יוגב אלקלעי זכה בארד באליפות אירופה לנוער בשייטהקפטן נשאר: נמרוד לוי האריך את חוזהו בגליל עליוןרפא נדאל שרד מותחן אדיר ועלה לחצי הגמר בווימבלדוןלירוי שאק ביוקנן חתם בנס ציונה, עמית זיס בגלבוע/גלילהפועל ב''ש הפסידה 1:0 לוויסלה קרקוב במחנה האימוןמקום 4 באירופה לדנציגר וגולובטי, שעלתה לגמר נוסףרוכב מהקבוצה הישראלית ניצח קטע בטור דה פראנסאליפות אירופה באתלטיקה עד גיל 23 בדרך לישראלחוזר לצפון: יואב הופמייסטר חתם בעירוני קריית שמונהמכבי חיפה המריאה להולנד, בכר: ''נחבר את החדשים''
מאמן הנבחרת החדש, אלון חזן (אסף הופמן)

חזן: ''הנבחרת צריכה להיות כמו בועה, נרגש מהמינוי''

ראשון | | 06:30    מאת אדי חליאבין

רגע לפני פתיחת קמפיין חדש וראשון בתפקיד, מאמן הנבחרת הבוגרת מדבר בראיון מיוחד. על העבודה עם יוסי בניון, היחסים בין שחקנים יהודים לשחקנים מהמגזר הערבי, התלות בזהבי והסיכויים לעלות ליורו

בגיל 54, אלון חזן עומד בפני תפקיד חייו. כשחקן שיחק בין היתר במכבי חיפה, הפועל תל אביב, הפועל פתח תקווה ואפילו ווטפורד, אך היה כמובן מזוהה יותר מכל עם הקבוצות האשדודיות – הפועל, עירוני ומ.ס במדיה שיחק עד הפרישה ב-2004. עם פרישתו החל את תפקידו כמנכ"ל של מ.ס. אשדוד, ולאחר עזיבתו של המאמן יוסי מזרחי לבית"ר ירושלים, התמנה חזן למאמן הקבוצה. לקראת סיום העונה השנייה שלו בקבוצה, באפריל 2008, התפטר חזן ממשרת מאמן אשדוד, כאשר הקבוצה דורגה מתחת לקו האדום. בשנה זו שיחק תקופה קצרה במכבי יפו שהוקמה מחדש על ידי אוהדיה בליגה ג', וערך במדיה הופעה אחת בגביע המדינה.

בקיץ 2008, בעצתו של אבי לוזון, מונה חזן למאמן נבחרת נערים ב' וכעבור כשנתיים למאמן נבחרת נערים א'. בתחילת 2016 מונה למאמנה הזמני של נבחרת ישראל הבוגרת, למשחק יחיד נגד נבחרת קרואטיה. בתחילת 2018 מונה שוב למאמן זמני של הנבחרת, למשחק יחיד נגד נבחרת רומניה. לאחר מינויו של אנדי הרצוג למאמן הנבחרת, באוגוסט 2018 מונה חזן לעוזר מאמן בנבחרת הבוגרת וביולי 2020 מונה להיות כעוזרו של וילי רוטנשטיינר שמונה למאמן נבחרת ישראל. בתחילת מרץ 2021 מונה למאמן נבחרת ישראל בכדורגל עד גיל 21 (הנבחרת הצעירה של ישראל). לאחר התפטרותו של רוטנשטיינר וחיפוש מאמן על ידי ההתאחדות, לפני כשלושה החליטה ועדת האיתור של ההתאחדות למנות את חזן למאמן נבחרת ישראל הבוגרת. ב-2 ביוני יעמוד לראשונה על הקווים של הנבחרת הבוגרת במשחק הביתי מול איסלנד ורגע לפני, תפסנו אותו לראיון מיוחד על הדרך שעשה, היחסים עם המנהל המקצועי יוסי בניון, יחסי יהודים-ערבים בנבחרת, מינויו של גיא לוזון לנבחרת הצעירה, אזרוחו של מיגל ויטור, שילוב הצעירים ונושאים אחרים.

