חי מהקונפרנס ליג: מכבי ת''א - ניס 0:0 (מחצית 1)משחקיהן של מכבי חיפה וב''ש נדחו, מכבי ת''א תשחקעושים היסטוריה: שגריר בחריין קיים ביקור במכון וינגייטליגיונר חדש: אילון אלמוג הושאל להארטברג האוסטריתגולדהאר יגיע לישראל, דסה סיכם עקרונית במכבי ת''אקלינגר: ''צריך לאטום אוזניים מביקורת חיצונית ורעשים''אבוקסיס: ''צריכים עוד 2-3 זרים ואז נדבר על מטרות''המשחק של מכבי חיפה מול בני סכנין צפוי להידחותארז כלפון: ''אלחם בנחישות בכל התופעות השליליות''אליניב ברדה: ''אנחנו חייבים להגיע מוכנים ומפוקסים''
כבש את הפסגה. אנדי מארי (אימג'בנק, Gettyimages)

השליט החדש של הטניס העולמי: סיפורו המרתק של אנדי מארי

רביעי | | 12:30    מאת גיא סלומון

לראשונה זה שלוש שנים לטניס העולמי יש מלך חדש ומקום ראשון חדש בעולם. אנדי מארי הפך לטניסאי הבריטי הראשון שמדורג במקום הראשון בעולם מאז הונהגה שיטת הדרוג של ה-ATP בשנות השבעים. מה הוביל אותו להגשמת החלום?

המסע של אנדי מארי הבריטי לעבר הגשמת החלום להפוך לטניסאי הטוב בעולם לא היה פשוט בכלל. המסע כלל ייסורים והרבה הקרבה ותובענות מצדו ומצד האם ג'ודי, שתמכה בו אימנה אותו מילדות ותמכה בו בכל הרגעים הקשים.

אנדי מארי הפך למקצוען ב-2005, בגיל 18. כבר בצעירותו סומן ככוכב גדול בעל פוטנציאל גדול בגילאי הנוער, אנדי מארי זכה בטורנירים החשובים בגרנד סלאמים לנוער. אנדי מארי התגלה לראשונה בישראל ברמת השרון, כשעזר לנבחרת הבריטית לנצח את ישראל במשחק הזוגות כשגבר על הצמד הישראלי אנדי רם ויוני ארליך. כבר אז הכישרון העצום של אנדי בלט לעין עם מגוון חבטות עשיר ואתלטיות יוצאת דופן.

אנדי מארי (אימג'בנק, Gettyimages)
מארי התקדם במעלה הדירוג וזכה בטורנירים חשובים, אך רק ב-2010 הגיע לגמר הגרנד סלאם הראשון שלו באוסטרליה בו הפסיד לרוג'ר פדרר. בשש השנים האחרונות מארי ביסס את עצמו בחמישייה הפותחת של הטניס העולמי, כשהוא חוסה בצלם של פדרר, רפאל נאדאל, ונובאק דג'וקוביץ'. הכישרון היה קיים, אך האופי הבעייתי, עצבים רופפים, חוסר סבלנות, ריבוי קללות לעבר השופטים וביקורת עצמית גבוהה שמנעה ממנו להתקדם, כמו כן קושי מבחינה פיזית.

אנדי מארי עבד קשה, התאמן בכל סוגי המשטחים כולל במשטח החימר, נסע לספרד ועבד על משחק הרשת שלו במשטחי הדשא. מארי החליף מאמנים רבים שלא הסתדר איתם, עד שבשנת 2013 לקח אותו תחת חסותו איוואן לנדל, טניסאי העבר האגדי שעזר לו רבות ושינה את הקו המחשבתי שלו. תחת לנדל, אנדי מארי זכה בשנת 2013 בווימבלדון והפך לבריטי הראשון מאז 1936 שזוכה בטורניר ווימבלדון.

אנדי מארי (אימג'בנק, Gettyimages)
מארי זכה בגרנד סלאם הראשון שלו בשנת 2012 באליפות ארה"ב הפתוחה, כשגבר על חברו-יריבו דג'וקוביץ ואף זכה במשחקים האולימפיים בלונדון שנערכו באותה שנה בלונדון. בשנת 2013 כאמור זכה בווימבלדון, אך מאז עד השנה מארי אומנם התקדם בהדרגה והפך לטניסאי מספר שתיים בעולם אחרי שנדאל ורוג'ר פדרר סבלו מפציעות ומירידה בכושרם עקב הגיל המתקדם, אך בגמרים שהגיע המשיך להפסיד לנובאק דג'וקוביץ', שביסס את מעמדו כטניסאי הטוב בעולם.

המהפך התחיל בסוף השנה שעברה כשהוביל את בריטניה לזכייה בגביע דייויס היסטורי לאחר שגברו על נבחרתה של צרפת. גם בתחילת השנה מארי המשיך את המומנטום הנהדר, אך עדיין נראה היה שחסר האופי והאגרסיביות כששוב הפסיד בשני הגרנד סלאמים הראשונים, באוסטרליה ובצרפת, ל"נולה". השינוי החל בקיץ, הן מבחינה אישית כשהפך לאבא בפעם הראשונה, עובדה שהפכה את מארי לשקול ורגוע יותר, והן מקצועית. הוא הפך לרציני ופחות מתעסק בשטויות שמסביב למשחק. הוא הפך ליותר ממוקד כשחזר לשתף פעולה עם לנדל, שהקרין שקט וקור רוח.

אנדי מארי (אימג'בנק, Gettyimages)
מארי זכה בווימבלדון בפעם השנייה בקריירה, זכה שוב במשחקים האולימפיים בריו, זכה בטורניר בייג'ין, וינה ופריז, ולראשונה בקריירה גם בטורניר סוף השנה בלונדון כשגבר על יריבו העיקרי דג'וקוביץ' ולקח את המקום הראשון בעולם על חשבונו. מארי סיים את השנה הטובה בחייו שנה חלומית עם מאזן של 78 ניצחונות ותשעה הפסדים בלבד, סיים עם רצף של 24 ניצחונות רצופות וזכייה בחמישה טורנירים רצופים. סך הכל אנדי זכה השנה בתשעה טורנירים.

בסף הכל לבריטי יש 44 תארים בסבב ה-ATP. הוא הפך לסמל של האי הבריטי ולגאוות הממלכה והפך בגיל 29 לטניסאי מושלם מכל הבחינות ובצדק מדורג ראשון בעולם. בעונה הבאה סבב הטניס הולך להיות תחרותי מאי פעם כשפדרר ונדאל יחזרו מהפציעות, דג'וקוביץ' ינסה להחזיר לעצמו את הבכורה. גם סטן ואוורינקה המסוכן שלקח השנה את אליפות ארה"ב הפתוחה, חואן מרטין דל פוטרו שחוזר לכושר כמו גם הצעירים המוכשרים - מילוש ראוניץ' ואלכסנדר זברב - שיאיימו על הצמרת לאנדי מארי הולכת להיות שנה מאתגרת בפסגה אך אין ספק שמארי הוכיח שהוא כאן ולעוד הרבה שנים בטופ העולמי לא יוותר בקלות על הפסגה. להתראות בשנה הבאה.

נגישות