עדיין ללא ניצחון: רק 1:1 לליברפול מול קריסטל פאלאסיובנטוס ניצחה 0:3 את ססואולו, נאפולי כבשה חמישייהמדליית ארד ללונה צ'מטאי סלפטר בריצת 10,000 מטריםאתלטיקו מדריד הביסה 0:3 את חטאפה, צמד למוראטהבשורה לאוהדים: רכבות מחיפה בסיום המשחק ברביעימכבי בני ריינה החתימה את שחקן הכנף לזאר יובאנוביץ'שחייה: מיכאל לייטרובסקי רביעי בגמר אליפות אירופהמשלימים את הסגל: ג'וש פאטון חתם בהפועל גלבוע/גלילממשיכה להתחזק: ג'ורדן בוטאקה חתם בהפועל ירושליםהקאמבק הושלם: דור פרץ חוזר רשמית למכבי תל אביב
אורן טל בטור אישי לישראל ספורט:

מעשה אבות סימן לבנים?

תווית היורש של אגדת כדורגל נוסטלגית, מודבקת על פני כוכבים צעירים עוד לפני שקרעו זוג נעליים

> 13:35

תווית היורש של אגדת כדורגל נוסטלגית, מודבקת על פני כוכבים צעירים עוד לפני שקרעו זוג נעליים. מכאן ואילך, הלחץ מכה בהם ולרוב זה מסתיים בכישלון, או תחושת פספוס טורדנית לכל היותר. ריקארדו קווארסמה, רוביניו, ג'ונתן וודגייט, שמות כאלו לדוגמא תרתי משמע נפלו תחת המשוואה הזאת. אך מנגד, ישנם ילדי פלא נוספים ששמם נקשר לאגדת כדורגל ולא בגלל כישרונם – אלא מפני שהאגדה הזו היא זו שהביאה אותם לעולם. הנה כמה מהצעירים העולים בכדורגל שמהרגע בו פקחו את עיניהם לראשונה, ראו איך תהילת אביהם המאיימת מלווה אותם לכל מקום.

"צ'וליטו"– חלוץ הגנתי

ג'ובאני סימאונה, ג'יו כפי שמכונה, הוא חלוץ מטרה שגדל בריבר פלייט הארגנטינאית ופרץ בעונה החולפת בגנואה מהסרייה א', שם כבש 16 שערים ב- 36 הופעות, כולל צמד מרשים בניצחון הגדול והמפתיע על יובנטוס בנובמבר. לג'יו אזרחות ארגנטינאית לצד אזרחות ספרדית במקביל הודות לעובדה כי נולד במדריד. הוא בחר להשתייך לנבחרת ארגנטינה ולרדוף אחר הצלחתו של האבא דייגו סימאונה, ואף זכה עם האלביסלסטה באליפות דרום אמריקה לנבחרות עד גיל 20, כשהוא מסיים כמלך השערין של הטורניר עם 9 כיבושים.

הדור הבא, ג'ובאני סימאונה (getty)

יכולת הסיום של ג'יו הצעיר מול השער היא חדה ומלוטשת, והמהירות שלו מסחררת. אך למרות שהחלוץ בן ה- 21 משחק בחוד ההתקפה, דמו של צ'ולו הזורם בעורקיו לא מניח לו להרפות מהאספקט ההגנתי במשחק - אתה יכול אולי להוציא את סימאונה מההגנה, אבל אתה לא יכול להוציא את ההגנה מסימאונה. הילד ג'יו מביא איתו אקס פקטור לחלק ההתקפי בדמות לחץ אגרסיבי ושטח עבודה רחב יריעה, ובעונה החולפת הצליח לשמור על ממוצע גבוה של תיקולים פר משחק, כשהוא מגלם את האופי העיקש והנשכני בזמן שהכדור לא בשליטתו - בדיוק כמו אבא דייגו. אלכסנדרו קוסטקורטה שחקן העבר התמוגג ב-SKY italia מסימאונה הצעיר כשסיפר: "אביו היה שחקן קשוח ואני חטפתי ממנו כמה מרפקים ממנו אני זוכר, אפשר לראות שזה הבן של דייגו לפי האופי הלוחמני שלו על המגרש". יחד עם זאת, יכולת הכדרור של ג'יו כמו גם הדיוק במסירות שלו עדיין לוקות בחסר כשמדברים על הרמות הגבוהות יותר, אך אלו כישורים שעוד אפשר לשפר בשלב כה מוקדם בקריירה.