אלון חזן ויוסי בניון (רועי ינקלוביץ)
ברכות על המינוי. אתה אחרי 14 שנה בהתאחדות, ספר על ההרגשה כשיוסי בניון דיבר איתך ולאחר שבוועדת האיתור החליטו על המינוי. זה בוודאי לא דבר מובן מאליו מבחינתך.
"זה ממש לא מובן מאליו. כשקיבלתי את ההודעה על המינוי הייתי בנהיגה ולא ציפיתי לטלפון באותו היום. זה לא שאמרו לי שבאותו יום אקבל תשובה, או שיודיעו לי על המינוי. הייתי רק אחד מהמועמדים, ישבתי עם יוסי לשיחה ארוכה והוא היה מספיק הגון לומר לי 'אלון, אתה אחד המועמדים הבכירים שלי, אבל יש לי עוד מועמדים'. מתחילת הדרך אמרתי לו שאני מבין לגמרי ומעריך את הסיטואציה שאני אחד מהמועמדים, זה כבוד גדול עבורי. אמרתי לו שגם לא איבחר, אני עדיין מאמן הנבחרת הצעירה וזה כבוד עבורי. יוסי הסביר לי למה הסיטואציה חשובה שאם אני מועמד, גם על חשבון עזיבה של הנבחרת הצעירה. יוסי אמר: 'אנחנו רוצים לבנות משהו לטווח ארוך ועדיין נשארו משחקים חשובים בקמפיין של הצעירה, אבל הרבה מאוד מהשחקנים הללו יהיו בקרוב שחקני הנבחרת הבוגרת וחשוב שיהיה איתם מישה שכבר עושה איתם דרך מסוימת וככה יהיה חיבור'. יצאתי משם בתחושה טובה, לא שאני המאמן אלא שאני אחד המועמדים, אמרתי ליוסי שאני מברך אותו ובכל החלטה אני לרשותו. נסעתי יום אחד לאיזושהי פגישה שלא קשורה לכדורגל, בדרך יוסי התקשר, הוא היה על הקו עם אורן חסון (יו"ר ההתאחדות, א.ח), יוסי שרעבי (המנכ"ל, א.ח), שמעתי שאורן קצת נרגש אבל לא חשבתי שהוא הולך להודיע לי על המינוי. לבסוף הוא אמר לי שיוסי ממליץ עליי וההחלטה התקבלה פה אחד שאני המאמן.

"שמעתי את זה ואני מתרגש גם כשאני מדבר על זה כרגע, זה לא עוד תפקיד בשבילי. אני ממש פנאט של המדינה שלנו. בכל הזדמנות זורקים כמה חרא ואיזה מקום נוראי זה וכדומה, אני משתגע מזה. זה כמו מישהו שמקבל ארוחת ערב עם המפה הלבנה הכי יפה, אבל זה צורם לו והוא זורק עוד משהו ועוד משהו. אני אוהב את המדינה שלי, יש בה בעיות ויש בה כתמים, אבל אני לא אחליף אותה בעד שום דבר. אני מרגיש זכות אדירה לייצג את המדינה שלי. אין משחק שאני עומד כמאמן וכשחקן ולא מרגש אותי. אנשים אולי לא מבינים, אבל אני רוצה שהשחקנים שלי יבינו – כשאתה לובש את מדי נבחרת ישראל אתה מייצג משהו. זה לא משהו שמישהו הכריח אותך כי אם מכריחים אותך, אל תבוא. זו זכות עבורך לעשות משהו שמייצג כל כך הרבה אנשים מאחוריך. כשאני עומד בהמנון, שר אותו ושומע אותו, אני מרגיש שהמדינה זורמת לי בגוף. אני חושב על כל האנשים שאני מייצג, על כל החיילים שנפלו בהגנה על המדינה, על מה אבא וסבא שלי חושבים כשהם רואים אותי בטלוויזיה כמאמן הנבחרת ומה שהם חושבים. יודע מה המשפחה שלי מרגישה כשהיא רואה אותי כשגריר של המדינה שלי ואני עדיין מצטמרר ומתרגש מזה, בשיא הכנות".

