גם באיטליה: הליגה תחזור רק במצב שיאפשר זאתשחקני מכבי ת''א הסכימו לקצץ כ-50 אחוז משכרםמנהלת לה ליגה ביקשה מהקבוצות לקצץ במשכורותרשמית: פליק האריך את חוזהו בבאיירן עד 2023רשמית: הפרמייר ליג לא תחודש עד הודעה חדשהקדוש לשחקנים: ''לצאת לחל''ת - המעט שניתן לעשות''דיווח: ''אברטון רוצה את גארת' בייל וחאמס רודריגס''חוגג: ''החלמתי סופית מהקורונה, יכול לטייל חופשי''סוארס: ''הביקורות בנוגע למשכורות פגעו בשחקנים''המנהלת לקבוצות: ''מהלך כמו בבלגיה לא על הפרק''
איתי שכטר במשחק אתמול (מכבי ת''א, האתר הרשמי)

המטרה של מכבי ת''א: לעצור את כדור השלג בהקדם

שישי | | 09:36    מאת חיים נתנאל

אחרי ההדחה המשפילה מהליגה האירופית מול סודובה, הצהובים חייבים לחשב מסלול מחדש. האחריות של איביץ' גדולה, השחקנים צריכים לשנות את קו המחשבה ובהנהלת המועדון חייבים להתעורר

המשימה העיקרית העומדת בפני ראשי המועדון הצהוב אחרי ההדחה המבישה אמש (חמישי) מהליגה האירופית היא לעצור את כדור השלג שהלך ותפח ומאיים להרוס למכבי תל אביב עונה שלמה. אם את ההדחה במוקדמות ליגת האלופות מול קלוז' הרומנית עוד אפשר לקבל לאחר שזו גם עברה את סלטיק הסקוטית, את ההשפלה מול קבוצה ליטאית צנועה בשם סודובה קשה יהיה להעלים ולקבל.
 


ההדחה מהמסגרת האירופית בשלב כזה מוקדם ועוד מול קבוצה אלמונית שכזו חשף את כל הבעיות המקצועיות, הניהוליות והחברתיות בקבוצה שאך לפני שלושה חודשים זכתה באליפות מרשימה שתיזכר לשנים. דווקא לנוכח האליפות האלגנטית הזאת, הכישלון באירופה כל כך מהדהד כי השפעתו עלולה לחלחל גם לעונה שבפתח. מכבי תל אביב, על כל שדרת הניהול שלה, הצוות המקצועי והשחקנים עצמם, חטאו בחטא היוהרה בדיוק כמו שאירע בשנה שעברה להפועל באר שבע שהתרסקה בליגה לאחר טעויות ניהוליות ומקצועיות. דבריו של המנכ"ל בן מנספורד בתחילת השבוע שמכבי תל אביב כלל לא טעתה בקיץ יכולים לא רק לעורר גיחוך, אלא לפי התחושות הקשות שמביעים האוהדים הזועמים - זוהי זריית חול בעיניים וגניבת דעת.

הכישלון הניהולי, כולל מערכת הסקאוטינג, נחלו כישלון חרוץ בכל הנושא של חיזוק הסגל. דווקא לאחר אליפות נוצצת כזו, במכבי תל אביב היו חייבים להיישיר מבט מול המראה ולהבין שהסגל הזה גם אם היה טוב לליגה הישראלית, לא מספיק גם מול איזובי הקיר של הליגות הכי שכוחות אל באירופה. התירוץ של ה"פייר פליי" יכול לשמש בקושי "עלה תאנה" על הכישלון הניהולי והמקצועי. לא יתכן שאיזי שרצקי כל שנה יצליח "לפגוע בזרים", להביא אותם לקריית שמונה ועוד לעשות עליהם כסף ובמכבי תל אביב לא יכולים להנחית חלוץ זר אחד לרפואה. ההתנהלות וגרירת הרגליים מול אלי דסה, הכישלון בהבאת חלוץ 9 אמיתי, השערוריה בכל הנושא הרפואי שמותיר חללים תרתי משמע במצבת השחקנים חילחלה גם לנושא המקצועי.

ולדימיר איביץ' אתמול (מכבי ת''א, האתר הרשמי)
בגזרת המאמן אי אפשר להעטיר ים של סופרלטיבים על ראשו של המאמן ולאדן איביץ' ואחרי חודשיים לשלוח אותו הביתה. ובכל זאת - למרות שאיביץ' לא קיבל את כל מה שרצה וזאת גם לנוכח הפייר פליי, הכישלון האירופי מונח לפתחו בכל המובנים. משהו לא טוב עבר בין איביץ' לבין השחקנים אותם הוא כל כך אהב ולמעשה דאג שרובם ישאר בקבוצה. ממאמן שידע ליצור תחרות ולהשאיר את שחקניו במתח וברעב תמידי, נפל גם הוא למעיין איזור נוחות ולא דאג לרענן את הסגל. רק לאחר ההפסד הביתי בשבוע שעבר מול סודובה בנתניה כשנשאל איך הוא מעלה שחקן בהרכב הראשון לאחר שכלל לא ערך מחנה אימונים (ניק בלקמן, עוד לפני קלוז') על פני שחקנים שעשו מחנה אימונים מלא כמו מתן חוזז או איילון אלמוג? איזה מסר זה משדר?

