לוסיאן פאברה: ''מכבי ת''א מצוינת, יש לה שחקנים טובים''חזיזה חגג: ''דרבנו אחד את השני והאמנו שאנחנו יכולים''נבחרת הקדטים של ישראל הפסידה ליוון ברבע הגמרבכר: ''עשינו חצי דרך אל החלום, המשחק בשבת תקוע''חלום האלופות בחיים: 2:3 למכבי חיפה על הכוכב האדוםלברון ג'יימס האריך את חוזהו בלייקרס בשנתיים נוספותסכנין סיימה שנייה בבית א', נקודה ראשונה להפועל חיפהרון פולונסקי סיים חמישי בגמר ב-200 מטר מעורב אישיענבר: נלמד ונתקן טעויות תוך מתן גיבוי מוחלט לשופטיםשלושה ימים לפתיחת העונה: בני סכנין עברה בבקרה
הוא לא הבעיה. רוני לוי (רמי כהן שמאלי)

אל תסתכלו אל הקווים: רוני לוי הוא לא הבעיה של מכבי חיפה

שלישי | | 14:45    מאת Tal Goren

מאמן הירוקים אמנם נכשל העונה, אבל כך גם סטנויביץ', עטר, בנאדו, בלבול ואפילו אלישע בעונות הקודמות. אז איפה באמת הבעיה? במכבי חיפה מסרבים להתרגש, מסרבים להתחדש - והקבוצה לא מפסיקה לדשדש

רוני לוי נכשל העונה, כישלון חרוץ אפילו, כשהירוקים רושמים את העונה הכי גרועה שלהם מכל חמש העונות האחרונות. אבל האם הוא באמת האשם הראשי? ספק גדול. גם אלכסנדר סטנויביץ', אריק בנאדו, ראובן עטר, מרקו בלבול ואפילו אלישע לוי. היכן טמונה הבעיה?

אין ספק שעוברת על מכבי חיפה עונה עגומה מאוד ואפילו זכייה בגביע המדינה, לא תשכיח את מה שעובר על המועדון הזה בחמש השנים האחרונות. זו בעצם נסיגה שהולכת בצעדים איטיים כבר עשור, כאשר מאז האליפות השלישית ברציפות ב-2006 קיימת ירידה דרסטית במוטיבציה ובתחרותיות של המועדון.

חייב להתעורר. יעקב שחר (ישי נאמן)
מאמנים התחלפו, שחקנים התחלפו, אפילו אוהדים חדשים גדלו אבל מה שנשאר זו אותה ההנהלה. אותם הרעיונות, אותן המחשבות ואותם הביצועים שהיו בשנים הגדולות, נמצאים גם כיום, רק שבניגוד לעבר להווה, זה כבר לא מספיק. שחקנים חדשים נכנסו לזירה, אמצעים חדשים התווספו, אבל במכבי חיפה מסרבים להתרגש, מסרבים להתחדש. כנראה שבכך אפשר לסכם את הירידה ביכולות המועדון.

נכון, במהלך העשור האחרון אלישע הצליח להבריק לשתי עונות עם אליפויות שלא כולם ציפו להן, אבל גם זוכרים בבירור את הפסד האליפות בעונת הקיזוז ואת ההופעה המאופסת בשלב הבתים באלופות באותה העונה. אפשר להגיד שאלא לא היו ימי הזוהר של מכבי חיפה. העונה הקבוצה לא מתפקדת, סופגת אינספור שערים והפסדים מביכים.

מה קורה להם העונה? אוראל דגני (ישי נאמן)
מעל הכל העובדה היא שגם במקרה הכי טוב מכבי חיפה של השנים האחרונות במקום רביעי במקסימום, מלבד חצי העונה של בנאדו אחרי עטר אז סיימה הקבוצה במקום השני. קבוצה שהיתיה בעברה תמיד מכוונת גבוה ותמיד שווה בפני כל יריב בקרב על המקום 1-2, מתבוססת כבר שנים בבינוניות של מרכז הטבלה. יעקב שחר חייב להבין דבר פשוט - כללי המשחק השתנו.

יש פתגם שאומר "אם אתה לא יכול נגדו, צרף אותו אליך" ושחר חייב להבין את השינוי ולחקות את מה שעשו מכבי תל אביב כאשר לא הצליחו: החליפו את כל השדרה הניהולית והמקצועית ובנו את המועדון מחדש בדיוק לפי המודרניזציה של קבוצות בעולם כיום. אם הוא לא מבין זאת, נראה שזה זמנו לסיים את דרכו כבעלים בכדורגל הישראלי. לטובתו ולטובת המועדון, עדיף לו לתת את המפתחות לאדם מקצועי ולעבור לעמדת נשיא הכבוד כמו שעושים הרבה מועדונים גדולים בעולם.

אולי הוא דווקא הפתרון? רוני לוי (רמי כהן שמאלי)
בחזרה לרוני לוי, הוא אכן נכשל השנה בגדול וגם גביע לא יחפה על כך, אך חייבים לציין שלמועדון כדורגל לא בריא להחליף מאמן כל שנה ובייחוד מועדון כמו מכבי חיפה, שהיה יציב בנוגע לעמדת זו. כמו כן עושה רושם שהוא החל תהליך מסוים בקיץ שהגיע לשיא בשחרור שחקנים בחורף, כאלה שהיו סמל לבינוניות של מכבי חיפה בשנים האחרונות - ועל כך מגיע לו קרדיט.

עם מנהל מקצועי מעליו, עושה רושם שיהיה לו נוח יותר וקל יותר להצליח ואולי גם לשחזר את העשור הקודם. רק חריש ניהולי ומקצועי עמוק ורה ארגון יחזיר את מכבי חיפה ואוהדיה לקדמת הבמה. חשוב לציין שלא מדובר במשהו שייקח יום-יומיים ולא בטוח בכלל שגם בעונה הבאה מכבי חיפה תרוץ לאליפות, אך זה המחיר שמשלמים על עיכובים בתהליכים שחייבים לעבור.

נגישות