המאמן החדש, אלון חזן (ההתאחדות לכדורגל)
בנבחרת ישראל יש מרקם מאוד עדין בין השחקנים היהודים לשחקנים מהמגזר הערבי. ראינו את זה מתפרץ במבצע "שומר חומות" וגם בתחילת גל הטרור הנוכחי. יצא לך להיות בחדרי הלבשה, גם כשחקן וגם כמאמן, עם שחקנים מהמגזר. איך שומרים על המרקם הזה במקום שהוא נבחרת ישראל הבוגרת שהיא ה-נבחרת המייצגת של המדינה. זה לא פשוט.
"זה לא פשוט וזה הכי פשוט. זה לא פשוט כי אנחנו נמצאים באיזושהי בועה ענקית שנקראת מדינת ישראל ואנחנו שומעים את ההסתות ואנחנו שומעים הקיצוניים משני הצדדים. באיזשהו מקום אנחנו שוכחים קודם כל שאנחנו לא יהודים, ערבים, נוצרים וכדומה, אנחנו בני אדם. לפעמים אנחנו נותנים לכל כך הרבה קולות מסביב להשכיח לנו את זה ולהראות את הדברים האחרים שפחות חשובים כרגע. קודם כל תכבד את עצמך, כבד את מי שסביבך וכבד את מה שאתה מייצג. הכי קל זה לבוא ולשבור, ואז אי אפשר להחזיר. אתה יכול לאבד עבודה, לאבד חברים ולאבד את האנושיות שבך, אבל כשאתה נמצא עם אנשים אתה צריך לבוא ולהגיד 'יש פה בועה גדולה שמייצרת כל כך הרבה נזק, אז בואו לפחות אצלנו נעשה בועה יותר קטנה ונהיה בתוכה'. אתה לא חייב לאהוב מישהו ולחיות איתו כמו איזה זוג. קשה להימנע מרעשי הרקע, אבל אני אתן לך דוגמא. אם אתה גר בבניין ויש לך זוג שכנים שכל פעם רבים אחד עם השני, אז כל פעם תדפוק בדלת ותשאל מה אפשר לעזור? לא, תבוא אולי לאחד מבני הזוג, תן לו מילה טובה, הוא יראה שלמישהו אכפת ממנו ואולי הוא ישנה את דרכיו. כשמישהו רואה משהו בצד המוסלמי, נניח, אני יכול להבין שזה פוגע גם בו – וגם בצד השני – אבל חבר'ה, בסוף אתם באים לחדר הלבשה אחד, ישנים אחד עם השני, אוכלים יחד. אתה תמיד לזכור שאתה חלק ממשהו, אתה לא נמצא שם לבד וגם אם מנסים להסית אותך, אתה חלק ממשהו בעל ערך וייצוג. אני מייצג את נבחרת ישראל ואני חייב לשמור עליה, משני הצדדים. כל אחד חייב להבין שאם הוא אומר משהו, אז מישהו שחי איתו ואוכל מאותה הצלחת, יכול להיפגע מזה. אז לפעמים חשוב לשמור על הדבר ברוגע ובשקט. יש מספיק מי שיעשה את האש והרעש משני הצדדים, תנסו לשמור על עצמכם ועל ניתוק מסוים כדי לא לתת מקום לפוליטיקה שעוטפת אותנו מכל עבר".

אתה אדם שמאוד מחובר למסורת, מבקר בקברי צדיקים ולא מתבייש בזה. זה בוודאי נותן עבורך עוד משמעות כמאמן הנבחרת הבוגרת.
"אני מגיע ממשפחה דתית ואני לא מתבייש בזה. סבא שלי היה אחד האנשים הכי מכובדים בבית הכנסת שבו היה מתפלל, אנשים היו חוצים את הכביש במיוחד כדי להגיד לו שלום ולנשק לו את היד. כשהתחלתי לשחק כדורגל, אמרו לאבא שלי 'מה זה הבן שלך משחק כדורגל בשבתות?', אז הוא אמר שאני ירא שמיים אמיתי וזו העבודה שלי כרגע. תמיד אמרו לי 'אתה כדורגלן, בחרת בזה, תעשה קידוש השם, אבל אף פעם אל תהיה בן אדם לא טוב'. זה לפני הכל. כשיש לך את הדברים האלה, אתה מוצא את הדרך להתחבר מחדש. כשמסתכלים על הסמורת ולא בצורה קיצונית, היא נותנת לך להבין שאתה בן אדם הרבה יותר רגוע וטוב, אתה מחפש איפה הערכים האמיתיים בחיים שאתה יכול לתת לאחרים. אחד הדברים שאני לא מסוגל לשמוע זה 'מה המדינה נותנת לי', זה מוציא אותי מדעתי כי אנשים עיוורים. אנשים מקבלים בלי סוף, אבל מה אתה עושה ומה אתה תורם? אני תמיד מחפש איפה אני מחפש איפה אני יכול לתת מעצמי וזה מה שאני מחנך את הילדים את הילדים. זכית למשהו ותלמד להעריך אותו. אם למדת להעריך את מה שיש לך, סימן שיש לך הרבה. אם לא תעריך, גם אם יש לך את כל העולם, אין לך כלום. המסורתיות שבי? אני גאה בזה שאני ככה. לא צריך להסתובב עם כיפה או מגבעת, אבל תקפיד על הערכים שלך, שמור על המסורת שלך. זה דברים שנותנים לך להיות עם פרופורציות בחיים, פרופורציות חיוביות ולא שליליות".