הדיווחים האחרונים מצביעים על מעבר אפשרי של ג'יו סימאונה לפריימר-ליג, כנראה לצרעות מווטפורד, בזמן ששמה של פסז' גם הוא עלה על הפרק. "לג'ובאני יש איכויות שאני אוהב מאוד", ציין דייגו "צ'ולו" סימאונה מאמן אתלטיקו מדריד. ומה לגביי שיתוף פעולה אפשרי עם אבא? דייגו סימאונה פחות מתרגש מהמהלך והצהיר בלב שלם: "הוא בהחלט יהיה שחקן כדורגל גדול, אבל לא בקבוצה שלי. זה יהיה קורבן גדול מדי וכדורגל לא צריך להיות כזה".

שושלת מאלדיני: החולצה מספר 3
השם מאלדיני מלווה את הכדורגל האיטלקי בכלל ואת מילאן בפרט כבר קרוב לשבעים שנה. הוא טומן בחובו דינסטיה מלכותית שהחלה לה אי שם בשנות ה-50' עם הסב צ'זארה מאלדיני, הראשון לשם המהולל ששלט בהגנת הרוסונרי במשך 12 שנים, חמש מתוכן עם סרט הקפטן על ידו. צ'זארה רכש את אהבת הקהל המילאנזי והעניק לו בתמורה לכך ארבע צלחות של ה'סקודאטו' בנוסף לגביע אירופי ראשון בשנת 63'. עד שלהי שנות השישים, שלט ביד רמה צ'זארה בהגנת הרוסונרי, עד שאפסו כוחותיו וירד מכס המלכות. צ'זארה פשט מגופו את החולצה מספר 3' כדי לפצוח במסלול אימון, והותיר אחריו חלל עמוק בחלק האחורי של הקבוצה. את החלל הזה תפס בנו אחרי שני עשורים כמעט יתומים מתארים למילאן, והחזיר את הזהות לרוסונרי כמו גם את השם מאלדיני הגדול, אל ליבת הכדורגל העולמי.

צ'זארה הביא לעולם את פאולו מאלדיני (getty)

צ'זארה מציג בגאווה למילאן את הבן פאולו מאלדיני מאלדיני השני ירש את החולצה מספר 3' של אביו בשנת 85', שם ערך את הבכורה שלו כשהוא בן 16 בלבד. תחילה נכנס פאולו בחשש לנעליו הגדולות של אביו צ'זארה, ובחלוף השנים הצליח לצמוח בתוכן עד שהפכו קטנות מדי עבורו. פאולו מאלדיני היה מנהיג אהוב ונערץ על כל סובביו באיטליה ומסביב לעולם. 902 הופעות לפאולו במדי מילאן הנחתמות ב-26 תארים, חמישה מהתארים הללו הם גביע אירופה לאלופות (שני רק לחאנטו מריאל מדריד) – בעזרתם הוא חרט את דיוקנו על מועדון הפאר האיטלקי, ונחתם בדפי ההיסטוריה כמנהיג הנצחי שלו. פאולו לבש בגאווה את החולצה מספר 3 של אביו במשך כל המסע בן 24 השנים שלו במילאן, כשירד המסך על הקריירה של פאולו ב- 2009, החולצה מספר 3' נתלתה לה גבוה למעלה עד שיגיע הבן הבא למשפחת מאלדיני, שימשיך את שושלת המלוכה הנערצת. הנה חלפו להן רק שנים אחדות, והחולצה הזו אולי תשוב לככב בסאן-סירו בקרוב מאוד. הפעם היא עתידה לעטוף את בנו הבכור של פאולו ונכדו של צ'זארה, כריסטיאן מאלדיני השלישי.

