טורניר גמר הסבב: רוג'ר פדרר גבר על דומיניק תיםדיווח: ''יאן אובלק רוצה לעזוב את אתלטיקו בינואר''רעננה נותרה במאזן מושלם, עוד הפסד למכבי חיפהליגת האלופות: חולון הביסה 74:94 את טלקום בוןרשמית: סנטיאגו סולארי ימשיך כמאמן ריאל מדרידטרגדיה: המנהל הטכני של ברנטפורד הלך לעולמובאטלר הוצג בפילדלפיה: ''המטרה שלנו היא אליפות''בן שהר: ''הגיע הזמן שנגיע למשחק עם ראש מורם''דיווח: אלכסיס סאנצ'ס הציע את עצמו לריאל מדרידהחטא ועונשו: גונסאלו היגוואין הורחק מ-2 משחקים
אשרת עיני באנדרלכט (יח''צ)

אשרת עיני: ''אין תקרת זכוכית, יש רק תירוצים שנוח להשתמש בהם''

ראשון | | 10:15    מאת נועם בינהורן

פרויקט יום האישה עם מי ששימשה כקפטנית נבחרת ישראל בכדורגל וזכתה בשבעה דאבלים עם שתי קבוצות שונות. עיני מספרת על רגעי השיא בקריירה, הסיבות לחוסר ההצלחה של הענף וגם מה קרה עם אנדרלכט

פרויקט יום האישה הבינלאומי ממשיך עם אשרת עיני בת ה-30, שהחלה את דרכה ככדורגלנית בקבוצת הנשים של הפועל תל אביב בשנת 1999 וכבר כעבור שנה חגגה דאבל עם האדומות. לאחר שלוש שנים עברה עיני למכבי חולון וגם שם שיחקה שלוש שנים שהסתיימו כולן באליפות וגביע.

בשנת 2005 עברה לשחק בבנות הדר יוסף, אך חזרה במהרה למכבי חולון ולקחה בקבוצה דאבל נוסף, שם שיחקה עד עונת 2009/10. באותה העונה עברה עיני למכבי באר שבע, כשבמאזנה שבעה תארי אליפות ומספר זהה של גביעים. היא עיני שיחקה בקבוצה הדרומית עד שנת 2012 ולכן מכן, עברה למכבי חדרה ורמת השרון. בשנת 2014 חתמה עיני בקבוצת על חוזה בקבוצת הנשים אנדרלכט הבלגית, אך בשל בעיות שונות, העסקה לא יצאה לפועל. במהלך מרבית הקריירה שלה שיחקה עיני, שהינה בעלת תעודת מנכ"ל בכיר בספורט של ההתאחדות לכדורגל,  בתפקיד הבלם ושימשה בין היתר גם כקפטנית נבחרת ישראל לנשים.

קודם כל, מה את עושה בימים אילו?

כיום אני משחקת בקבוצת רמת השרון ועובדת כמזכירה במוסך של אבא שלי - ולא, אין לי מושג איך ממלאים שמן או מים (צוחקת).

אושרת עיני, במרכז (דף הפייסבוק הרשמי)
מהו רגע השיא שלך בקריירה?

זה מצחיק להגיד, אבל האליפות הראשונה שלקחתי עם הפועל תל אביב כשנה לאחר שהתחלתי לשחק בקבוצה, היה הרגע המרגש ביותר. ניצחנו את אס"א תל אביב 1:4, לאחר שהיינו בפיגור. רגע שיא נוסף היה שהובלתי כקפטנית את הנבחרת למשחק מול צרפת, חודשים ספורים לאחר שהם סיימו במקום הרביעי במונדיאל.

איך הגעת לענף?

תמיד הייתי עם כדור ובעטתי בכל דבר שזז. מבחינתי, זה היה משהו מאוד טבעי. לצערי לא היו קבוצות ילדות או נערות, אז שיחקתי תמיד עם הבנים. רק בגיל 15 גיליתי שיש דבר כזה כדורגל נשים בארץ ובעצם, המשחק הראשון שלי היה ישר בבוגרות.

כדורגל תמיד זוהה כספורט גברי. איזה תגובות קיבלת בתור אישה שבחרה בקריירה בתחום?

תגובות שונות בסגנון "את בטח גבר", "אני אעביר לך בין הרגליים", "תלכי למטבח". אבל באמת שהם לא שווים התייחסות וזה רק מעיד על חוסר הביטחון ב'גבריות' שלהם. מצד שני, יש גם הרבה תגובות מפרגנות ודווקא אותן אני רוצה לציין לטובה. כל חייהם אנשים רוצים לעסוק במה שהם אוהבים ואני זכיתי בזה. יש הרבה שמפרגנים ותומכים וזה מה שחשוב.