אלון חזן כמאמן הנבחרת הצעירה (ישי נאמן)
זה תפקיד הבוגרים הראשון שלך אחרי 14 שנה בהתאחדות, מאז התפקיד הראשון ש"הוצנחת" אליו במ.ס אשדוד כמעט מיד אחרי הפרישה.
"עבורי, זה לא תפקיד בוגרים ראשון כי לאמן את הנבחרת הצעירה זה לאמן רק שחקנים בוגרים ולהתמודד עם שחקנים כאלה מהנבחרות היריבות. בחרתי להתחיל את הדרך החדשה והנכונה שלי באימון. כשעזבתי את אשדוד היו לי הצעות מליגת העל והליגה הלאומית, אבל בחרתי שלא. נזרקתי למים ואני יכול אפילו להגיד לך שנכפה עליי התפקיד באשדוד וכשאתה שוחה ועד שאתה יוצא, אתה לפעמים לא רואה שהם היו עכורים. הרגשתי שלא טוב לי ולא הרגשתי שאני עושה את הדברים בצורה טובה כמו שאני רגיל לעשות בחיים והחלטתי לעזוב. לא ידעתי לאן אני הולך והיו לי מחשבות של 'מה אני רוצה לעשות עכשיו בחיים'. אני אוהב את הכדורגל מאוד וחיפשתי את הנישה שלי. גם כשהייתי כדורגלן וגם כשאני המאמן, אני אומר לשחקנים שלי – להיות כדורגלן כל אחד יכול, יש מספיק שחקנים שהיו בלי כישרון אבל עבדו קשה והגיע לאן שהגיעו, אבל הכי חשוב להיות בן אדם שאחרי הכדורגל תדע להמשיך את החיים. אבי לוזון שוחח איתי ואמר לי 'בוא תאמן את הנבחרת הנערים, אני מאמין בך, תתחיל מלמטה'. אמרתי לו שייתן לי יומיים וחזרתי אליו כבר למחרת. בכל הזדמנות אני מודה לו על זה שדחף אותי לזה, יש לי לגמרי הכרת הטוב כלפיו. אמרתי לו 'בנקודה מסוימת שאני לא האמנתי בעצמי, אתה עשית את זה ופתחת לי את הדלת ואם היום אני פה, זה כי אתה האמנת בי'. לא הייתי במצב שאני מאמין בעצמי והוא מאוד עזר לי".