הילד הבכור מצמד הבנים של פאולו קיווה ללכת בעקבות מורשת אביו וסבו צ'זארה, ולכן פצח במחלקת הנוער של מילאן בתפקיד הבלם וגם שימש כקפטן הקבוצה הצעירה. אם לשפוט לפי הכיוון בו הרוח נושבת - כריסטיאן בן ה-21 עדיין לא הוכיח וגם רחוק מכדי להוכיח שהוא ראוי ללבוש את החולצה המחייבת של אביו וסבו לפניו. הוא מתקשה להרים את יכולות המשחק שלו מעבר לליגה הרביעית באיטליה. אך ממש מעבר לפינה מחכה גם האח הקטן דניאל בן ה-16 להזדמנות להוכיח כי הוא ראוי לרשת את החולצה המחייבת, ובאיטליה מספרים כי הוא גם מחזיק בפוטנציאל יותר גדול לכך מאשר אחיו הבכור כריסטיאן. בזמן שהבכור מתקשה להתקרב אל הרף הגבוה באילן היוחסין המשפחתי, ודניאל הקטן מטפס לו לאיטו במחלקות הנוער של מילאן, אוהדי הרוסונרי ממתינים בסבלנות לרגע בו החולצה האלמותית תופיע בשלישית על כר הדשא בסאן סירו, והשם מאלדיני הגדול יחזור שוב לחיים.

הקולגה מבית של ריבאלדיניו:
לא צריך להרבות במילים באשר לזהות כוכב העבר שהביא לעולם את ריבאלדיניו הצעיר, השם המסגיר לא משאיר מקום לטעויות. מה שנאחל רק לילד שלו זה שיכוון יותר לחקות את כישרונו של אביו, החקוק בסלע עם המספרת המדהימה מול ולנסיה בקאמפ-נואו, ולא את כישורי התיאטרליות המשובבים בתקרית ההיא מגביע העולם 2002.

ריבאלדיניו כבר הספיק להיכנס לדפי ההיסטוריה ביחד עם אבא ריבאלדו, כשהפכו לצמד האב והבן הראשון אי פעם אשר שיחק ביחד במשחק רשמי. זה קרה בעונת 2015 במדי מוג'י מירים מהליגה השנייה בברזיל, שם החל ריבאלדיניו את הקריירה. האבא והבן שמו את ידם על עוד פיסת היסטוריה קטנה ולא פחות מרגשת, כאשר זכו לכבוש יחדיו באותו משחק, בניצחון 1-3 על מקאה חברתה לליגה השנייה.

ריבאלדו יצר דור עתיד מוצלח (getty)

ריבאלדו והבן במשחק בו כבשו יחדיו

(קרדיט: 101greatgoals).

ריבאלדו ויטור בורבה פריירה ג'וניור, זה השם של הילד בן ה-22 המוצב בתור חלוץ מטרה. הקריירה שלו עדיין בתחילת דרכה אך הוא כבר הספיק  עד כה לנדוד לבואבישטה הפורטוגלית וחזר ארצה לברזיל כדי להמשיך לטייל בין עוד שלוש קבוצות מהליגה הראשונה. במאזנו 11 כיבושים מתוך 47 הופעות בסך הכול, והקיץ הוא שוב ינסה את מזלו באירופה לאחר שחתם בדינמו בוקרשט מרומניה. ריבאלדו שניסה לקדם את בנו דווקא לאיטליה אמר: "יובנטוס, רומא, אינטר, מילאן, לאציו- כל הקבוצות האלה יהיו טובות עבורו. אבל הוא צריך לעבוד קשה קודם כדי להוכיח את עצמו ולהפגין את הכישרון העצום שיש לו, ולא בגלל שהוא הבן שלי".