מה קרה עם החתימה באנדרלכט?

היו הרבה בעיות מנהלתיות ולא הצליחו לרשום אותנו, את הזרות שהגיעו מחוץ לאירופה, בהעברה בין לאומית בקבוצה. יש בלגן שלם שינוהל בבתי המשפט בקרוב, אז אני לא יכולה להרחיב. כשראיתי שדברים לא מסתדרים, חזרתי לארץ.

בספורט בכלל ובכדורגל בפרט יש הבדלי שכר עצומים בין גברים ונשים. איך אפשר לדעתך לצמצם את הפערים?

יש הבדלי שכר משמעותיים גם במשק כולו. ההבדל הוא שבמשך השנים ההבדלים האלה מצטמצמים ובספורט לא. אפשר לראות הרבה ספורטאיות שמרוויחות סכומים, יפים אבל זה בעיקר מספונסרים ולאו דווקא מהספורט עצמו. לגבי צמצום הפערים? יותר חשיפה, תביא יותר ספונסרים, יותר השקעה בתשתיות על ידי גורמים ממשלתיים\מוניציפאליים, יותר במה לספורט הנשי גם בתקשורת וגם בממסד. למה למשל אין פרס ל"כדורגלנית השנה" בכל מיני טקסי פרסים?

אושרת עיני (דף הפייסבוק הרשמי)
כדורגל הנשים בארץ יחסית דל באמצעים בהשוואה לענפי ספורט אחרים. איך אפשר לדעתך לגרום לספונסרים להשקיע בענף, ואיך אפשר להעלות את הרמה של הליגה כאן בארץ?

שוב חוזרים לעניין החשיפה. זה די מצחיק, כי זה ביצה ותרנגולת. תמיד אומרים 'תביאו הישגים, תקבלו יותר חשיפה ותקבלו יותר כספים'. ואנחנו אומרים שכאשר תהיה יותר השקעה – כספית, אבל לא רק – תבוא יותר חשיפה ויבואו ההישגים. לדוגמא, נבחרת הנשים עשתה קמפיין אדיר במוקדמות המונדיאל, לפחות במונחים שלנו, ואפילו ניצחה את דנמרק בחוץ במשחק האחרון ומנעה ממנה עלייה להצלבה. האם קיבלנו יותר חשיפה? יותר תקציבים? הקמפיין נגמר בספטמבר ומאז לא שמענו מילה. לא היה אפילו אימון אחד. אגב, אותה דנמרק ניצחה את אלופת העולם יפן השבוע. כדי להעלות את הרמה של הליגה צריך להשקיע בילדות ובנערות. לא הגיוני שהדור שלי וזה שאחריו עדיין מוביל על הליגה ומכריע את האליפויות ואין כמה ילדות שידחפו אותנו החוצה ויגידו 'יאללה, עבר זמנכן!'. צריך להביא זרות איכותיות שיעלו את הרמה, משהו שלצערי עדיין אין. צריך לשדר משחקים או לעשות משחקים מוקדמים לבוגרים. ברגע שהליגה חשופה, יש מחויבות גדולה יותר גם לרמה. זה כבר לא מספיק לנצח 2 או 0:3 בגולים מקריים וכדורגל לא טוב.

איפה את רואה את עצמך בעוד 10 שנים?

בכדורגל. הלוואי שאהיה בריאה ואמשיך לשחק עוד הרבה שנים, אבל נראה לי בגיל 40 אהיה מהצד השני – מאמנת או מנהלת. אבל זה יקרה בכדורגל. זה חלק בלתי נפרד ממני בכל אספקט של החיים.

מה דעתך על מעמד האישה כיום במדינת ישראל?

אותו הדבר כמו מעמד הגבר. כולנו אנשים שווים וככה צריך להתייחס לנושא. מי שראוי יגיע לתפקידים שהוא צריך להגיע אליהם וזה ממש לא משנה המין. כיום יש המון נשים בעמדות מפתח כמו שיש הרבה גברים בעמדות מפתח - לדוגמא: מגישות החדשות, נשיאת בית המשפט העליון, נגידת בנק ישראל ועוד. מי שראוי וראויה, יגיעו. אין תקרת זכוכית, יש רק תירוצים שנוח להשתמש בהם.

נגישות