תמיד מדברים לאורך השנים על מהפכת הצעירים ושצריך "להצעיר את הנבחרת", אבל עכשיו זה באמת יכול לקרות. אתה מכיר יותר טוב מכולם את השחקנים שאמורים להיות השלד של הנבחרת הבוגרת – כמו עומרי גאנדלמן, אושר דוידה, עדן קארצב ואחרים. אולי זה הזמן הנכון ביותר לעשות את המהפכה שכבר שנים מדברים עליה?
"קודם כל, אני לא מאמין במילה מהפכה כי זה אומר שצריך לזרוק את כל מה שהיה פעם ולהביא משהו חדש לגמרי. זה לא מה שאנחנו צריכים, אנחנו צריכים לראות איפה המקום לעשות את השילוב ואת התמהיל הנכון. כשיש שחקן צעיר שמשחק בליגת העל והוא טוב, אל תחכה שהוא יתחשל ויגיע לגיל מסוים. יכול להיות שפספסנו ככה שחקנים, אבל אני להגיד כי לא הייתי פה לאורך כל התקופה. יש שחקנים שמתדפקים על הדלת של הבוגרת והם טובים וראויים, אבל זה שהם צעירים לא מבטיח להם שום דבר. הם צריכים להיות צעירים וטובים. יש שחקנים שאולי מבחינת הגיל שלהם, הוא רץ ומתקדם בתעודת הזהות, אבל זה לא אומר שמבחינת היכולת הם לא טובים ולא ראויים להיות בנבחרת. אם יש להם את היכולת והכושר, אנחנו צריכים להשתמש בהם. אם יש שחקנים שהתלבטו לגביהם במשך שנים אם הם טובים או לא טובים מספיק כדי להיות בסגל וכיום יש שחקן צעיר באותה עמדה שהוא מספיק טוב, אין סיבה לא לתת לאותו שחקן הזדמנות. אני לא אומר ששחקן צעיר חייב להיות בנבחרת ושחקן מבוגר לא יהיה, אני רק אומר שצריך לעשות את זה בחוכמה ומבלי לחשוש".

אלון חזן עם אנדי הרצוג (חיים בן דוד)
אני פחות הייתי רוצה להיכנס לשמות, אבל אי אפשר להתעלם למשל מביברס נאתכו והביקורות לאורך השנים על הזימון שלו. יכול להיות שהוא הדבק שצריך לחדר ההלבשה וזה חלק משמעותי בזימונים שלו?
"אני גם לא רוצה להיכנס לשמות, אבל אני חייב להגיד משהו על ביברס. הוא סוג של תרופה לכל החוליים שאנחנו מדברים עליהם, הוא סוג של קונצנזוס על כולם כי הוא בן אדם כמו שדיברנו מקודם. אז לא הוא שר את ההמנון, אבל כשהוא שם עליו את חולצת הנבחרת ועונד את סרט הקפטן... אנשים לא יודעים את זה בבית אבל אני יודע כמה אנשים ממשפחת נאתכו הרחבה איבדו את החיים שלהם לטובת הגנת המולדת. אז הוא לא יכול לשיר נפש יהודי הומיה, אבל אני יודע כמה הוא מתרגש ומרגיש גאווה ענקית להיות הקפטן של נבחרת ישראל. ביברס יכול להיות דמות מחברת בחדר ההלבשה וכל עוד הוא בכושר טוב, הוא לא פסול בפני אף אחד. אנחנו נמדוד אך ורק לפי יכולת ואחד כמוהו, בעיקר כשעושים שינוי ומדברים על שילוב דורות בין צעירים לוותיקים, הוא דמות מאוד חשובה בתהליך הזה. לא חוכמה לבוא ולפסול בגלל טעות מסוימת, צריך לתת את הכבוד לכולם. יכול להיות שהתרומה שלהם היא כל כך משמעותית מבלי שאנחנו רואים אותה, אז צריך לדעת לכבד ולא לבוא ולקטול בגלל משחק – ''הוא כבר זקן'' – ואז אחרי משחק טוב "וואו, הוא בשיא". תנו לדברים לקרות. יש אנשים שהם חייבים להיות חלק מהתהליך של שילוב צעירים עם ותיקים".