איביץ' הסכים עם העניין. אתמול בלקמן פתח על הספסל וחוזז כבר היה בסגל ושותף בהמשך. המאמן הסרבי נכשל בגדול בזה שהעקשנות שלו, שהייתה אולי סוד הצלחתו בעונה שעברה, הביאה אותו דווקא לקיבעון מחשבתי וחוסר יצירתיות. הסטייה מהדרך שהוא עצמו קבע שמי שטוב ישחק, הביאה אותו לכישלון הצורב. אם בעונה שעברה כל חילוף שלו היה בינגו וכל "מטאטא ירה", וכל מי שעלה מהספסל כבש, הרי העונה עד כה כל הרכב שהעלה נכשל בגדול.

ההרכב הפותח אתמול (מכבי ת''א, האתר הרשמי)
ויש את סוגיית אלירן עטר. דווקא איביץ' שהיה אמור להיות חף מכל התחשבנות אישית נכנס בדיוק למשבצת בו היה ג'ורדי קרויף לפניו. המאמן, שהכיר בכשרונו של עטר ונוכח גם לדעת שזה הציל לו את המשחקים באירופה עד ההפסד לקבוצה הנורבגית וגם בליגה עם שעריו המכריעים, מעלים את אלירן עטר ללא סיבה נראית לעין. גם אם הייתה רווחת הדעה שעטר "לא עושה הגנה", דבר שדווקא החלוץ שיפר מאוד, או אין לו כושר ל 90 דקות, הדעת איננה סובלת התעלמות מוחלטת לחלוטין כאשר הוא אפילו לא אופציה לחילוף. לא יעזרו כל האמירות שמדובר בעניין מקצועי. כל אוהד מכבי תל אביב ממוצע לא יכול לבלוע את ה"לוקש" שמנסים להאכיל אותו. איביץ' לא יכול להתעלם מהתמיהה הזו גם של האוהדים וגם של התקשורת. אם הסרבי חפץ חיים ואם ירצה לשוב ולהתגאות בחדר ההלבשה הבריא שלו, הוא יהיה חייב לסדר את ענייניו מול עטר שגזר על עצמו שתיקה רועמת.

ויש את השחקנים. אם הם אמיתיים עם עצמם וספורטאים מקצוענים, הם חייבים מהר מאד לשנות "פאזה" ולהתחיל להבין שעונת האליפות מתה ויש להתחיל מחדש. אם לא, כבר כאן  הם יכולים לחתום ויתור ולתת על מגש של כסף את האליפות לבאר שבע, למכבי חיפה או אולי לבית"ר ירושלים. מה קורה עכשיו בקרית שלום? אם במכבי תל אביב חשבו למשוך עם דור פרץ  עד סוף העונה, במועדון יאיצו את המכירה שלו מול שתי הקבוצות ממוסקבה, דינמו ולוקומוטיב. אם הצהובים פינטזו על 4.5 מיליון יורו, הם יסתפקו ב 3 מיליון, אולי קצת יותר עם אחוזים ממכירה עתידית. הישארות של פרץ בקבוצה במיוחד לנוכח הירידה הדרסטית ביכולתו יכולה להוות מנייה בירידה שגם את הסכום הזה לא יקבלו בעתיד.

מאבד ביטחון. אנדראס יאניוטיס (ישי נאמן)
ז'איר אמאדור, שאיביץ' טען שאינו יודע כלל על רצונו חעזוב, אם עדיין הצעה עבורו תלויה ועומדת - מכבי תמכור אותו לכל המרבה במחיר. במועדון לוקחים גם את השוער היווני אנדראס יאניוטיס כפרוייקט ונראה שמאמן השוערים יצטרך לעבוד מאד על הצד המנטלי כמו גם המקצועי עם השוער היווני, שנקלע שלא באשמתו גם ליכולת רעה מאד של שחקני הקבוצה בכלל ושחקני ההגנה בפרט וכמובן גם לשפר את יכולתו. לא כך רצתה מכבי תל אביב לפתוח עונה חגיגית שכזו - עונה שלאחר אליפות מרשימה מאוד וחזרה לאיצטדיון בלומפילד המחודש והמפואר. אבל כדי שהאכזבה הגדולה לא תחלחל גם לליגה חייב המועדון הזה, כולל כל אגפיו הניהולי, המקצועי והשחקנים עצמם לקחת את עצמו בידיים ולהתחיל מבראשית.

   כל האתרים המובילים בקליק!

נגישות

showcase הנגשת אתרים | כל הזכויות שמורות