התחיל בקול תרועה רמה, הסתיים בקול ענות חלושהגמר גביע המדינה ייערך בטדי, חצאי הגמר בבלומפילדאליצור רמלה מול קייסרי, קלסי מיצ'ל בחוץ לחודשייםחוזר לליגת העל: טו הולוואי חתם במכבי ראשון לציוןהמשטרה עצרה 13 חשודים בגין הימורים בלתי חוקייםמטרת העל של מכבי ת''א: להחזיר את ולדימיר איביץ'ירושלים בסכנת הדחה, אריאל: ''משחק חשוב מאוד''אחרי דרמה: מכבי חיפה גברה 66:67 על מכבי רמת גןז'יז'יץ': ''אנחנו מוצאים את הכימיה וממשיכים להשתפר''''ניצחון חשוב ומשמעותי, מעיד על האופי של הקבוצה''
מימין: אנקי שפיצר ואילנה רומנו (צילום פרטי)

מרגש: י''א חללי מינכן 1972 הוזכרו בטקס הפתיחה

שישי | | 14:48    מאת רועי ינקלוביץ, שליחנו בטוקיו

לראשונה במשחקים האולימפיים נערכה דקת דומיה לזכר י''א חללי מינכן. האלמנות שנכחו: ''לא יכולות לעצור את הדמעות, לרגע הזה חיכינו''. השר טרופר: ''מוטח מאוחר מאשר אף פעם''. כרמי: ''באך עמד בהבטחתו''

לא פחות מ-49 שנים חלפו מאז נרצחו 11 מחברי משלחת ישראל למשחקים האולימפיים במה שנחרט לעד בזיכרון הלאומי כ"טבח י"א הספורטאים במינכן 1972", והיום (שישי) סוף סוף בוועד האולימפי העניקו להם את הכבוד הראוי. טקס הפתיחה המרשים בטוקיו כלל בתוכו גם אזכור לקורבנות האסון ואף נערכה דקת דומייה לזכרם ולזכר מיליוני האנשים שמתו מקורונה בשנה וחצי האחרונות.

אלמנת מינכן, אילנה רומנו ואנקי שפיצר, הנמצאות באצטדיון אמרו: "סוף סוף נעשה צדק לבעלים, בנים ואבות שנרצחו במינכן. עברנו 49 שנים של מאבקים ומעולם לא הרמנו ידיים. אנחנו  לא יכולות לעצור את הדמעות. לרגע הזה חיכינו". השתיים הן אלמנותיהן של אנדריי שפיצר ז"ל ויוסף רומנו ז"ל, והן הוזמנו לטקס הפתיחה של המשחקים האולימייפם על ידי יו"ר הוועד האולימפי הבינלאומי, תומאס באך. הכרוז אמר בין היתר: "אנו זוכרים את כל הספורטאים האולימפיים והחברים בקהילה שלנו שבעצב עזבו אותנו, בייחוד אלו שקיפחו את חייהם במהלך המשחקים האולימפיים. קבוצה אחת עדיין נמצאת חזק בזיכרון שלנו, החברים של המשלחת הישראלית במשחקים האולימפיים במינכן 1972".
 


מאוחר יותר אמרה שפיצר: "אין לי מילים לתאר אפילו, עדיין בשוק שזה באמת קרה. כשאתה מנסה 49 שנה להגיע למשהו וסוף סוף זה קורה, בלי שידעתי, זה היה שוק טוטאלי. אני מאושרת ואין לי מילים אפילו לתאר, לא ידענו שזה יקרה. דפקנו על כל הדלתות כדי שזה יקרה בכל אולימפיאדה, ותמיד קיבלנו לא. הם חלק מהמשפחה האולימפית, וזה לא קשור שהם יהודים. היו צריכים לכבד אותם. תמיד אמרו לנו אתם רוצים להכניס פוליטיקה לספורט, ואמרנו לא נוותר עד שיעשו שם את הדבר הנכון. תאר לי מה קורה בלב ובראש לי, לא יכולתי להפסיק לבכות. זה הגיע לספורטאים שבאו להגשים את החלום ובסוף חזרו בארונות. אמרתי לעצמי לא אוותר עד שזה לא יקרה".

רומנו הוסיפה: "התרגשות ובכי, זה שיא השיאים. פחדו כל הזמן, אבל הוועד האולימפי הנוכחי התמודד עם המצב ועמד כבטון מוצק ותמך בנו. בלונדון הפכנו להם את העולם. שאפו, קיבלו אומץ אחרי 12 אולימפיאדות ואמרו שזה הרגע. אני רוצה שהעולם ידע שאין מקום לטרור, ובוודאי לא בספורט. נעלבנו מאוד בלונדון שאמרו לנו שאם זה היה קורה לספורטאים מארה"ב, הם היו מקבלים יחס אחר לזיכרון החללים ולא כמו שקיבלנו. המזל שהיינו אני ואנקי אחת בשביל השנייה, צריך המון מוטיבציה. סגירת מעגל שהיא וואו, סגירה אמיתית עם דקת דומייה. מודה לתומאס באך, הוא עשה היסטוריה ולי הוא נתן רוגע".
 


יו"ר הוועד האולימפי בישראל, יגאל כרמי, התייחס למחווה המרגשת: "הוועד האולימפי הבין-לאומי הגשים את המאוויים של משפחות י"א חללי מינכן ומדינת ישראל ובאומץ הזכיר את זכרם של י”א חללי מינכן בטקס הפתיחה הערב. נשיא הוועד האולמפי הבין-לאומי תומאס באך הבטיח לאלמנות י"א חללי מינכן ולוועד האולימפי בישראל  שבטקס  הפתיחה של המשחקים האולימפיים בטוקיו תתייחד התנועה האולימפית עם זכרם של י"א חללי מינכן, לראשונה בהיסטוריה אחרי 49 שנים, הבטיח, ועמד בהבטחתו. אנו אסירי תודה".

שר התרבות והספורט חילי טרופר, שנכח אף הוא בטקס, אמר: "אולימפיאדת טוקיו רק נפתחה, אבל היא כבר אולימפיאדה היסטורית - אחרי 49 שנים, בבמה המרכזית, בטקס הפתיחה, מזכירים את י״א הגיבורים, חללי אולימפיאדת מינכן. מוטב מאוחר מאשר אף פעם. מרגש לקחת חלק בטקס הזה, ועוד יותר מרגש שזכינו לזכור את החללים גם כמעט יובל אחרי האירוע הנורא. תודה ליו״ר הוועד האולימפי הבינלאומי, תומאס באך, שעשה צדק היסטורי עבור י"א החללים".

נגישות