דיברנו על בחירת הסגל, איך בדיוק חלוקת העבודה ויחסי העבודה שלך עם יוסי בניון?
"אין פה חלוקה, אלא שיתוף פעולה. המטרה שלנו היא באמת לעבוד ביחד בצורה הכי לויאלית והכי חברית. אנחנו יושבים ביחד על כל השמות ואם יש משהו שהוא חושב ואני לא חשבתי עליו, הוא יסביר מה ואיך ולמה – וככה גם הפוך. אם זה מניח את הדעת, יכול להיות שגם אני אסכים. לא צריך מישהו שלישי שיכריע כי בהרבה מקרים אם עובדים בזוג ומישהו מרגיש שהוא חזק, הוא ירצה להגיד את המילה האחרונה. אני לא מרגיש שאני חלש, אני לא רוצה לתת למישהו להרגיש שאני חזק, אלא שמי שאני עובד איתי ירגיש אני מכבד אותו ומעריך אותו. אני מלא הערכה ליוסי, גם כשחקן וגם כמנג'ר. אני לא פוחד מאנשים חזקים כי לא חושב שאני חלש ואני חושב שאנשים חזקים יכולים לחזק גם אותי. חשובה לי הדעה של כל אחד ואני יכול פתאום באמצע אימון לגשת לאפנסאי ולשאול אותו 'מה אתה ראית?'. לפעמים חשוב לקבל דעה גם מאנשים שאין להם נגיד תעודת פרו או משהו בסגנון, אז על אחת כמה וכמה כשיש לך אחד כמו יוסי עם ניסיון בינלאומי אדיר ואישיות כמו שלו, וזה דבר שיכול לעזור לי. היום אני נמצא בתפקיד, שהוא הכי בכיר בכדורגל הישראלי וטוב לי וכיף שיש סביבי אנשים שהם חזקים ולא אנשים שמה שאני אומרים רק יגידו לי 'כן'. אני לא צריך אנשים כאלה סביבי. אתה יכול לבדוק עם שחקנים בנבחרת הצעירה, היו לא מעט מקרים ששחקנים דיברו אתי וייעצו במחצית לעשות כל מיני דברים. אם הייתי משרה אווירה שאם אפשר לדבר איתי, אף אחד לא היה מציע לי כלום וכשיש שחקן מרגיש שהוא יכול להציע לי דברים. כשאני מוצא היגיון בדברים שהשחקן אומר לי, אני לא מרגיש פחיתות כבוד או אומר לו 'שב, אני המאמן'. אולי פספסתי משהו בלחץ שאני נמצא בו בזמן ניהול משחק? יוסי נמצא פה כדי להגיד את דעתו ולתת את הזווית שלו ואני שמח שיש דעות אחרות".

ביברס נאתכו עם סרט הקפטן (אסף הופמן)
אמרת שזה התפקיד הכי בכיר בכדורגל הישראלי וזה נכון, אבל לרוב מגיעים אליו בגיל הרבה יותר מבוגר ואחרי שמאמנים עברו לא מעט קבוצות בקריירה. אמנם רק התחלת את התפקיד, אבל מה המחשבות להמשך הדרך? מה תעשה אחרי שתסיים עם הבוגרת?
"כשמוניתי למאמן נבחרת הנערים לא חשבתי מתי אני מגיע לנוער, כשהייתי מאמן הנוער לא חשבתי מתי אני מקבל את הנבחרת הצעירה וכשקיבלתי את הצעירה לא היה לילה אחרי ניצחון שחשבתי מתי כבר יקראו לי לבוגרת. אני תמיד מסתכל על מה שיש לי עכשיו וליהנות ממה שיש לי. אם אתה לא רואה את מה שיש לך עכשיו, אתה מפספס אותו ולא נהנה לא מהעתיד ולא מהווה. אני רוצה להתעסק רק בכאן ועכשיו. מה יהיה בעתיד? אני לא חושש. אני לא חושב על מה שיקרה אם לא נצליח, זה לא בראש שלי. אני לא חייב שאף אחד יבטיח לי להמשיך אם נצליח. אני מאמין שאדע לקחת את עצמי כאלון, אפילו לא כמאמן, למקומות שיעשו לי טוב בחיים. אם יום אחד אני אגיע למסקנה שהגענו למה שרציתי, אז אני אפסיק אפילו בלי שיגידו לי להפסיק. אני משתדל שהחיים שלי יהיו כאלה שאני יכול לבחור מה מתאים לי בחיים. אמרנו לי כבר באחד הראיונות 'בית קברות למאמנים'. יכול להיות שאני אחליט ביום מן הימים שאני לא יכול להמשיך, לא קרה כלום. אבל אני לא מסתכל על זה, לא נמצא לי בראש ובמחשבות כי אני רוצה להסתכל רק על כל יום שיש לי ביד. תן לי לנצל כל יום הכי טוב שאפשר ולא להתרכז במה יקרה הלאה".

