יוגב אלקלעי זכה בארד באליפות אירופה לנוער בשייטהקפטן נשאר: נמרוד לוי האריך את חוזהו בגליל עליוןרפא נדאל שרד מותחן אדיר ועלה לחצי הגמר בווימבלדוןלירוי שאק ביוקנן חתם בנס ציונה, עמית זיס בגלבוע/גלילהפועל ב''ש הפסידה 1:0 לוויסלה קרקוב במחנה האימוןמקום 4 באירופה לדנציגר וגולובטי, שעלתה לגמר נוסףרוכב מהקבוצה הישראלית ניצח קטע בטור דה פראנסאליפות אירופה באתלטיקה עד גיל 23 בדרך לישראלחוזר לצפון: יואב הופמייסטר חתם בעירוני קריית שמונהמכבי חיפה המריאה להולנד, בכר: ''נחבר את החדשים''
ח''כ סימון דוידסון (דני שם טוב, דוברות הכנסת)

דוידסון: ''יום אחד יקרה רצח במגרש וכולנו נבכה על זה''

רביעי | | 14:24    מאת אדי חליאבין

ועדת החינוך, התרבות והספורט דיון בנושא האלימות במגרשים וכל הנוכחים בדיון הסכימו שיש לבטל את הענישה הקולקטיבית. השכל: ''מבקשת עוד השבוע לאפשר לאצטדיונים לעשות שימוש במצלמות לאיתור מתפרעים''

ועדת החינוך, התרבות והספורט בראשות ח"כ שרן השכל קיימה היום (רביעי) דיון בנושא אלימות במגרשי ספורט. כל הנוכחים הסכימו כי יש לבטל את הענישה הקולקטיבית במגרשי הספורט. משרד התרבות והספורט זכה לביקורת מצד יו"ר הוועדה ח"כ שרן השכל: "המועצה למניעת אלימות בספורט לא פועלת מאז 2017 . כל הזמן הזה לא נעשו צעדים משמעותיים". יו"ר שדולת הספורט, ח"כ סימון דוידסון (יש עתיד): "אבסורד! משרד המשפטים לא מאפשר שימוש במצלמות קיימות לאיתור האוהדים, בשל הפגיעה בהגנת הפרט. יום אחד יהיה פה רצח במגרשים וכולנו נבכה על זה".

נציג משרד הספורט, יואב רם: "עקב חוסר יעילות של המועצה למניעת אלימות בספורט היא תבוטל. פרסמנו תזכיר חוק לפיו, במקום המועצה תוקם ועדה, במסגרת המועצה לאומית לספורט, שתכלול גם נציגות מהאוהדים. בשנה האחרונה עשינו עבודת מטה שבחנה מהלכים שנעשו במדינות באירופה לצמצום האלימות. חילקנו שלושה כיווני פעולה: ערכי-חברתי, יחידה משטרתית בנושא אכיפה ושילוב אמצעים טכנולוגיים במגרשים על מנת לאתר מתפרעים. כרגע הקפאנו את המצב לאור הבעייתיות של החוק להגנת הפרטיות." נציגת משרד המשפטים, עו"ד לינא סאלם, הופתעה: "אני לא מכירה את זה. לא כיתבו אותי להתכתבות הזאת. מיד אחרי הדיון אוכל לקבל עמדה רשמית ולעדכן את יו"ר הוועדה".

נציג המשרד לביטחון פנים, רפ"ק יצחק אמיר, הסביר על האכיפה הקיימת והענישה הקלה לדבריו: "כשאוהד מורחק ל-30 יום הוא אמור להתייצב בתחנת המשטרה בזמן קיומו של משחק. במידה והוא לא מתייצב, נשלח מסרון למפקד הגזרה, תמונתו מופצת לכל הגורמים בשטח על מנת למנוע את כניסתו למגרש. לאחרונה היה מקרה של אוהדים שפתחו אבוקה במגרש ושופט אמר שהוא לא מבין מה הבעיה עם זה ושחרר מיד את הפורע. למרות שזה חומר אסור ומדובר בעבירת פשע. במידה ויוחלט על קנס מנהלי משמעותי, בניהול הסיכונים, אותו מתפרע ישקול היטב וזה יוריד את ממדי התופעה. יש בארץ 1,500 משחקים בשבוע (כדורגל, כדורסל, כדורעף, כדוריד וספורט מוטורי). רוב המשחקים בניהול אזרחי. רק ב-15 משחקים יש שיטור בשכר".

ח''כ שרן השכל (דני שם טוב, דוברות הכנסת)
קב"ט מכבי נתניה רונן עמר: "בפועל מי שעובד במגרש זאת חברה אבטחה פרטית ויש 4-5 חברות כאלה בסה"כ בארץ. כולן באותה רמה ומועסקים שם אותם אנשים, שההכשרה המקצועית שלהם שואפת לאפס. עובדים שם פנסיונרים ובני מיעוטים, ואם קורה משהו – הם לא יכולים לעשות כלום. אם מישהו פותח אבוקה ויודע שיקבל קנס בגובה 20 אלף ש"ח - הוא לא יעשה את זה. מי שנקנס היום זה המועדונים. מי שמשלם את הכסף זה הבעלים שיכול לתבוע את הפורע באופן פרטי אבל יש כאלה שפוחדים מהם. זה הכי לא הגיוני. אני הולך לשלם 35 אלף ש"ח כי פתחו לי אבוקה השבוע במשחק".

