ברזיל פתחה את הקופה אמריקה עם 0:3 על ונצואלהמילווקי השוותה ל-2:2 מול ברוקלין, קיירי אירווינג נפצעהולנד חזרה בסטייל למרכז הבמה, אוקראינה מאוכזבתנבחרת הולנד חזרה ליורו עם 2:3 נהדר מול אוקראינהאוסטריה חגגה ניצחון היסטורי, ציון דרך מרשים לגרגוריץ'דג'וקוביץ': ''זה חלום עבורי, היה קשה, אני גאה ומאושר''ניצחון היסטורי ביורו לאוסטריה, 1:3 על צפון מקדוניההגרנד סלאם ה-19: נובאק דג'וקוביץ' זכה ברולאן גארוסבתום קרב אדיר: שיא ישראלי לאיתי גולדפדן ב-100 חזהבסגל חסר במיוחד: מכבי חיפה פתחה את האימונים
שר הספורט חילי טרופר עם יו''ר הוועד האולימפי יגאל כרמי (עמית שיסל, הוועד האולימפי)

''החזירו אותנו לפעילות, ההחלטות שלכם הן תמוהות''

שני | | 15:41    מאת מערכת ישראל ספורט

הוועד האולימפי שלח מכתב לשרי הספורט והבריאות, אחרי שנושא החזרת הספורט לא עלה לדיון בקבינט הקורונה: ''ההחלטה להתיר פעילות חלקית היא אינה עקבית מבחינה אפידמיולוגית ועבורנו גם אינה שקופה''

ראשי הספורט הישראלי פנו פעם נוספת לממשלה ודורשים להחזיר את הספורט המאורגן לפעילות מלאה ומיידית. אתמול (ראשון) אמור היה קבינט הקורונה להחזיר את הספורט לפעילות מלאה, אלא שהנושא לא עלה כלל לדיון. הוועד האולימפי בישראל, הוועד הפראלימפי, התאחדות איל"ת, איגודי הספורט ומרכזי הספורט פנו בנושא במכתב בהול לשר הבריאות יולי אדלשטיין ושר התרבות והספורט חילי טרופר, עם העתקים למנכ"ל משרד הבריאות, פרופ' חזי לוי, ממונה הקורונה פרופ' נחמן אש, יו"ר איגוד רופאי בריאות הציבור פרופ' חגי לוין ומנכ"ל משרד התרבות והספורט רז פרויליך.

תחת הכותרת "בקשה לפגישה דחופה בנוגע להחזרה מיידית של הספורט המאורגן לפעילות", נכתב: "אנו, ראשי איגודי הספורט וגופי הרוחב, פונים אליך בשם אגודות הספורט, הקבוצות, המאמנים והשחקנים, בדרישה להחזיר את כלל פעילות הספורט המאורגן לפעילות! אנו מבקשים להיפגש עמך בדחיפות כדי לדון בנושא. ב-1/11/2020 החליט קבינט הקורונה להתיר חידוש פעילות של ענפי ספורט המים וכן פעילות חלקית של צעירים שהספיקו להתחרות מספר פעמים בעונה האחרונה ועד מרץ 2020. בניגוד לפרסומים קודמים ולציפיותינו, לא ניתן אתמול, 15/11/2020, היתר לחידוש יתר פעילות הספורט המאורגן. כבוד השר אנו מעריכים את עצם ההכרה בחשיבות בפעילות הספורט".

עוד נכתב: "ברור לכולנו שבמציאות הנוכחית, לא היה קל לאשר חזרה של רוב פעילויות הספורט וללא נחישותך לא בטוח שזה היה קורה. עם זאת, אנו סבורים שהחלטה להמשיך להתיר פעילות ל"אלמנטים נבחרים" מתוך המערך השלם של הספורט המאורגן אינה עקבית מבחינה אפידמיולוגית ועבורנו גם אינה שקופה מבחינה אפידמיולוגית. ההיתר הסלקטיבי מביא להמשך הפגיעה במערך כולו, תוך החמצת הזדמנות להישען על מערך הספורט המאורגן כאמצעי למניעת הפצת תחלואה וכאמצעי לשיפור המערכת החיסונית. למשל, ההחלטה השרירותית לאפשר פעילות רק לילד או ילדה שכבר הספיקו להתחרות היא תמוהה. כלל הילדים בספורט המאורגן נפגשים תמיד באותה קבוצה ולא מתערבבים עם קבוצות אחרות. המדובר באותם ילדים שממילא נפגשים זה עם זה בגנים הציבוריים, בעידוד משרד הבריאות, שמבין את חשיבות הפעילות הגופנית לבריאות הגוף והנפש".

כן נכתב כי "ההחלטה השרירותית שלא לאפשר לספורטאים הבוגרים לפעול תמוהה גם היא, כאשר ברור שגם המבוגרים נפגשים זה עם זה בקבוצות קבועות, וכי נראה שמבחינה אפידמיולוגית אין הבדל בין הפעילויות הלא פורמליות שמקיימים הבוגרים בהיתר משרד הבריאות לבין פגישתם באופן אחראי וסדור לאימון מאורגן. יודגש שהתרת פעילות במסגרת מאורגנת רק לאוכלוסיות מסוימות פוגעת במערכת הספורט באופן מלא, כמעט כאילו נותרה המערכת כולה מושבתת. הספורט המאורגן בנוי על מארג רב-גילאי ורב-מגדרי שהרצף וההתמדה הם מאבני היסוד שלו. הטוענים ש"לפחות הספורטאים המקצועניים" או "הצעירים הפעילים" ממשיכים, לא מבינים שהמדובר בפלסטר על שבר מדמם שנותן מראית עין של טיפול, כאשר למעשה הוא מעמיק את הפגיעה לטווח הארוך".

ראשי הספורט סיכמו: "לפיכך, אנו מבקשים לאפשר לנו לפעול למען הספורטאים ולחזור להפעילם באופן אחראי, כך שנמנע או לפחות נצמצם את הנזקים הבריאותיים, הנפשיים והמערכתיים המצטברים. אנו מתחייבים להמשיך לפעול בהתאם לכל ההנחיות ולעמוד בכל הדרישות. הספורט המאורגן נשען על עבודתם של מאמנים ומדריכים מוסמכים לפי חוק שמשמשים, למעשה, סוכני בקרה ופיקוח על יישום הנחיות הקורונה ומניעת התפשטות המגפה. לנו, אנשי הספורט המאורגן, יש את היכולת אמיתית לקיים פעילות אחראית שמסייעת לבריאות ושמגבירה את פעילות המערכת החיסונית. הספורט תורם לבריאות הציבור כולו ומסייע לכולנו לעבור את המשבר בצורה הטובה ביותר ועם חוסן פיסי ומנטלי. לפיכך, אנו מבקשים לקיים אתכם פגישה דחופה בנושא".

נגישות