המנהלת קבעה: יורדת אחת, הליגה תגדל ל-14 קבוצותלא רוצה אירופה? ווסטהאם סיימה ב-1:1 עם ברייטוןיובנטוס עלתה זמנית למקום הרביעי עם 2:3 על אינטרנאתכו כבש שער 12 העונה, מיכה זכה בגביע הקפריסאימשחקי ליגת העל וגביע המדינה נדחו לימי רביעי וחמישיפשיץ': ''לא הרגשתי בטוח, תודה למכבי ת''א על ההבנה''לסטר זכתה לראשונה בגביע האנגלי עם 0:1 על צ'לסילבנדובסקי השווה את שיא השערים המיתולוגי של מולראחרי שחזר לסגל: זלאטן הפצוע הוצא מסגל שבדיה ליורואימון הפועל חולון הופסק, ואן לוון תיעד את היירוטים
כדורי רגל (רמי כהן שמאלי)

עיריית נתניה תעביר לקבוצת הנשים 750 אלף ש''ח

ראשון | | 20:33    מאת מערכת ישראל ספורט

הישג גדול לקבוצת בנות נתניה, שעתירתה לבית המשפט בגין אפליה בחלוקת התקציבים לעומת קבוצת הגברים התקבלה. מנהלת הקבוצה, רחל ישראל: ''הצדק נעשה''. קניסטר בר דוד: ''מברכת על פסק הדין החשוב''

בית המשפט המחוזי מרכז (השופט רמי אמיר) קיבל היום (ראשון) את עתירת קבוצת כדורגל הנשים "בנות נתניה", אשר עתרה נגד עיריית נתניה, וקבוצת הגברים מכבי נתניה, בטענה להפליה מגדרית בחלוקת תקציבי הספורט העירוני.

על פי העתירה, אשר הוגשה על ידי עו"ד אורי כהנא ועו"ד חן שופן, ממשרד כבירי נבו קידר בלום, המתמחה במשפט ספורט מגדרי, עיריית נתניה חרגה מחובתה על פי דין, לחלק כספי תמיכות על פי קריטריונים שוויוניים, ובפועל העבירה מעל 3 מיליון ש"ח, המהווים 95% מתקציב העירייה לקבוצת הגברים ורק 133,000 ש"ח, מהתקציב לקבוצת הנשים המהווים כ-5% בלבד, למרות ששתי הקבוצות משחקות בליגת העל.

על פי הנטען בעתירה, העירייה התעלמה במשך שנים מהנחיית משרד הפנים והפלתה את קבוצת הנשים תוך קביעת קריטריון בלתי שוויוני, שאינו מאפשר לקבוצת הנשים להתמודד על התקציב, בטענה שעד להקמתה של הליגה השלישית לנשים בכדורגל, יופחת 80% מתקציב קבוצת הנשים העירונית ויועבר לקבוצת הגברים.

לטענת הקבוצה, לאחר הקמת הליגה השלישית בכדורגל לנשים, החליטה העירייה לפתע להעלות את הדרישה, וקבעה כי כעת נדרשות ארבע ליגות לתקצוב מלא והמשיכה להפחית את תקציבי קבוצת הנשים. בפסק הדין שהתקבל היום, קבע בית המשפט (השופט אמיר) כי יש לבטל את החלטת העירייה ולזכות את קבוצת בנות נתניה במלוא התמיכה, וזאת לאור קיומן של 3 ליגות מקצועיות לנשים בכדורגל. כתוצאה מפסק הדין, חייב בית המשפט את עיריית נתניה להעביר לבנות נתניה את התקציב המלא בסך 568,000 ש"ח, במקום להעבירו לקבוצת הגברים העירונית.

מפסק הדין, אף עולה כי עיריית נתניה הפלתה במשך שנים את קבוצת הנשים העירונית, כאשר העבירה שלא כדין יתרות תמיכה בסך של מאות אלפי שקלים, לקבוצת הגברים בלבד. בית המשפט קבע בפסק דינו כי הכלל המנחה של התבחינים הוא, שעודפים שמתקבלים צריכים להתחלק בחלקים שווים בין כל אותן קבוצות שעמדו באותו קריטריון". בית המשפט אף תהה: מדוע יש "לשפוך" את הכול לאותה ערוגה של מכבי נתניה? מה נמצא בתבחינים, שמצדיק הפניית כספים סלקטיבית כזו? ובמה עדיפה מכבי נתניה לעניין זה על העותרת?"

לטענת עו"ד אורי כהנא אשר ייצג את העותרת קבוצת בנות נתניה: "בית המשפט הבהיר היום פעם נוספת, כי נשים זכאויות לשוויון מלא בספורט, גם בתקצוב. מדובר בפסק דין חשוב, בהמשך לפסיקת בג"צ מהעת האחרונה בעתירה שהגשנו בשם כל קבוצות כדורגל הנשים ובצעד נוסף לשוויון אמיתי בספורט".

מנהלת הקבוצה, רחל שלינה ישראל אשר זכתה לאחרונה באות "מאמן הכבוד של המדינה" מנשיא המדינה ראובן ריבלין הוסיפה: " אני שמחה שהצדק נעשה, בית המשפט הבהיר כי היתה אפליה בנושא התקצוב ואני מקווה שמפה נצא לדרך חדשה ומשותפת לקידום ענף הכדורגל נשים בנתניה עם עיריית נתניה. חשוב להדגיש שמדובר עדיין בכסף קטן, ביחס לסכומים שמועברים מדי שנה לקבוצת הגברים מהעיירה, כ -3.5 מיליון ₪ וביחס לסכומים שהמדינה מעבירה בימים אלה לקבוצות הגברים בסך כ- 100 מיליון ש"ח אשר מגדלים את הפערים הקיימים.  

יו"ר מנהלת העל בענפי הכדור לנשים הילה קניסטר בר דוד התייחסה אף היא לפסק הדין ואמרה: "שמחה מאד לשמוע על התוצאה ואני מברכת על פסק הדין החשוב. אנחנו בעיצומה של פריצת דרך חדשה בגישה לספורט הנשים בישראל ואני בטוחה שהשינוי כלפי נשים יורגש דרך הספורט גם בשאר תחומי החברה".

נגישות