דיברנו על הנבחרת הצעירה. עזבת אותה שני משחקים לסיום הקמפיין המאוד מוצלח שלי, שני משחקים גורליים, וגיא לוזון קיבל את המינוי רשמית. איך זה באמת להעביר את המושכות ברגע כל כך קריטי?
"מה שטוב בנבחרת הזאת שיש פה סגל מצוין. לאורך כל הקמפיין, כמעט בכל צמד משחקים העברנו לפחות שני שחקנים לנבחרת הבוגרת. ידענו תמיד לייצר מתוך המאגר שיש לנו שחקנים שיודעים לעשות את העבודה טוב, שידרנו לכולם שאנחנו קבוצה מעל לכל דבר אחר. גיא מאמן טוב שמקבל קבוצה טובה, אנחנו הרבה יותר טוב מלטביה – שהיא סוג של מכשול, אבל עדיין – וכמובן מסן מרינו. אני מאמן שבעזרת השם, עוד חודש מהיום הנבחרת תעפיל לפלייאוף ואני מאמין ששם מול כל יריבה נוכל להתמודד וללכת עד הסוף".

המאמן החדש של הנבחרת הצעירה, גיא לוזון (אסף הופמן)
גיא הגיע אחרי תקופה לא פשוטה, בניגוד לסלובודן דראפיץ' למשל שגם הוזכר כמועמד.
"גם לסלובו הייתה תקופה שהייתה ירידה לאחר שעזב מקום מסוים, אבל עכשיו הוא נמצא בתקופה מצוינת, הוא מאמן נהדר ואני מאוד אוהב אותו. אבל אני לא ממנה מאמנים ולא מתעסק בזה. אני מסתכל על השחקנים ואני בטוח שגיא מקבל סגל שהוא יודע שמדובר בסגל טוב ואני מאמין שהם יעשו את העבודה וישלימו את המשימה. אני משוכנע שנצליח להגיע לפלייאוף ושם הכל פתוח".

בוא נחזור לנבחרת הבוגרת, עם משימת ליגת האומות. לאחר ההדחה של רוסיה בגלל הסנקציות בעקבות המלחמה באוקראינה, נשארנו עם אלבניה ואיסלנד.
"לא נהיה צבועים, בוא נודה על האמת. זה שרוסיה לא תהיה בבית זה יכול לעשות רק טוב לכל הנבחרות. העובדה שהם לא משתתפים גרמה לכך שבחדר של מאמן נבחרת ישראל או מאמן נבחרת אלבניה או המאמן של איסלנד, כל אחד מרגיש שיש לו הזדמנות יותר גדולה משהייתה לפני כן. איסלנד ואלבניה הן לא שמות גדולים, אבל זה בדיוק העניין. שתיהן גם מרגישות שעם נבחרת כמו ישראל בבית יהיה להם יותר 'קל' מאשר עם רוסיה בבית. איסלנד אמנם בתקופה פחות טובה, אבל מגיעה אחרי יורו ומונדיאל שהשתתפה בהם ואומרת לעצמה – 'רוסיה זזה? טוב, עם אלבניה וישראל אפשר להסתדר'. אנחנו נצטרך לבוא, להראות שאנחנו רוצים לנצל את ההזדמנות הזאת, לעבוד קשה, לשחק כדורגל אמיץ ולא כדורגל של 'אולי נבוא ונגנוב משהו'. עם כל הכבוד ליריבות, אנחנו רוצים גם סוף סוף להתחיל להסתכל על עצמנו ולא להתעסק בתדרוכים לפני המשחק במשך 50 דקות רק על היריבה. אני רוצה שהשחקנים ירגישו שאנחנו מתעסקים גם בעצמנו. יש יריבות קשות, שאנשים לא יתבלבלו. ובכלל, שלושה שבועות אחרי המינוי אני ישר נזרק למים, אבל זה לא משהו שמפחיד אותי. צריך לדעת לעשות את ההתאמות לכל דבר".