משפחת זידאן עושה את מדריד:
כבר הרבה שנים שהכדורגל מחפש אחר היורש של זידאן. כישרונות צעירים הוטחו בפנינו במעטפת שקרית של  "הזינדין זידאן הבא", ואלו נפלו כמו זבובים אחד אחרי השני – החל מיוהאן גורקוף בבורדו, דרך סמיר נאסרי במארסיי ועד לברונו קיירו בליברפול. כולם נזרקו אל המים העמוקים כשעל ידיהם מצופים מבטון, ולאחר שלא הצליחו להצדיק את התואר המחמיא נדבקו באות קלון שתרדוף אותם עד שיתלו את הנעליים. סמיר נאסרי סיפר על ההשוואה הזו לזידאן שעשתה עמו רק עוול: "אני לא חושב שזה הוגן להפיל כזה לחץ על שחקן צעיר" סיפר הקשר הצרפתי, "יש רק זינדין זידאן אחד". הגיעה העת והמשא האדיר והתובעני של השם זידאן מצא לעצמו עכשיו קורבן מבית, ונחת הישר על כתפיו של בנו הבכור של זינדין זידאן - אנזו פרננדס.

אנזו זידאן, האבא בוחן מקרוב (getty)

ארבעה בנים נולדו למאמן הצרפתי, כולם אגב נקלטו כבר ב'קאנטרה' של ריאל מדריד ומחכים לפריצה שלהם בעתיד. אנזו הבכור בן ה-22 שאל את שם המשפחה מאמו כדי לנסות ולחמוק מההשוואות המתבקשות אל האבא, בעוד שמו הפרטי נבחר על ידי זיזו כמחווה לאליל האורוגוואי שלו - הפליימייקר הנהדר אנזו פרנצ'סקולי. אנזו הצעיר ערך העונה את צעדיו הראשונים בקבוצה הבוגרת תחת הדרכת אביו, ואף כבש בהופעת הבכורה שלו כמחליף בניצחון על לאונסה הקטנה בגביע המלך.

אנזו משחק בעיקר באגפים אך לעיתים גם כקשר התקפי כמו זיזו, והוא היה אחד משני הקפטנים של ריאל מדריד ב' המשחקת בליגה השלישית בספרד. בעונה החולפת כבש חמישה שערים אליהם הוסיף חמישה בישולים ב-32 הופעות בקבוצת המילואים של הבלאנקוס. אך את קפיצת המדרגה בקריירה הוא לא יוכל לעשות בריאל מדריד, גם לא עם אבא זידאן על הקווים. חבריו ממחלקת הנוער מרקו אסנסיו ולוקאס ואסקז מקדימים את אנזו בהיררכיית הספסל של הבלאנקוס, וכדי לקבל דקות משחק ב'לה-ליגה' הוא יודע שהוא חייב לעזוב את בית אביו, וכך עשה השבוע כשחתם בדפורטיבו אלאבס סגנית מחזיקת הגביע הספרדי. אנזו פרננדס כובש בבכורה שלו במדי ריאל מדריד תחת אביו (קרדיט:

הרומנטיקה וההתרפקות על העבר לעולם ילכו יד ביד עם הכדורגל. הענף הזה גדוש בהצלחות הבנים של כוכבי עבר כגון - דימיטרי פייט, דייגו פורלאן, האחים אלקנטרה, קספר שמייכל, איידור גודיונסון, צ'אבי אלונסו ועוד שמות גדולים שלא קרסו בשעת מבחן. אך בל נשכח גם את הסיכון המצוי בסיטואציה המורכבת הזו, סיכון שמתפקד כסוכן כפול בראשם של הצעירים. דוגמאות לכך גם כן ניתן למצוא בשפע - אדיניו (בנו של פלה) הצליח להכתים במעט את השם הדגול של אביו, סטפן בקנבאואר הבן של ה'קייזר', ואפילו ברוקלין בקהאם פצח בקריירה קצרצרה של שנתיים כושלות בכדורגל. נחזיק אצבעות מכאן לאותם כישרונות צעירים שצוינו למעלה ששם משפחתם לא יהווה מכשול מנטלי עבורם, אלא יסייע להם להחזיר אל המסך שלנו לפחות קמצוץ מן הקלאסה הנשכחת של האבא.

נגישות