שער בכורה לתומר חמד במדי ווסטרן סידני וונדררסבדקה ה-87: ריאל מדריד חזרה מפיגור ל-1:2 על סביליהנאפולי הביסה 0:4 את לאציו, הפסד שני ברציפות למילאןשלושה בישולים לליאו מסי, 1:3 לפ.ס.ז' על סנט אטייןבכר: ''זה כבוד גדול להיות מוזכר בהקשר של הנבחרת''מכבי חיפה חזרה מפיגור ל-1:3 על הפועל תל אביב בחוץיצחקי: ''אני מקווה שיבוא מאמן, כל השיער שלי כבר לבן''חזרה לעצמה: מכבי ת''א ניצחה 1:3 את הפועל חיפהגודס: ''יש פה פוטנציאל גדול'', חשש לקרע בשריר לגינתלברקוזן התבססה במקום השלישי עם 1:3 על לייפציג
האירוע החגיגי היום (אביחי חיים)

טקס לספורטאים האולימפיים והפראלימפיים בכנסת

שני | | 17:22    מאת רועי ינקלוביץ ואביחי חיים

לפני פתיחת מושב החורף הוזמנו לבית הנבחרים הספורטאים האולימפיים והפראלימפיים שייצגו את ישראל בטוקיו 2020. חילי טרופר: ''ההישגים שלכם הפכו לאירוע לאומי''. קרוליין: ''פעם בארבע שנים כולם חריגים''

יום חג בכנסת ישראל. עם פתיחת מושב החורף, נערך היום (שני) אירוע הוקרה והערכה לספורטאים האולימפיים והפראלימפיים שהשתתפו באולימפיאדת טוקיו 2020 בראשות יו"ר הכנסת ח"כ מיקי לוי, שר התרבות והספורט חילי טרופר ויושבי ראש שדולת הספורט בכנסת ח"כ סימון דוידסון וח"כ עידית סילמן.

לאירוע הגיעו המדליסטים הפראלימפיים בשחייה מארק מליאר שזכה בשתי מדליות זהב ובמדליית ארד נוספת, עמי דדאון שסיים עם שתי מדליות זהב ומדליית כסף אחת, איאד שלבי שזכה בשתי מדליות זהב והחותרת מורן סמואל שזכתה במדיית הכסף. כמו כן, נכחו בטקס גם האלופים האולימפיים בהתעמלות לינוי אשרם וארטיום דולגופיאט, כאשר מדליסטית הארד בטאקוונדו אבישג סמברג, שיצאה לגייס תרומות בארצות הברית, ונבחרת הג'ודו שזכתה במדליית הארד הקבוצתית במשחקים האולימפיים נעדרו מהאירוע.

מנכ"ל הוועד האולימפי, גילי לוסטיג, אמר: זכות שלנו שאדם שהתחיל בספורט יושב בשדולת הספורט. יש לנו הרבה מה לעשות. חשוב ששתי המשלחות פה ביחד, חיבור משמעותי. אני מברך את חבריי במשלחת הפראלימפית על הישגיהם בטוקיו. המשלחת בטוקיו פרצה המון תקרות זכוכית,עצם זה שהם נדחו בשנה. אין צל של ספק שזה השפיע על התוצאות,משלחת ישראל הייתה עם 90 ספורטאים,המשלחת הכי גדולה. לינוי זכתה בקרב רב ושברה תקרת זכוכית. ציפינו לעלות לעשרה גמרים. היו הישגי שיא לספורט הישראלי. איתי שני במקום התשיעי, הישגים בלתי רגילים בשחייה ובאתלטיקה. אנחנו מאוד גאים שאנחנו יכולים לחלק תמריצים,אבל גובים מהם מס. הכנסת צריכה לפטור ממס את הזכיות. הצלחה היא היח"צ הטוב ביותר". 

האירוע החגיגי (אביחי חיים)
קרוליין טביב אמרה: "למשך שבועיים, פעם בארבע שנים, בתוך כפר אחד, העולם מושלם. בעולם הזה, פעם בארבע שנים, אני אמנם אישה בכיסא גלגלים, אבל אני קודם כל ספורטאית. איאד כאן הוא שחיין ומדליסט זהב הרבה לפני שהוא אילם ומשותק, ובנות הכדור שער הן לא רק נשים עם לקות ראייה, הן קודם כל נבחרת מדהימה בענף מיוחד במינו. בעולם הזה, פעם בארבע שנים, אף אחד לא מסתכל על אף אחד באופן חריג. כולם חריגים. חריג הוא נורמלי. בני ובנות אומות שונות מתחרים זה בזו על המגרש ובערב אוכלים יחד ארוחת ערב. הנכות אינה יתרון או חיסרון, היא פשוט מצב קיים, והדבר היחיד שקובע הוא כמה טובה את במה שאת עושה".

