מנהלת הליגה מציעה: ''בועת אימונים'' במהלך הסגרסוארס נפרד בדמעות: ''אני מרגיש שזה סופו של עידן''פיב''א: משחקי מוקדמות היורובאסקט יתקיימו ב''בועה''כלפון: ''נמצא פתרון לחידוש המשחקים ולסיום הליגה''בעקבות הסגר: משחקים ברבע גמר גביע ווינר נדחושחקן עשירי במכבי ת''א: גם דוידזאדה חיובי לקורונההליגה תופסק בסגר, כל הפעילות הבינלאומית תימשךמכבי חיפה: דוניו צפוי לחתום, טורה בדרך לעירוני ק''שהפועל ב''ש: אגודלו ובריירו יערכו הופעת בכורה בהרכביעשה היסטוריה: דיא סבע יחתום באל נאסר מדובאי
יצחק אספה בבית המשפט (צילום מסך)

העליון המתיק את עונשו של יצחק אספה לשלוש שנים

רביעי | | 15:18    מאת מערכת ישראל ספורט

ביהמ''ש העליון החליט להמתיק את עונשו של שחקן אשדוד שנידון בתחילה ל-4.5 שנים לאחר שדרס והפקיר למוות את הנער ארי נשר ז''ל: ''עקב נסיבות חיים קשות מהווה עוגן ותמיכה לאימו ולאחיו שתלויים בו''

בית המשפט העליון קיצר היום (רביעי) את עונשו של כדורגלן מ.ס אשדוד יצחק אספה, שדרס למוות והפקיר את ארי נשר ז"ל, לשלוש שנות מאסר. השופטים נימקו את ההחלטה: "עונש המאסר שנגזר על אספה חורג באופן קיצוני מעונשים שנגזרו במקרים דומים ואף קרוב לענישה במקרים שבהם, בשונה מהמקרה דנן, הנהגים הורשעו גם באחריות למוות של נפגעים בתאונת דרכים". מעבר לקיצר עונשו של אספה כתוצאה מקבלת הערעור, פסילת רישיון הנהיגה לשש שנים ושאר רכיבי גזר הדין יוותרו על כנם.

השופטים ענת ברון, עופר גרוסקופף ואלכס שטיין קבעו כי "צדק בית המשפט המחוזי בכך שביקש למצות את הדין עם אספה, וכי נכון היה להטיל עליו עונש מאסר שיש בו משום החמרה של רף הענישה בעבירות ההפקרה. ואולם כלל יסוד הוא שהחמרת ענישה צריכה להיעשות במתינות ובהדרגתיות, ולא היה מקום להפוך את עניינו של אספה ל'תיק דגל' ולחולל רביזיה קיצונית בענישה על גבו של נאשם אחד". בית המשפט העליון סקר באריכות שורה של פסקי דין מן העת האחרונה, המלמדים כי עונש המאסר בפועל שנגזר על אספה חורג באופן מובהק לחומרה מרף הענישה המקובל.
 


השופטים קבעו כי "עונש מעין זה פוגע בעקרון השוויון בפני החוק, ויוצר עיוות במדרג הענישה ביחס לעבירות חמורות יותר". באחרית הדברים ציין העליון כי "משפחתו של ארי נשר ז"ל נותרה עם חלל עצום שהשאיר אחריו בנם שכל עתידו היה לפניו, וכי אין להקל ראש בצער הנוסף והבלתי נמנע שנגרם למשפחה כתוצאה מהפחתת העונש. ואולם התאונה נגרמה שלא באשמתו של אספה, הוא נקלע אליה בעל כורחו והיא הסיטה גם את חייו ואת חיי משפחתו ממסלולם. מעשיו הם ללא ספק חמורים; ואולם אין מקום להשוות את עונשו של אספה לעונשם של נהגים שנוסף על הפקרה נמצאו אחראים גם לגרימת התאונה ולמות הנפגעים".

ממשפחת נשר נמסר בתגובה: "המשפחה לא מסכימה עם החלטת בית המשפט העליון, אך מכירה בצורך לכבד החלטות בית משפט, גם אם הן נתפסות כשגויות. בימים אלה בהם יש ניסיונות לעשות דה-לגיטימציה למערכת המשפט הישראלית, טובת הכלל מכתיבה לנו לחיות בכאב עם החלטה זו". עורכי דינו של אספה, אילן סופר, יונתן דור וספיר גבאי, מסרו בתגובה להכרעת הערעור: "פסק הדין מאזן כראוי בין נסיבות התאונה, נסיבותיו האישיות של אספה ויסוד ההרתעה. אנו שבים ומביעים את השתתפותנו באבלה הכבד של משפחת נשר".
 


כזכור, בחודש ינואר האחרון בית המשפט המחוזי בתל אביב גזר על אספה ארבע שנות מאסר וחצי בפועל, ו-20 אלף שקלים לפיצוי המשפחה. השופט צבי גורפינקל דחה את המלצת שירות המבחן לעבודות שירות ואמר כי "בעבירת ההפקרה יש שפל מוסרי עמוק במקום לעצור ולדווח לרשויות ולנסות לסייע לנפגעים האדם נוטש את התאונה ונמלט".

   דפני נחיתה לסלולר - חינם*

נגישות

showcase הנגשת אתרים | כל הזכויות שמורות