דובר בית"ר ירושלים, אסף נחום, סיפר על הפסדים נוספים שהמועדון סופג: "אנחנו מפסידים חצי מיליון ש"ח בעקבות סגירת היציעים, כאקט של ענישה". נציג מינהלת הליגות לכדורגל עו"ד מוטי ברונשטיין: "צריך טיפול נקודתי במתפרעים. באנגליה המועדון יכול להרחיק אוהד לשלוש שנים! פתרון הרחקה ל-60 יום לא מספיק".

נציג ארגון "בועטים" גל קרפל, דיבר על ענישה לאוהדים מתפרעים: "יש אוהדים שלא יודעים שהיציעים נסגרו בשל קריאות גזעניות מלפני עשרים שנה והחל מהשנה הן לא חוקיות. קריאה גזענית זה לקרוא לשחקן ערבי 'מחבל' בגלל שהוא ערבי". ח"כ איתמר בן גביר (הציונות הדתית) הגיב בתקיפות: "לשחקן ערבי שלא שר את ההמנון מותר לצעוק מחבל? נמאס מהדבר הזה! לא כל דבר זה גזענות. יש חופש ביטוי בישראל. מונס דבור שהוא נגד ישראל – מותר לקלל אותו?"

ח"כ סימון דוידסון (יש עתיד): "מאז המשחק של בית"ר ירושלים והפועל תל אביב לפני חצי שנה, כשאוהד פירק את הצורה לאוהדת, אני מעלה על סדר יומה של הכנסת את נושא האלימות במגרשים. היום יש אנשים שפוחדים ללכת למגרשים. ללא אוהדים אין כדורגל. יש להוקיע מהמגרשים את המיעוט שהורס את הספורט". ח"כ גבי לסקי (מרצ): "המשטרה מצאה את הפתרון הקל של ענישה קולקטיבית, בין אם במשחקי רדיוס ובין אם באיסור הכנסת אמצעי עידוד. אין אח ורע לסוג ענישה כזה. מי שביצע עבירה – יש להעניש אותו ולא את כל הסובבים אותו".

ישיבת הוועדה (דני שם טוב, דוברות הכנסת)
ח"כ עופר כסיף (מרצ): "גם סגירת יציעים היא ענישה קולקטיבית. התרומה של המשטרה לאלימות – פעם אחר פעם נתקלים באלימות משטרתית ברוטלית בתוך המגרשים ומחוצה לה". ח"כ אימאן חטיב יאסין (רע"מ): "יש אלימות משטרתית הולכת וגוברת במגרשים. אפילו רק כשיש שחקן ערבי בקבוצה יהודית, המשטרה לא עושה עבודתה בלהגן על השחקנים והקבוצות". ח"כ איתמר בן גביר (הציונות הדתית): "אני לא מבין את ההתאחדות. אני שולח להם הנפת דגלי חמאס במגרשים באום אל פאחם וסכנין ואני מקבל מהם תשובה – אלה לא דגלי חמאס אלא התנועה האסלאמית. אני שואל, התנועה הזאת לא הוצאה מחוץ לחוק? אני נכנס לאצטדיון דוחא ומרגיש שיש שם הפקרות ובזה צריך לטפל".

נציג המשרד לביטחון פנים עמית שפייזמן: "היחידה למניעת אלימות בספורט נסגרה לפני שנה וחצי אך סוכם על החזרתה לפעילות במשטרה. אושר תקציב של 8 מיליון ₪ ואנחנו בשלבים סופיים לקראת הקמתה". אוהד הפועל תל אביב, רועי פוליטי: "בשבוע שעבר חטפתי מכות משוטרים בבלומפילד, רק בגלל שצילמתי. בסוף אפילו לא עצרו אותי. אתם מדברים פה היום על אבוקות, אבל כמה נפגעו ע"י אבוקות וכמה נפגעו ע"י שוטרים? לפי החקיקה שבדרך, מעכשיו שוטרים לא רק ירביצו לנו ביציע אלא גם יתנו לנו קנסות. כך זה לא ייפתר. כולכם יכולים ללכת הביתה, כי הדיון הזה מיותר!".

בתום הדיון סיכמה יושבת הראש שירן השכל: "המקרה שקרה לך הוא חמור ואני מבקשת לקבל עדכון ממח"ש. אלימות בידי שוטרים היא בלתי מתקבלת על הדעת. בנוסף, אני מבקשת לקבל ממשרד התרבות את דוח ההמלצות שעל גביו גובשה הצעת החוק המתהווה. אני מבקשת לקבל בכתב התייחסות ממשרד המשפטים למה לאצטדיונים אסור להשתמש במצלמות - תוציאו הוראה עוד השבוע למנהלי האצטדיונים כדי שיוכלו מידית לאתר את אותם פורעים. עוד אני מבקשת ממשרד המשפטים לבחון מעמד משפטי לארגוני אוהדים. בנוסף, אבקש ממשרד המשפטים לבחון בית משפט לעניני ספורט. הגיע הזמן שנעשה את זה. מהמשטרה אני אבקש לקבל את הנתונים הבאים- כמה מורחקים לא הגיעו לתחנת משטרה, כמה הועמדו לדין ואילו עונשים הוטלו עליהם".

נגישות

showcase הנגשת אתרים | כל הזכויות שמורות