טביב הוסיפה: "בעולם הזה, פעם בארבע שנים, הכל נגיש, מותאם וידידותי לכולם. בעיני, המשחקים הפראלימפים הם אחד מההישגים הגדולים ביותר של האנושות, הם חלון למה שהאנושות הייתה יכולה להיות, ולמה שהחברה האנושית יכולה להשיג כאשר היא במיטבה. לכן, המשחקים הפראלימפים הם אינם אירוע מקביל למשחקים האולימפיים. אם המשחקים האולימפיים מציגים לעולם את גבולות היכולת האנושית, המשחקים הפראלימפים, שמגיעים מיד אחריהם, למעשה מראים שאין גבול ליכולת האנושית. אני גאה להיות חלק מהמשלחת הפראלימפית הישראלית, שהיא חלון הראווה הטוב ביותר שיש למדינת ישראל להציע לחברת המופת שהיא צריכה להיות. תודה לנשיא, לרוה"מ ולשר הספורט, לבית שלי "ספיבק" - מרכז הספורט לנכים, לארגונים שעוסקים בספורט הפראלימפי ולכל מי ששותף למפעל העצום והמיוחד הזה".


יו"ר שדולת הספורט, חבר הכנסת סימון דוידסון, אמר: "זה יום מיוחד וחגיגי. זהו יום חג לכנסת ולספורט האולימפי בכלל, יום בו הכנסת מביעה הערכה גדולה לספורט הישראלי ובמיוחד לספורט האולימפי. יש לנו הערכה גדולה לספורטאים ולעבודה של שנים עם השקעה יום יומית, ולבסוף קביעת הקריטריון האולימפי והשתתפות באירוע הגדול בעולם. המשחקים בטוקיו קבעו היסטוריה לספורט האולימפי ומספר שיא של מדליות. המשחקים הפראלימפיים היו מהגדולים בהיסטוריה. להצלחות שותפים רבים ולהם משותפת האמונה, אלה שלקחו ילדים נחושים והפכו אותם לאלופים. כל ספורטאי הוא סטארט אפ. לצערי העול הכלכלי נופל על ההורים. צריך לדאוג גם למאמנים שהם ההון החשוב ביותר בספורט וצריך לדאוג גם לאגודות שהן המפתח להצלחה. בלעדיהם אין סיכוי להצלחה".

דוידסון הוסיף: "לפני 20 שנה הגעתי לבודפשט, שם הכרתי את יעקב בנינסון שהיה עם רצון עז לעבוד, להשתפר וללמוד. הוא לקח חצי משרה של מציל וחצי משרה של מאמן בחיפה, ואחרי שנים של השקעה הנבחרת הפראלימפית שלו בשחייה זכתה בכמות מדליות אדירה. גם איילת זוסמן, סרגיי ויסבורג, שני הרשקו ואורן סמדג'ה - אני מוריד בפניכם את הכובע. אני רוצה לומר מילה על איאד שלבי, שמוכיח הצלחה גדולה עבור המגזר הערבי, שם עיסוק בספורט מונע עיסוק בפשע. לכל מי ששותף להישגים הללו, כל כנסת ישראל מחבקת אתכם".

יו"ר הוועד הפראלימפי, ד"ר שוקי דקל, ציין: "במהלך אולימפיאדת טוקיו ספורטאינו הניפו את דגל ישראל תשע פעמים ומתוכם שש פעמים, הדגל הונף אל-על לראש התורן, וברקע התנגנה התקווה. כולנו התרגשנו עד דמעות. אכן התקווה שווה זהב. אני שמח לומר שאת ספורטאינו הקורונה לא עצרה. יו”ר הכנסת, אני מציע שהספורט יהיה הנושא המרכזי בסדר היום של הכנסת, בהיבטים מגוונים כמו כלכלה וספורט, רווחה וספורט, חינוך וספורט, חוקה ומשפט וספורט, ספורט לגיל השלישי, בריאות וספורט, תיירות וספורט, בניית מתקני ספורט וכמובן ספורט תחרותי הישגי".

נגישות