצל את ההיתר שניתן להגדלת מספר החילופים במשחק משלושה לחמישה. בגלל העומסים שפועלים כיום על כדורגלנים, ראוי שהשינוי במספר החילופים המותר יישאר גם בשנים הבאות. סכנת הפציעות הגדולה בתקופה שלאחר הקורונה מחייבת כרגע את צוותי האימון לערנות מוגברת ולמעקב אחר הרגשת השחקנים, רמת העייפות שלהם והופעת סימפטומים כמו כאבי שרירים שלאחר משחקים ואימונים".

לעומת פרופ' מקל, בר סלע דווקא חושב שחמישה חילופים במשחק לא באמת יורידו את שכיחות הפציעות של השחקנים. "לצערי מדובר באקמול למחלה הרבה יותר חמורה. למרות כמות החילופים, השחקנים המובילים בקבוצה נשארים דקות רבות על המגרש ללא חילוף עקב הרצון הברור של המאמן לנצח. לכן, הגדלת כמות החילופים לא באמת פתרה את בעיית הפציעות"

   דפני נחיתה לסלולר - חינם*

נגישות

showcase הנגשת אתרים | כל הזכויות שמורות