פרנקפורט זכתה בליגה האירופית, 4:5 בפנדלים על ריינג'רסאבן: ''חשבנו שהמשחק בידיים שלנו, קיבלנו בעיטה בתחת''הפועל ת''א צימקה ל-2:1 מול מכבי ת''א, ערב ענק לטימורחוזר לאדום: גידי קאניוק סיכם לשנתיים בהפועל חיפהאליפות אירופה בגלישת רוח: יואב עומר עלה למקום ה-5ההחלטה בעניין העונש של סכנין תתקבל עד ליום שלישיקאמבק: דורון אוסידון מונה לנציג הבעלים בבני יהודהנשים: נבחרת ישראל תשחק באליפות העולם ב-3X3אוהדי ב''ש נגד ההתאחדות: ''הכדורגל שייך לאוהדים''דוידסון: ''יום אחד יקרה רצח במגרש וכולנו נבכה על זה''
שוער מכבי נתניה, דני עמוס (ישי נאמן)

מכבי ת''א לא תיענש על הקריאות ''הומו'' לדני עמוס

רביעי | | 17:43    מאת אדי חליאבין

הצהובים זוכו בעקבות האירועים במשחק מול מכבי נתניה, עו''ד מרגלית: ''מאיר קרא 'קוקסינל' וזה לא טופל''. הדיין ליובין: ''במאה ה-21 המילים האלו לא קללה. מי שמשמיע קריאות אלה כדי להעליב הוא בור וחשוך''

מכבי תל אביב עמדה היום (רביעי) לדים בעקבות אירועי המשחק מול מכבי נתניה, בגין התנהגות בלתי הולמת של קהל אוהדים. כזכור, שוער מכבי נתניה דני עמוס קרא לשופט והתלונן על קריאות: "דני עמוס ההומו", מצד הקהל הצהוב ב-2:2 האחרון בין הקבוצות. בסופו של דבר, הדיין נועם ליובין החליט לזכות את הצהובים-כחולים.

ליובין כתב: "נשאלת השאלה האם נכון יהא להרשיע את הנאשמת בגין קריאות אלו. ראשית אומר כי מסכים אני שמדובר בקריאות משפילות כהגדרתן בחוק אשר ראוי כי לא יישמעו במגרשי הכדורגל , כמו קריאות משפילות רבות הראויות לכל גינוי כגון קללות בגנותו של אדם זה או אחר, קללות המציינות את שמו של אדם זה או אחר ולאחריהם מושמעת המילה "מת" וכו'. מדובר בקריאות קשות אשר אינן ראויות אולם לצער הכל כנראה בלתי נמנעות ואשר על כן , לא עמדו עד כה קבוצות לדין בגין קללות שנשמעו מהיציע (אדגיש כי אין המדובר בהתבטאות גזעניות של קהל אוהדי עליהם עומדת קבוצה לדין או כאשר במקרה מעין זה הקשור לבעלי תפקידים/שחקנים וכו' העומדים לדין בגין קללות אלו ואחרות)".

דני עמוס ויובל אשכנזי (ישי נאמן)
הדיין הוסיף: "מדוע אין עומדות קבוצות לדין על קללות הנשמעות מהיציע? מאחר וראשית אכן מדובר במדרון חלקלק אשר יגרום להעמדות בלתי נגמרות של קבוצות על כל קללה הנשמעת מהיציע (וכידוע ושוב לצערנו, קללות נשמעו, נשמעות ויישמעו עוד בעתיד) וחשוב מכך- הרי שאין קבוצות יכולות למנוע מאדם זה או אחר לקלל. נכון הוא הדבר כי כאשר מדובר על קללות גזעניות הרי שהמקרה הוא אחר אולם כאמור מדובר במקרה קיצוני ונראה לי כי מדובר במקרה שונה. אדגיש כי כבר בשנת 2017 , ובעקבות מקרים דומים, ביקש, הח"כ כתוארו אז יואל רזבוזוב לתקן את סעיף 15 לחוק לאיסור אלימות בספורט המתייחס להתבטאויות גזעניות אסורות, ולהוסיף איסור על התבטאויות הנשמעות על רקע של נטייה מינית אולם תיקון זה נדחה ע"י הכנסת מס' פעמים וירד מסדר יומה".

ליובין הוסיף: "גם תקנון המשמעת של ההתאחדות לכדורגל אינו מייחד סעיף או חלקו במיוחד לקריאות על רקע נטייה מינית וכך נותרנו למעשה עם השאלה האם "הומו" מהווה קריאה בלתי ראויה השונה מכל קללה אחרת, קשה ממנה ואשר ראוי כי בגינה תעמוד קבוצה לדין? לאחר ששקלתי החלטתי כי לא כך הוא הדבר ואסביר בקצרה. חיים אנו בתקופה אחרת, תקופה שבה קיימת פתיחות רבה יותר של הציבור כלפי נטייתו של אדם, וטוב שכך, ואין צורך להכביר בדוגמאות. לטעמי מה שנחשב בעבר כקללה או עלבון, אינו מהווה עוד קללה או עלבון במאה ה- 21 אלא לזה המשמיע את אותה קריאה ועל היותו בור וחשוך בחושבו כי הקריאה "הומו" הינה עלבון".