לא המושיע. מיגל ויטור (חיים בן דוד)
דובר בתקופה האחרונה על מיגל ויטור. מבלי להיכנס לעניין האזרחות עצמה והביקורת שנשמעה לגבי מתן אזרחות לוויטור ולא לשחקנים כמו פדרו גלבאן, רבים מדברים עליו כעל "המושיע על ההגנה הישראלית".
"אין דבר כזה 'מושיע'. התהליך התחיל עוד הרבה לפני המינוי שלי וכמובן לא הייתי צד בעניין, אבל אנחנו לא צריכים להצטדק. אין היום נבחרת בעולם שאין בה מתאזרח, כולל מדינות ענק כמו ספרד, גרמניה, הולנד ואחרות. אנחנו לא המצאנו את השיטה ולא צריכים להתבייש בה. אם יש שחקן שנמצא פה הרבה שנים וחושבים שהוא יכול לעזור לנו, אין שום סיבה שלא. אני לא רואה אותו מושיע, בדיוק כמו שאני חושב שכדי לעלות למונדיאל או ליורו, אנחנו נצטרך רק את ערן זהבי עם היכולת הפנומנלית שלו. אנחנו חייבים לזכור שוויטור או ערן, הם בסופו של דבר שחקנים בתוך מערכת או קבוצה. אם חושבים שמיגל הגיע בתור שחקן מצוין בליגה הישראלית והוא יפתור את הבעיות, אז לא. אם לא נבין שכל מי נמצא על כר הדשא חייב להיות חלק ממשחק ההגנה, לא תהיה לנו הגנה טובה גם אם נאזרח ארבעה כמו ויטור. לא נהיה קבוצה שיכולה להגיע לשיאים אם שחקנים אחרים לא יבינו שהם צריכים להיות גורם משמעותי במשחק שלנו ולהוסיף על זהבי. אסור לוותר על מה שהוא עושה, אבל אסור לפתוח תלות. אם ערן עושה דברים טובים זה מצוין, אבל אנחנו צריכים שגם אחרים יעשו. אנשים צריכים להבין שכמו שהם רואים אותו עושה את הדברים, גם הם צריכים לעשות אותם. לכל אחד מהם יש את הפוטנציאל לעשות את זה ואז אנחנו נקבל יותר איזון במשחק ההגנה וגם בקבוצה בכלל".

לסיום, מדברים על הקמפיין הזה של ליגת האומות, לאור המצב בבית, כעל כזה שבו סוף סוף יש סיכוי אמיתי שנעשה את זה ונעלה לטורניר גדול. אולי זה באמת הזמן?
"בכל קמפיין שהוגרלנו אליו, היה לנו סיכוי. אבל הרבה פעמים השארנו את הסיכוי את הרצפה ולא עשינו דרים כדי להרים אותו. אני רוצה שנהיה מרוכזים במה שיש לנו. כרגע יש לנו שלושה משחקים בפרק זמן מאוד קצר ואני מבחינתי אומר לך שאני מסתכל רק על המשחק מול איסלנד ולא על הקמפיין בכלליות. ככה הייתי גם בנבחרת הצעירה, אף פעם לא דיברנו על שני המשחקים שהגענו אליהם בהתכנסות, אלא רק תמיד רק המשחק הקרוב. אתה לא יכול לנצח את המשחק השני אם לא עברת בכלל את הראשון. יש את איסלנד ואנחנו צריכים להתרכז אך ורק בה. אם נעשה את הדברים מולם טוב, נתרכז במשימה הבאה. אם אתה מסתכל על הדברים אחד לאחד אתה יכול לראות את התמונה הגדולה ואם אתה מסתכל רק על התמונה ומה אתה יכול להשיג, פספסת את הכל. תמיד היה סיכוי, אבל תמיד הסתכלנו כאילו אנחנו כבר שם. אני התחלתי כילד קטן באשדוד שלא ספרו אותו ולא ראו אותו. בתור ילד מאשדוד להגיע לאחת הנבחרות הצעירות זה היה חלום, אח"כ הגעתי למכבי חיפה והפועל פתח תקווה, שיחקתי בווטפורד. גם בתור מאמן התחלתי מלמטה ואם לפני מספר שנים היית אומר לאנשים שאלון חזן יאמן את הנבחרת הבוגרת, אולי היו מגחכים וצוחקים, אבל אני שם. כדי להגשים את החלומות שלך, תעשה את המאה אחוז שלך בכל צעד. לא רק במשחק, באימון, עם החברים בחדר ההלבשה, בראיונות. ככה, כשיגיע רגע האמת, אתה תעשה את הדברים על הצד הטוב ביותר. אם נהיה מרוכזים בזה, אז לא משנה מי יהיה המאמן. אם נתרכז בכל הדברים שיש לנו היום ולא נתעסק במחר, מחר כבר יגיע על המגש".

נגישות