הדיין סיכם: "נכון הוא הדבר כי יכול ואין זה ראוי להשמיע קריאות מסוג, כמו גם להשמיע עוד קריאות מסוגים שונים אשר נשמעות במגרש הכדורגל ועדיין לצערנו קריאות מעין אלו נשמעות ויישמעו כאמור לעיל אף בעתיד. בעניין זה הרי שיש לייחד את אותן העמדות לדין של קבוצות בגין התבטאויות וקללות אוהדיהן לאותן התבטאויות גזעניות עליהן אין סליחה ואין מחילה לא היום ולא בעתיד ולמקרים קיצוניים שונים שייקלו כל מקרה לגופו. אשר על כן החלטתי לזכות את הנאשמת, תוך הצטרפות לגינויים בדבר כל קללה או התבטאות לא ראויה שנשמעת מאת קהל אוהדים זה או אחר".

אוהדי מכבי ת''א (ישי נאמן)
נציגת מכבי תל אביב עו"ד יעל מרגלית אמרה: "מבחינת המועדון הקריאות הללו אין להן מקום. כפי שיודע ביה"ד פועלת הנאשמת בכל המשאבים הבלתי מוגבחלים העומדים לרשותה על מנת ליצור חווית כדורגל לכל המשפחה. אבל צריך להבין שאנו נמצאים במגרש הכדורגל ולמרות שהתובע שלח מכתב לקבוצות לפני שנתיים זה לא הופך את הקריאות לעבירה ומצדיקות העמדה לדין של הקבוצה. הקבוצה עומדת לדין פה על פי תקנון המשמעת של ההתאחדות ואנו בדין המשמעתי ועל כן חוק למניעת האלימות בספורט אינו רלוונטי , התקנון מציין אילו קריאות אסורות במגרשים ואין איזכור על קללות על רקע מיני סעיף 20 יג' ונספח ח' לתקנון האליפות . אין שם שום דבר או חצי דבר המזכיר נטייה מינית באופן הזוי ויוצא דופן שלח התובע כתב הגנה מיוזמתו להחלטה שלו להעמיד אותנו לדין".

מרגלית הוסיפה: "הוא מבין שיש בעיה תקנונית כי הוא צירף חוק שאינו רלוונטי להתנהגות במגרש. בחוק שהוא צירף כתוב עוד הרבה דברים ועליהם גם ניתן לכאורה לעמוד לדין. החוק אינו רלוונטי. בתקנון המשמעת לא מפורט דבר באשר לקריאות האלו. אנו חוזרים על כך שאנו לא שמחים על הקריאות הללו. יש לכך השלכות רוחביות היום הגענו על זה ואז נגיע על קללות אחרות. אין לזה גבול. ויותר מכך – יש הרבה סוגי קריאות וקללות שלא מגיעים לביה"ד. יש כאן אכיפה בררנית, אין משחק שלא נשמעות בו הקריאות הללו ומעולם לא עמדה קבוצה לדין על קריאות "הומו" ולצערי יש את הקריאות הללו בכל מגרש. במשחק מכבי חיפה - ב"ש קרא שחקן מכבי חיפה לאריק בנאדו קוקסינל אבל התובע לא העמיד לדין שחקן על כך".

נציג המועדון סיכמה: "מה יכולים ללמוד מכך האוהדים והקבוצות? ומדוע בוחר התובע שלא להעמיד לדין במקרים אחרים? אנחנו חושבים שההחלטה אינה סבירה ולא נשקלה לעומק. לגופו של עניין המכתב שחל התובע יצא לפני שנתיים ואין תקדים מאז להעמדה לדין ולא יכולנו להתכונן לכך. אחריות שילוחית היא היכן שהמועדון יכול להתכונן ולא פעל כפי שהיו מצפים שיפעל. כיצד היה מצופה מאיתנו לפעול כנגד זה או למנוע? כיצד מצפים שנפעל בעתיד? אני לא חושבת שתביעה כנגד אוהד במשטרה תועיל לנו. לא היה ניתן לצפות כי התקנון אינו אוסר על כך. לסיום המועדון פועל באופן אינטנסיבי כנגד כל התנהגות אחרת שמנוגדת לדין. לא יכולנו לנחש שזה מה שהיינו צריכים לעשות ואני חושבת שיש לזכות את הקבוצה או לחילופין להזהיר בלבד".

נגישות

showcase הנגשת אתרים | כל הזכויות שמורות